אין דבר כזה גיל מוקדם מדי בחינוך הילדים

הרב יוסף מוגרבי במסר קצר וחשב על הזמן הנכון ביותר להתחיל בו את חינוך הילדים, צפו וקראו את דברי הרב

17/05/20 | כ"ג אייר התש"פ

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

מדברי הרב בסרטון:

 

"היא עוד קטנה"

ישנם אנשים שבדרך כלל נותנים לילדים הקטנים שלהם להתנהג איך שבא להם. "הוא עוד קטן", "היא עוד קטנה". כשאחד האבות הביא בשמחת תורה את בתו לבית הכנסת, אמרתי לו: "למה בתך לבושה כך?" והוא השיב: "הרב היא בת 10 חודשים", שבת ושאלתי: "10 חודשים? וכשהיא תגדל אחר כך מה יהיה?". השיב לי האב: "כשהיא תגדל, מנהג העדה שלנו". המשכתי ואמרתי לו: "היא תשאל אותך כשתגדל אם ללכת כך או אחרת?", והוא השיב לי: "אין דבר כזה".

 

"מראשית עריסותיכם" (במדבר, ט"ו, כ"א)

"מֵרֵאשִׁית עֲרִסֹתֵיכֶם תִּתְּנוּ לַיהוָה תְּרוּמָה לְדֹרֹתֵיכֶם" (במדבר, ט"ו, כ"א). אם אדם לא מחנך את הילד והילדה "מראשית עריסותיכם" - כשהם בעריסה, זה יהיה לדורותיכם, אומר החת"ם סופר.  לדורות, מתחיל החינוך כשהילד והילדה נמצאים בעריסה: איזה שירים אתה שם להם, מה הילדה שומעת, אילו ספרים נותנים היום לילדים בגנים. בגן פה נותנים לילדים ספר בו ברווז ופיל מדברים דו-שיח, מה יש שם? משהו אחד טוב? איזה שירים משמיעים להם? מה החינוך שנותנים להם? יש פלא שגדל פה דור של עמי ארצות? דור שלא יודע לקרוא עמוד בחומש, עמוד בספר תהילים לא יודעים לקרוא. אומר החת"ם סופר אל תחכה שיגדלו, כשיגדלו כבר אין עדה. יש תורה, ומי שברא את האדם אמר שהכל מתחיל מהעריסה, מקטנות. אז מקטנות תחנך.

הבעל שם טוב הקדוש מפרש: "מֵרֵאשִׁית עֲרִסֹתֵיכֶם תִּתְּנוּ לַיהוָה תְּרוּמָה" - איך שאתה קם בבוקר, מראשית העריסות שלך, איך שהנחת את רגליך על הרצפה, תתן הכל תרומה לשם.

בספר קב הישר (מאת צבי הירש קאיידנובר), שאין ספר מוסר גדול ממנו והרב "נועם אלימלך" הקדוש חזר עליו 102 פעמים (גימטריא קב), בפרק השני נכתב מה אדם צריך לעשות מיד כשהוא קם בבוקר ועד שהוא הולך אל בית הכנסת: הוא רואה בהמה וחיה טמאים? - הקדוש ברוך הוא אסר עלינו לאכול את זה, הוא רואה אישה? - הקדוש ברוך הוא אסר עלינו להסתכל, הקדוש ברוך הוא ציווה כך... עד שהוא הולך לבית הכנסת. למה? כי משעה שאדם מניח את רגליו על הרצפה בבוקר, הוא צריך להיות כל כולו לשם. אדם כזה לא יחטא כי הוא דבוק בקדוש ברוך הוא, כי הבוקר שלו התחיל ברגל ימין.

 

מי לא רוצה נחת מהילדים? ומי לא ירצה תפילה מיוחדת על כך?
לחצו כאן להשתדלות >>

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (22 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מתי מסתיים החינוך?

הרב אורי גמסון בסיפור מרתק על התנא פלימו ועל המסר שכל אדם צריך ללמוד על מהות החינוך

חינוך טהור של אמא

הרב יואל ראטה שליט"א מדגים באופן מעורר הערצה את החינוך שיכולה אם להעניק לבנה בעזרת סיפור מחיי היום יום

חינוך זה ביחד

מה היה הסוד של רשב"י בחינוך בנו? הרב הרצל חודר במסר קצר ומחזק על חינוך הילדים, צפו בסרטון המצורף וקראו את דבריו

שתי דרכים בחינוך הילדים

הרב משה פינטו מציג שתי דרכים שונות לחינוך ילדים סוררים ומורים, ומוסיף דוגמה מניסיונו רב השנים כמחנך. צפו בסרטון וקראו את סיפורו המרתק בכתבה הבאה

סגולות נבחרות


סגולה ותפילה לזיווג לאישה - מרבי נחמן

תפילה לזיווג לאישה, למציאת בן זוג, מליקוטי תפילות של רבי נחמן מברסלב זיע"א: "אותו איש שתמציא לי לזיווגי יהא איש טוב, איש נאה במעשיו, בעל מעשים טובים, בעל חן, איש משכיל וירא אלוהים, רודף צדקה וגומל חסד"

8 סגולות ללידה קלה

מחפשת סגולה ללידה קלה, שתסתיים בהצלחה ובלידה תקינה בע"ה? קראי את 8 הסגולות שאספנו עבורך
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |