ברכת הצדיקים

לפרטים

סגולת עשיית סעודת אליהו וסעודת בארי הנביא

מנהג קדום: בעת צרה נודרים שאחרי הישועה - נערוך סעודה לשם אליהו הנביא או בארי הנביא, שיום פטירתו ז' בסיון

21/05/18 | ז' סיון התשע"ח

עדיין לא תרמת מתנות לאביונים וזכר למחצית השקל? הקליקו כאן ונשמח להיות השליחים שלכם.

 

הושֵע בן בארי (יום פטירתו: ז' בסיון) היה נביא שהתגורר בממלכת ישראל באמצע תקופת בית המקדש הראשון, לקראת חורבן ממלכת ישראל. ספרו, המכיל 14 פרקים, הוא הראשון בספרי תרי עשר. עיקר הנבואות של הושע הן תוכחות לאנשי ממלכת ישראל, וגם מעט פניות לאנשי ממלכת יהודה.

בספר סגולות ישראל מערכה ח, אות יג מאת הרב שבתאי ליפשיץ, מובא: "חולה קבלה בידנו מהה"ק מרן מהריעי׳׳צ ז"ל מלובלין זי״ע באם יש לאדם חולה בתוך ביתו יקבל ע״ע אשר בעת ישוב החולה לאיתנו הראשון אזי יעשה ביום ג' הראשון מימי השבוע לנשמת הושע בן בארי סעודה עבור ת״ח ויראי ד׳ ויותר שיקבל החולה בעצמו הקבלה הנ"ל".

לפני הקבלה יש לקרוא פסוקים אלה:
וְכִי יֹאמְרוּ אֲלֵיכֶם דִּרְשׁוּ אֶל הָאֹבוֹת וְאֶל הַיִּדְּעֹנִים הַמְצַפְצְפִים וְהַמַּהְגִּים הֲלוֹא עַם אֶל אֱלֹהָיו יִדְרֹשׁ בְּעַד הַחַיִּים אֶל הַמֵּתִים, לְתוֹרָה וְלִתְעוּדָה אִם לֹא יֹאמְרוּ כַּדָּבָר הַזֶּה אֲשֶׁר אֵין לוֹ שָׁחַר. (ישעיה כ-יט ,ח)

הרעיון מאחורי הסגולה
הליכת רבקה לבית מדרשו של שם כדי שיתפלל בעדה, לדעת מפרשים, היא על פי מה שאמרו בבבא בתרא: דרש ר' פנחס בר חמא , כל שיש לו חולה בתוך ביתו, ילך אצל חכם ויבקש עליו רחמים, שנאמר (משלי טז יד), חמת מלך מלאכי מות ואיש חכם יכפרנה.

מנהג עתיק רווח בישראל לעורר על החולה זכות גם על ידי אליהו הנביא, כמובא בכתב יד של דרשות על התורה משנת קפ"ה, וזה לשונו: אמר הצעיר ראיתי בקצת [מקומות] בני אדם בישראל, גם במקומנו [היו נוהגים ו] גם במקומות אחרים [שמעתי] שבזמן שבא עליהם צרה או עוני, נודרים שאם ינצלו יעשו סעודה לאליהו הנביא זצ"ל, בחושבם שבזה ינצלו מצרתם.

הדברים הועתקו על ידי הגה"ק בעל שבט מוסר בספרו מדרש אליהו, כשהוא מקדים להעתקתו 'אכתוב לך מה שמצאתי מכתיבת יד, וזה לשון העתקת הכתיבה שמצאתי, אבל לא ידעתי מה שמו ומה שם בנו'. והביאם הגר"ש ליפשיץ זצ"ל בספרו שרביט הזהב: נדרשתי על ראובן שנדר בעת צרת חוליו לעשות שלחן אליהו ז"ל כנהוג, שעושים אכילה לעניים, ואמר באותו פרק לעשות כן בנדר ובשבועה, ועתה אחר שקם מחוליו וכו'. סגולה לנדור לעשות סעודה לשם בארי הנביא בברית אבות.

כך נכתב בספר ליקוטי תורה וש"ס מהרי"א מהרה"ק מזידיטשוב זצוק"ל (אמור קז): 'שמעתי בשם הבעש"ט זצ"ל שאמר בדרך סגולה על מי שצריך רפואה, שיקבל על עצמו כשיתרפא לעשות סעודת הודאה ביום שלישי בשבוע ראשונה, כשיעזור הש"ית הרפואה, יעשה סעודת הודאה לשם נשמת בארי הנביא ובעת הקבלה של הסעודת הודאה יאמר שני הפסוקים בישעיה (כ-יט ,ח): וְכִי יֹאמְרוּ אֲלֵיכֶם דִּרְשׁוּ אֶל הָאֹבוֹת וְאֶל הַיִּדְּעֹנִים הַמְצַפְצְפִים וְהַמַּהְגִּים הֲלוֹא עַם אֶל אֱלֹהָיו יִדְרֹשׁ בְּעַד הַחַיִּים אֶל הַמֵּתִים, לְתוֹרָה וְלִתְעוּדָה אִם לֹא יֹאמְרוּ כַּדָּבָר הַזֶּה אֲשֶׁר אֵין לוֹ שָׁחַר.

סגולת סעודת בארי - כיון שהושע ביקש רחמים ובארי לימד זכות
בשו"ת דברי יציב נתן טעם לסעודה זו על פי מה דאיתא בפסחים (ב, פז), שאמר הושע קטגוריא על בני ישראל וגער בו הקדוש ברוך הוא, ושב בו וחזר וביקש רחמים עליהם עיין שם, ולכן הוא ג"כ מלמד זכות על כל בר ישראל והבן. וענין אמירת מקראי קודש דנבואתו של בארי, איכא למימר משום דיש בהם לימוד זכות גדול על בני ישראל, דכשאומות העולם אומרים להם דרשו אל האבות והידעונים וגו', משיבים להם הלא עם אל אלהיו ידרוש. וזה היפוך ממה שאמר הושע בתחלה, העבירם באומה אחרת, כי בכל אופן טובים הם מן הגויים אשר ילכו איש בשם אלקיו , ונצח ישראל לא ישקר בה'. וכל הכופר בעבודה זרה נקרא יהודי (מגילה יג א), אי לזאת יאמר פסוקים הללו לשם לימוד זכות.

אפשר לומר ג"כ בטעם הקבלה לעשות סעודה עבור בארי הנביא, בגלל הדבר הזה שהוא אמר דברי נביאות הללו, שיש בהם כדי ללמד זכות על כל בר ישראל, ואף השפל שבשפלים טוב מהמובחר שבאומות העולם.

קראו תהילים לעילוי נשמת הנביא הושֵע בן בארי לחצו כאן

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

ביכולתך לעזור לעילוי נשמת יקיריך! בוא והוסף להם זכויות. לפרטים לחצ/י כאן.

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


ממשה עד משה לא קם כמשה: כיצד זכה הרמב"ם לעמוד באותו קנה מידה של משה רבנו?

האמרה המפורסמת בשבח הרמב"ם – "ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" – מגלמת הערכה לאדם אשר גאוניותו וידיעותיו הניחו אבן יתד בתולדות ההלכה היהודית. הרמב"ם האיר והבהיר בצורה ייחודית את מושגי התורה מחד, ואת מושגי השכל מאידך. לפניכם מורה הנבוכים של העם

סיפור חייו המרתק של הרב שך זצ"ל

בגיל 17 החל ללמד תורה, במשך 50 שנה שימש כראש ישיבת פונוביז', היה בקשר אישי עם החזון איש, השפיע מאוד על המפה הפוליטית בארץ ישראל - על אחד מגדולי הדור: הרב אלעזר מנחם שך זצ"ל

כך הציל שמעון הצדיק את עם ישראל מהשמדה

מתוך הגמרא: "כיוון שראה לשמעון הצדיק, ירד ממרכבתו והשתחווה לפניו. אמרו לו: 'מלך גדול כמותך ישתחווה ליהודי זה?' אמר להם: 'דמות דיוקנו של זה מנצחת לפני בבית מלחמתי'"

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה

מתוך ספר שערי דמעה - תפילה לפרנסה טובה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

תפילה סגולית לזרע בר קיימא

זקוקים לזרע בר קיימא? מחכים להריון? לפניכם תפילה לזרע בר קיימא. שִׁיר הַמַּעֲלוֹת, לִשְׁלֹמֹה: אִם-יְהוָה, לֹא-יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ; אִם-יְהוָה לֹא-יִשְׁמָר-עִיר, שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר.

5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

סגולה לכשפים וקשרים

מי שחושב שעשו לו כישוף או קללה, רחמנא ליצלן, בדקנו איך וכיצד להנצל מכשפים שעשו לו?
לכל הסגולות