האם עלי ליטול את ידיו של בני הפעוט בבוקר?

מה אומרת ההלכה לגבי נטילת ידיים לפעוטות בבוקר?

07/05/19 | ב' אייר התשע"ט

שליחת שמות לתפילה וברכה בברכת הכהנים בכותל, חוה"מ סוכות 2021 - בחינם! לחצו כאן

אין חיוב ליטול את ידי הפעוטות מתחת לגיל חינוך בבוקר, אך ראוי לעשות כן כדי לגדלם בטהרה ומשום שידיהם של הקטנים נוגעות במאכלים (שלחן ערוך הרב מהדו"ב (סימן ד סעיף ב): אין חיוב ליטול ידיים לקטנים אלא מגיל חינוך ומעלה, שו"ת דברי יציב חלק א' סימן א, ושו"ת ציץ אליעזר חלק ז' סימן ב' שאלה ד' וה', וספר הליכות שלמה חלק א' פרק כ' בדבר הלכה אות כה).

כבר כתב המשנה ברורה (סימן ד סק"י) בשם הפרי מגדים, כי משום שהקטנים נוגעים בדברי מאכל כדאי ליטול ידיהם בשחרית ולכן גם קודם לגיל החינוך כדאי לשמור זאת וכך ראוי לחנכם. מטעם זה יש האומרים כי צריך ליטול את ידיהם של הקטנים מאז שהם מתחילים ללכת, כי אז יכולים הם לגעת בידיהם במאכלים (הליכות ישראל סימן א בשם הגרי"ז גוסטמאן זצ"ל. ספר פניני תפילה עמוד סד בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל).וכבר כתב הפלא יועץ זצ"ל כתב בספרו חסד לאלפים (סימן ד ס"ק יד) "ומה טוב ומה נעים לרחוץ ידי הקטנים המוטלים בעריסה, כדי שיגדלו בטהרה גדולי הקודש, ע"כ." לכן כדאי להדר וליטול ידיים לקטנים גם לפני שהם מתחילים ללכת כדי שיגדלו בטהרה.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (25 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


האם מותר לעזור להורים לעבור איסור?

האם בן או בת חייבים לעזור להוריהם כאשר הדבר שאותו הם מבקשים כולל ספק איסור או איסור ממש? והאם מותר להעיר להורים על כך שהם עוברים איסור או שיש בזה משום חוסר כיבוד הורים?

האם מותר לצפות באתר לא חוקי?

האם מותר לצפות בתכנים כגון וידאו באתרים לא חוקיים או שזה נחשב למסייע לעוברי עבירה, בכך שעל ידי הגדלת מספר הצפיות הרווח שלו עולה?

סגולות נבחרות


תהילים פרק קי"ט - סגולה למשפט

בכל פסוק בפרק תהילים זה יש מן הבאים: דרך, תורה, מצווה, דיבור משפט צדק חוקים . כל המזמור הוא בקשות גדולות וראוי לכל אדם לומר אותו מדי יום כי הוא הכנה לעבודת הקב"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |