פורים

מהו סכום זכר למחצית השקל תשע"ט 2019, ע"פ הרב יצחק יוסף?

הרב יצחק יוסף שליט"א פוסק כי לשנה הנוכחית, התשע"ט (2019),שווי מחצית השקל הינו 20 ₪ לנפש מגיל 13 ומעלה. ולמי יש לתת את הכסף?


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

במענה לשאלת רבים המתעוררת בזמן הזה - מהו שיעור מחצית השקל, פוסק מרן הרה"ר הראש״ל הגר״י יוסף שליט"א, כי השנה שווי מחצית השקל לשנת התשע"ח (2018) הוא 20 שקלים לנפש.

כמידי שנה מתעוררת השאלה, מהו ערכו של 'מחצית השקל', הנמדד לפי מחיר הכסף ועל פי שער הדולר, במכתב מפרט הראש"ל את חישוב השיעור הנוכחי בעת הזו של מחצית השקל ביחס לשוויו של מחיר הכסף כיום. "לגבי הסכום של זכר למחצית השקל, כתב בשו"ת בית דוד (לפני כ-300 שנה, רבו של הרב שלחן גבוה),שצריך ליתן שלשה דרהם, כל דרהם הוא 3 גרם, וי"א 2.8 גר', וי"א 3.2 גר'. ואין בזה הכרע ברור. עכ"פ צריך 9 גרם כסף טהור, כל גרם כסף טהור שווה כיום ל-1.91 שקל, יוצא שהסכום הוא 20 שקל לנפש, כולל מע"מ".

בנוסף מזהיר הרב כי "צריך ליזהר שלא לקרות המעות הללו "מחצית השקל", אלא יאמר "זכר למחצית השקל".

במכתבו מתייחס מרן לזמן הראוי למתן המעות זכר למחצית השקל ואומר כי זמן קיום המצווה הוא "ליתן המעות הללו בתענית אסתר בלילה קודם קריאת המגילה, ובירושלים בליל פורים קודם קריאת המגילה".

בהתייחס לגיל בו נהוג לתת מחצית השקל פוסק הראש"ל כי הגיל שמעיקר הדין יש לתת מחצית השקל הוא מגיל שלוש עשרה ומעלה.

עוד כותב מרן הראש"ל במכתבו כי גם על הנשים וגם על ילדיו הקטנים יש לתת מעות זכר למחצית השקל "גם הנשים יתנו מעות "זכר למחצית השקל". וטוב לתת גם עבור ילדיו הקטנים למי שיש יכולת. ואם אין ידו משגת, ייתן חצי שקל בעד כל אחד מבני ביתו".

בסיום מכתבו של מרן הראש"ל, מדגיש הרב את חשיבותם של לומדי התורה וחיזוק הישיבות הקדושות שלהם ראוי לתת את מחצית השקל. "מעות הללו יינתנו לטובת הישיבות הקדושות שמגדלים בהם תלמידי חכמים, שמיום שחרב ביהמ"ק אין להקב"ה בעולמו אלא ד' אמות של הלכה". (צילום: יעקב כהן)
 
עדיין לא תרמת מתנות לאביונים וזכר למחצית השקל? הקליקו כאן ונשמח להיות השליחים שלכם.

 


הרשל"צ הרב יצחק יוסף שליטא על "זכר למחצית השקל":

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא פורים

X
  • © כל הזכויות שמורות