פורים

מאמר לתענית אסתר - הסתר פנים

השיבם הרופא: "אדם אשר רואה תכלית בכל מה שקורה לו, אינו מאבד את צלם האלקים. הוא יבכה, הוא יכאב, הוא יצעק, אולם הוא לא יתייאש..."


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>


רופא ווינאי ידוע ששהה באושוויץ במשך כשלוש שנים, נשאל לאחר המלחמה: "מדוע מבין האסירים אשר שימשו בתפקיד "קאפו" (היהודים שהיו ממונים על האסירים במחנות הריכוז) בגיא ההריגה, לא היה אפילו רב אחד? מה היה סוד חסינותם של אותם אנשים, בו בזמן שאנשים משכילים אחרים שיתפו פעולה עם הנאצים בנסיונם להישאר בחיים?"
 
השיבם הרופא: "אדם אשר רואה תכלית בכל מה שקורה לו, אינו מאבד את צלם האלקים. הוא יבכה, הוא יכאב, הוא יצעק, אולם הוא לא יתייאש..."
 
לעתים נדמה לנו שאילו היינו רואים במוחש את ידו הגדולה של הקב"ה היו חיינו קלים יותר. נדמה לנו שאילו הייתה הנהגת הבורא גלויה היו אמונתנו והשקפותינו בהירות יותר.
 
מטרתנו בעולם היא לבחור בטוב ולברוח מפני הרע. הבחירה היא יסוד חיינו, לשקול בין שתי אפשרויות הניצבות לפנינו ולבחור בטוב - "ובחרת בחיים". לו בורא עולם היה מתגלה אלינו בכל צעד הייתה נמנעת מאיתנו הבחירה, עבודת הבורא הייתה קלה יותר, אך השכר עליה היה מזערי וללא ערך.
 
מגילת אסתר מלאה הסתר פנים, אך אם אדם קורא בה שלב אחר שלב הוא רואה במוחש איך ידו של הבורא מסובבת את הכל.
 
במילים "מגילת אסתר" חבויות שתי מילים מנוגדות - "מגילה" - מלשון גילוי, "אסתר" - מלשון הסתר.
 
גם בחיינו הכל מוסתר, בורא עולם מסתיר את עצמו, אך הוא קיים בכל פעולה, בכל צעד, משגיח על כל בריה, צומח ודומם. תפקידנו לגלות אותו בכל דבר, להבין שכל הקורה בחיינו מושגח עד לפרט האחרון.
 
עלינו להכניס לראשנו את העובדה שדווקא חוסר הבהירות הוא המקנה לחיינו את מימד הבחירה, והוא המאזן את העבודה הרוחנית שלנו.
 
כשנעשה זאת נוכל לעבור כל מכשול, לשמוח גם כשמעט קשה, לצחוק גם כשעצוב, לברך על הרעה שלא תבוא, כשם שמברכים על הטובה.
 
בורא עולם נמצא איתך גם עכשיו, הוא לא יעזוב אותך לעולם, הוא מנווט את חייך בדרך שהכי טובה לך...
 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא פורים

X
  • © כל הזכויות שמורות