15 עובדות על רבי יוסף תאומים, הפרי מגדים, לרגל יום פטירתו י’ אייר

הפרי מגדים, רבי יוסף תאומים, פרסם את ספריו הראשונים לפני שמלאו לו 30 וביכר בשיטת לימוד הסוגיה לשם פסיקת הלכה על פני הפלפול

13/05/19 | ח' אייר התשע"ט

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

 1. רבי יוסף תאומים נולד בשנת התפ"ז (1727) בכפר שצז'ץ שבפולין (כיום בשטח אוקראינה). לאחר לידתו עברו הוריו להתגורר בלבוב, שם כיהן אביו, ר' מאיר תאומים, כדיין, דרשן ופוסק.

 2. בצעירותו למד רבי יוסף תאומים תורה מאביו, ונודע כשקדן ומתמיד.

 3. כשמלאו לו 18, הודפסו חלק מחידושיו בסוף ספרו של אביו, רבי מאיר תאומים.

 4. בשנת תק"ד (1744), כשמלאו לו 17, נישא ועבר לעיירה קומארנו (בשטח מחוז לבוב), שם שימש כמלמד ועסק בלימוד ובכתיבה במשך עשור.

 5. בשנים תקכ"ז ותק"ל (1767-1770) עבר להתגורר בברלין, שם המשיך בכתיבה ובפרסום ספריו. בשנים הללו, לימד בבית מדרשו של רבי דניאל יפה, מראשי הקהילה היהודית בברלין.

 6. לאחר פטירת אביו בשנת תק"ל (1770), כשמלאו לו 43, נקרא על ידי פרנסי לבוב למלא את מקום אביו, אך עשה זאת רק לאחר שסיים את כתיבת והדפסת ספריו, ארבע שנים מאוחר יותר בשנת תקל"ד (1774). אז התמנה לדיין, דרש ופוסק בלבוב.

 7. רבי יוסף תאומים היה ידוע כענו גדול, וגם כשכיהן כרב עיר וכראש ישיבה, חתם על אגרותיו "יוסף המלמד" (משום שהיה מלמד) בלבד.

 8. בשנת תקמ"א ( 1781) מונה לרב ואב בית דין בעיר פרנקפורט על האודר, במדינת ברנדנבורג שבגרמניה, תפקיד אותו מילא במשך 11 שנים, עד ליום מותו.

 9. בשנת תקמ"ו (1786) פרסם רבי יוסף תאומים את ספרו "פרי מגדים". חיבורו זה נחשב כאחד הפירושים החשובים של השולחן ערוך, ונכתבו עליו ספרים רבים. רבים מן הפוסקים, כגון החפץ חיים ב-"משנה ברורה", מסתמכים עליו. ספרו מכיל פירושים וביאורים לחלק אורח חיים בשולחן ערוך (בשני חלקים: "משבצות זהב" - פירוש לספרו של הטורי זהב (הרב דוד הלוי סגל), ו"אשל אברהם" - על סדר המגן אברהם (רבי אברהם אבלי  הלוי גומבינר). ולחלק יורה דעה (בשני חלקים: "משבצות זהב" - פירוש לספרו של הטורי זהב, ו"שפתי דעת" - על סדר הש"ך (רבי שבתאי כהן).

 10. רבי יוסף תאומים יצא נגד שיטת הפלפול, כלשונו: "למדנים תורניים האוהבים פלפול של הבל, אבני בהו על קו תהו, ושונאים איש הישר הולך" ("אגרתו" בראש ה"פרי מגדים" לאורח-חיים). וביכר בלימוד הסוגיה לשם פסיקת הלכה (לאסוקי שמעתא אליבא דהלכתא). שיטה זו הובילה אותו בספרו "פרי מגדים", בו פתר קושיות סבוכות מתוך עיון בתלמוד ובראשונים.

 11. על פי המסורת, רבי יוסף תאומים נהג ללמוד כל נושא כ-20 פעם, לפני כתיבת חידושיו. כמו כן נאמר עליו כי במשך עשרים שנה למד את מסכת חולין, לפני שהחל בכתיבת חידושיו עליה. ואת פירושו ב"פרי מגדים" בחלק "יורה דעה" בשולחן ערוך, כתב רק לאחר שחזר עליה מאה ואחת פעמים, והיא ומפרשיה היו שגורים על פיו.

 12. רבי יוסף תאומים כתב את ספרו "פרי מגדים" מספר פעמים, ושכתב אותו שוב ושוב.

 13. בין ספריו של הרב: ראש יוסף - חידושים על שבע מסכתות, פורת יוסף - חידושים על מסכת יבמות וכתובות, גינת ורדים - 70 כללים בתלמוד, תיבת גמא - פירושים על התורה, שושנת העמקים - כ"ד כללי תלמוד, נועם מגדים - ביאורים ומנהגים על סדר התפילה ועוד. ספריו הראשונים של הרב הודפסו עוד לפני שמלאו לו 30.

 14. הרב יוסף תאומים הותיר אחריו חיבורים רבים נוספים שלא הודפסו.

 15. ביום י' באייר תקנ"ב (2.5.1792), בשנתו ה-65, נפטר רבי יוסף תאומים בעיר פרנקפורט על האודר, שם גם נקבר.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (84 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


הילולת הבאבא סאלי

ביום ההילולה, תלמדי החכמים של "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עליכם בציון, אל תפסידו את ההזדמנות לשלוח לנו שמות לתפילה

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

כ"ד טבת הוא יום פטירתו של רבי משה מרדכי בידרמן, אדמו"רה השישי של חסידות לעלוב ובנוסף ואדמו"ר חסידות קרלין לעלוב, אשר נודע כצדיק בדורו ופעל לישועות רבות

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

י"ג טבת הוא יום ההילולא של רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב, שאמר קודם פטירתו: "כל מי שיפעל לכבוד ההילולא שלו ישיב לו טובה משמי מרומים"

כ"ד כסלו - יום פטירתו של הרב אהרון לייב שטינמן

הרב אהרון יהודה ליב שטינמן זצוק"ל, נשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה", מייסד ישיבות וכוללים בישראל ובחו"ל, ראש כולל פוניבז', ישיבות גאון יעקב" ו"ארחות תורה". ומחבר "איילת השחר" על התלמוד הבבלי ועל התורה

סגולה לביטול הדינים מרבי חיים מוולוז’ין

הרב חיים איצקוביץ, אשר נודע בשם רבי חיים מוולוז'ין היה תלמידו הבולט ביותר של הגאון מווילנה, מייסדה של ישיבת עץ חיים, המוכרת כישיבת וולוז'ין - "אם הישיבות", ורב העיירה וולוז'ין

סגולתו הנדירה של יום כ’ חשון

כ' חשון הוא יום פטירתו של רבי מרדכי שרעבי זצוק"ל, אשר עליו אמר מרן עובדיה יוסף: "הוא היה גדול הדור, וכמוהו לא היה בקבלה"

בזכות רחל אימנו - סגולה גדולה לישועה

דורות רבים נהגו עם ישראל לפקוד את קברה של רחל אימנו בכל עת שנזקקו לישועה ולרחמים, סגולה מוכחת וידועה עוברת מפה לאוזן כבר שנים רבות ואנו מעלים אותה עבורכם על הכתב

סגולות נבחרות


סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |