14 עובדות על רבי יחזקאל לנדא, ה"נודע ביהודה", לרגל יום פטירתו י"ז אייר

רבי יחזקאל לנדא, ה"נודע ביהודה", ה"צל"ח", רבה של פראג ומגדולי הפוסקים

14/05/19 | ט' אייר התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

 1. רבי יחזקאל לנדא נולד בעיר אפטא בפולין, בי"ח בחשוון התע"ד (1713), לרבי יהודה סג"ל לנדא, שהיה מצאצאיו של רש"י ושימש כפרנס הקהילה באפטא וכחבר ועד ארבע הארצות. סבו של רבי יחזקאל לנדא, צבי הירש לנדא, שימש אף הוא כפרנס הקהילה. אמו של רבי יחזקאל לנדא,,לחיה, הייתה בתו של אב בית הדין של דובנא, רבי אלעזר, ונכדתו של רבי אברהם יהושע השיל מקרקא, מגדולי הדור.

 2. רבי יחזקאל לנדא למד בילדותו עם תלמוד בבלי ביחד עם  אביו. את חינוכו הקנו לו רבי משה יעקב - רב העיר אפטא, ורבי יצחק אייזיק סג"ל מלודמיר. בשנת 1726, כשמלאו לו 13, עבר ללמוד בעיר ברודי שבמחוז לבוב באוקראינה, שם למד לצד לימודי התנ"ך, קבלה, פילוסופיה יהודית ולימודי חול.

 3. כשהיה בן 18, נישא לבת הגביר יעקב'קה מן העיר דובנה אשר ברוסיה, שם התגוררו השניים תקופה קצרה ואז עברו להתגורר בברודי שבאוקראינה, בו חזר ללמוד בבית המדרש.

 4. כשמלאו לו 20 מונה רבי יחזקאל לנדא לאב אחת מארבעת בתי הדין בעיר ברודי, וכיהן בתפקידו עד שמלאו לו 30.

 5. בשנת התק"ה (1745), והוא בן 32,  מונה לרב ואב בית הדין של העיירה יאמפול (במערב אוקראינה), שם יסד ישיבה והתפרסם כפוסק הלכה.

 6. בשנת ה'תקט"ו (1755), והוא בן 42, מונה לרבה של קהילת פראג, תפקיד אותו מילא עד יום מותו. כרב העיר פראג, ייסד ישיבה בה העביר מדי יום שני שיעורי גמרא, ושני שיעורים בשולחן ערוך. בפראג העמיד הרב תלמידים מגדולי הרבנים, ביניהם רבי אברהם דנציג (ה"חיי אדם") ורבי דוד דייטש (מחבר אוהל דוד).

 7. הרב הרבה בימי תעניות וסיגופים.

 8. רבי יחזקאל לנדא תקן כי על אדם להיות מעל גיל 40 כדי שיוכל להדפיס ספר הלכה. בשיטתו ההלכתית נהג להקל גם כנגד דעת רבים, כמו בהיתר גילוח, בתנאים מסוימים, בחול המועד.

 9. שריפה שפרצה בביתו בשנת ה'תקל"ב (1772), השמידה את כל כתביו. מאז פרסם את חידושיו על שם אמו מרת חיה, בשם "ציון לנפש חיה" (צל"ח). שיטתו של הרב בנוגע לשיעורים המופיעים בתורה (כביצה, כזית וכו'), המופיע בספר צל"ח (פסחים קטז) מפורסמת במיוחד, משום שהיה הראשון שהשווה את השיעורים המופיעים בתורה למידות המקובלות בעולם. שיטה אותו אימץ רבי אברהם ישעיהו קרליץ (החזון איש), וכיום היא קרויה על שמו: "שיעור חזון איש".

 10. בשנת תקל"ו (1775), כשהוא בן 62,  פרסם את ספר השו"ת"'נודע ביהודה", לו העניק את שם אביו.

 11. הרב פרסם ספרים נוספים, ביניהם: אהבת ציון (דרשות והספדים), דגול מרבבה (חידושים והגהות לשולחן ערוך), דורש לציון (דרשות ופילפולים בתלמוד) ועוד.

 12. הרב התנגד לתנועת החסידות ותנועת ההשכלה, שרווחו בתקופתו. והסתייג מלימודי הקבלה. למרות זאת זכה להערכתם של האדמו"רים. רבי שניאור זלמן מלאדי (מייסד חסידות חב"ד) אמר עליו: "שהיה יחיד בדורו בהוראותיו והיה ה' איתו שקלע אל השערה ולא החטיא את המטרה האמיתית בכל דבר אשר הורה."

 13. רבי יחזקאל לנדא נפטר בי"ז אייר תקנ"ג (1793), והוא בן 80 שנה, ונקבר בבית העלמין היהודי בפראג.

 

צפו בדבריו של הרב דניאל הכהן סטבסקי על הנודע ביהודה והבעל שם טוב:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (1 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

תפילה סגולית וחזקה להריון

מתפללים להריון? לפניכם תפילה להריון. יהי רצון מלפניך צור כל העולמים צדיק בכל הדורות, למען שמך הגדול היוצא מפסוק ה` זכרנו יברך, שתתן לי זרע חדש זרע קודש, רצוי והגון טוב ויפה מתוקן ומקובל, וראוי לחיות ולהתקיים בלי עון ואשמה

תפילה סגולית חזקה נגד עין הרע

תפילה נגד עין הרע. מַשְׁבִּיעַ אֲנִי עֲלֵיכֶם כָּל מִין עֵינָא בִישָׁא, עֵינָא אוּכְמָא, עֵינָא צָרוֹבָא, עֵינָא תִכְלְתָא, עֵינָא יָרוֹקָא, עֵינָא אֲרוּכָה, עֵינָא קְצָרָה, עֵינָא רְחָבָה, עֵינָא צָרָה, עֵינָא יְשָׁרָה, עֵינָא עֲקוּמָה

סגולה למי שרגליו כואבות

וַיֶּחֱלֶא אָסָא... בְּרַגְלָיו עַד-לְמַעְלָה חָלְיוֹ וְגַם-בְּחָלְיוֹ לֹא-דָרַשׁ אֶת-ה' כִּי בָּרֹפְאִים... 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |