14 עובדות על רבי יחזקאל לנדא, ה"נודע ביהודה", לרגל יום פטירתו י"ז אייר

רבי יחזקאל לנדא, ה"נודע ביהודה", ה"צל"ח", רבה של פראג ומגדולי הפוסקים

14/05/19 | ט' אייר התשע"ט

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

 1. רבי יחזקאל לנדא נולד בעיר אפטא בפולין, בי"ח בחשוון התע"ד (1713), לרבי יהודה סג"ל לנדא, שהיה מצאצאיו של רש"י ושימש כפרנס הקהילה באפטא וכחבר ועד ארבע הארצות. סבו של רבי יחזקאל לנדא, צבי הירש לנדא, שימש אף הוא כפרנס הקהילה. אמו של רבי יחזקאל לנדא,,לחיה, הייתה בתו של אב בית הדין של דובנא, רבי אלעזר, ונכדתו של רבי אברהם יהושע השיל מקרקא, מגדולי הדור.

 2. רבי יחזקאל לנדא למד בילדותו עם תלמוד בבלי ביחד עם  אביו. את חינוכו הקנו לו רבי משה יעקב - רב העיר אפטא, ורבי יצחק אייזיק סג"ל מלודמיר. בשנת 1726, כשמלאו לו 13, עבר ללמוד בעיר ברודי שבמחוז לבוב באוקראינה, שם למד לצד לימודי התנ"ך, קבלה, פילוסופיה יהודית ולימודי חול.

 3. כשהיה בן 18, נישא לבת הגביר יעקב'קה מן העיר דובנה אשר ברוסיה, שם התגוררו השניים תקופה קצרה ואז עברו להתגורר בברודי שבאוקראינה, בו חזר ללמוד בבית המדרש.

 4. כשמלאו לו 20 מונה רבי יחזקאל לנדא לאב אחת מארבעת בתי הדין בעיר ברודי, וכיהן בתפקידו עד שמלאו לו 30.

 5. בשנת התק"ה (1745), והוא בן 32,  מונה לרב ואב בית הדין של העיירה יאמפול (במערב אוקראינה), שם יסד ישיבה והתפרסם כפוסק הלכה.

 6. בשנת ה'תקט"ו (1755), והוא בן 42, מונה לרבה של קהילת פראג, תפקיד אותו מילא עד יום מותו. כרב העיר פראג, ייסד ישיבה בה העביר מדי יום שני שיעורי גמרא, ושני שיעורים בשולחן ערוך. בפראג העמיד הרב תלמידים מגדולי הרבנים, ביניהם רבי אברהם דנציג (ה"חיי אדם") ורבי דוד דייטש (מחבר אוהל דוד).

 7. הרב הרבה בימי תעניות וסיגופים.

 8. רבי יחזקאל לנדא תקן כי על אדם להיות מעל גיל 40 כדי שיוכל להדפיס ספר הלכה. בשיטתו ההלכתית נהג להקל גם כנגד דעת רבים, כמו בהיתר גילוח, בתנאים מסוימים, בחול המועד.

 9. שריפה שפרצה בביתו בשנת ה'תקל"ב (1772), השמידה את כל כתביו. מאז פרסם את חידושיו על שם אמו מרת חיה, בשם "ציון לנפש חיה" (צל"ח). שיטתו של הרב בנוגע לשיעורים המופיעים בתורה (כביצה, כזית וכו'), המופיע בספר צל"ח (פסחים קטז) מפורסמת במיוחד, משום שהיה הראשון שהשווה את השיעורים המופיעים בתורה למידות המקובלות בעולם. שיטה אותו אימץ רבי אברהם ישעיהו קרליץ (החזון איש), וכיום היא קרויה על שמו: "שיעור חזון איש".

 10. בשנת תקל"ו (1775), כשהוא בן 62,  פרסם את ספר השו"ת"'נודע ביהודה", לו העניק את שם אביו.

 11. הרב פרסם ספרים נוספים, ביניהם: אהבת ציון (דרשות והספדים), דגול מרבבה (חידושים והגהות לשולחן ערוך), דורש לציון (דרשות ופילפולים בתלמוד) ועוד.

 12. הרב התנגד לתנועת החסידות ותנועת ההשכלה, שרווחו בתקופתו. והסתייג מלימודי הקבלה. למרות זאת זכה להערכתם של האדמו"רים. רבי שניאור זלמן מלאדי (מייסד חסידות חב"ד) אמר עליו: "שהיה יחיד בדורו בהוראותיו והיה ה' איתו שקלע אל השערה ולא החטיא את המטרה האמיתית בכל דבר אשר הורה."

 13. רבי יחזקאל לנדא נפטר בי"ז אייר תקנ"ג (1793), והוא בן 80 שנה, ונקבר בבית העלמין היהודי בפראג.

 

צפו בדבריו של הרב דניאל הכהן סטבסקי על הנודע ביהודה והבעל שם טוב:

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.1 (29 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


הילולת הבאבא סאלי

ביום ההילולה, תלמדי החכמים של "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עליכם בציון, אל תפסידו את ההזדמנות לשלוח לנו שמות לתפילה

יום כ"ד טבת בעל סגולה ייחודית

כ"ד טבת הוא יום פטירתו של רבי משה מרדכי בידרמן, אדמו"רה השישי של חסידות לעלוב ובנוסף ואדמו"ר חסידות קרלין לעלוב, אשר נודע כצדיק בדורו ופעל לישועות רבות

סגולה גדולה לישועה ביום י"ג טבת

י"ג טבת הוא יום ההילולא של רבי משה בידרמן, האדמו"ר השני של חסידות לעלוב, שאמר קודם פטירתו: "כל מי שיפעל לכבוד ההילולא שלו ישיב לו טובה משמי מרומים"

כ"ד כסלו - יום פטירתו של הרב אהרון לייב שטינמן

הרב אהרון יהודה ליב שטינמן זצוק"ל, נשיא מועצת גדולי התורה של תנועת "דגל התורה", מייסד ישיבות וכוללים בישראל ובחו"ל, ראש כולל פוניבז', ישיבות גאון יעקב" ו"ארחות תורה". ומחבר "איילת השחר" על התלמוד הבבלי ועל התורה

סגולה לביטול הדינים מרבי חיים מוולוז’ין

הרב חיים איצקוביץ, אשר נודע בשם רבי חיים מוולוז'ין היה תלמידו הבולט ביותר של הגאון מווילנה, מייסדה של ישיבת עץ חיים, המוכרת כישיבת וולוז'ין - "אם הישיבות", ורב העיירה וולוז'ין

סגולתו הנדירה של יום כ’ חשון

כ' חשון הוא יום פטירתו של רבי מרדכי שרעבי זצוק"ל, אשר עליו אמר מרן עובדיה יוסף: "הוא היה גדול הדור, וכמוהו לא היה בקבלה"

בזכות רחל אימנו - סגולה גדולה לישועה

דורות רבים נהגו עם ישראל לפקוד את קברה של רחל אימנו בכל עת שנזקקו לישועה ולרחמים, סגולה מוכחת וידועה עוברת מפה לאוזן כבר שנים רבות ואנו מעלים אותה עבורכם על הכתב

סגולות נבחרות


תפילה סגולית על הבעל

תפילה על הבעל עבור כל הנשים הדואגות והאוהבות. יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ אֱלֹהֵי אַבְרָהָם, אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב, שֶׁתִּשְׁמוֹר וְתִנְצוֹר וְתִטֹּר אֶת בַּעֲלִי מִכָּל נֶזֶק וּמִכָּל רַע וּמִכָּל חֹלִי. וְתִתֵּן לוֹ חַיִּים טוֹבִים, חַיִּים אֲרוּכִים

תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

סגולה לישוב הדעת

כנסו לקריאת פרקי תהילים לישוב הדעת וכן משנה במסכת אבות. קַבְיָא בֶּן מַהֲלַלְאֵל אוֹמֵר, הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלֹשָׁה דְּבָרִים וְאֵין אַתָּה בָּא לִידֵי עֲבֵרָה. דַּע מֵאַיִן בָּאתָ, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |