איך נוכל להגיע ליום הכיפורים מוכנים לתשובה

וידוי, סליחות ותפילה צריכים להאמר ביום הכיפורים במתינות לאחר שעשינו עבודת הכנה

06/10/19 | ז' תשרי התש"פ

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

לכפרי אחד היה בן בור ועם הארץ, שלא יצא מימיו מתחומי הכפר. כשהגיע הבן לפרקו, דיבר עליו אביו נכבדות אצל משפחה מכובדת מהעיר הגדולה. ביקשו בני המשפחה לתהות על קנקנו של החתן, והזמינהו לביקור בביתם. אביו, שידע שבנו אינו בקי במקרא, במשנה ובדרך ארץ, ואשר בילה את ימיו במחיצת פרות ותרנגולים, החל ללמדו הליכות ונימוסים:

"ראה, בני - כשתפגוש בבני הבית לבטח הם יקדמו את פניך בברכת שלום עליכם, לכן תושיט את ידך ותשיב: 'עליכם השלום, מה שלומכם?'

כשישאלו אותך 'כיצד עברה הנסיעה?' תשיב: 'ברוך השם'.

וכשיראו לך את החדר שהקצו בעבורך תאמר: 'תודה רבה'.

כשתלך לנוח תאמר: 'לילה טוב לכולכם'

כשתקום תאמר: 'בוקר טוב, הערבה עליכם השינה?'

אנא, חזור על הדברים כדי שיהיו שגורים בפיך".

שינן הבן את הדברים ונסע אל העיר הגדולה, שם חיכו לו בני המשפחה וקרוביהם, סקרנים לתהות על החתן המיועד. כולם הסבו ליד השולחן הערוך, והכפרי הצעיר ניגש אל המחותן, בעל הבית, הושיט ידו ואמר בביטחון: "עליכם השלום, מה שלומכם, ברוך השם, תודה רבה, ערב טוב לכולכם, בוקר טוב, הערבה עליכם שנתכם?"

פני המחותן החווירו, ואילו הנער כבר הושיט ידו לזה שמימינו, וחזר על הפיזמון, ולזה שלידו וחזר עליו שוב.  בני המשפחה נחלקו לשניים, יש שבכו ויש שפרצו בצחוק מתגלגל.(הרב יעקב גלינסקי)

 

"שׁוּבָה יִשְׂרָאֵל עַד ה' אֱלֹקיךָ כִּי כָשַׁלְתָּ בַּעֲו‍ֹנֶךָ: קְחוּ עִמָּכֶם דְּבָרִים וְשׁוּבוּ אֶל ה' אִמְרוּ אֵלָיו כָּל תִּשָּׂא עָו‍ֹן וְקַח טוֹב וּנְשַׁלְּמָה פָרִים שְׂפָתֵינוּ" (הושע יד', א' - ב')

הנביא הושע נותן לנו עצה טובה לימים הללו - שובה ישראל עד לבורא עולם, קחו עמכם דברים טובים, מצוות ומעשים, כדי שתוכלו להתייצב ממש אל מול בורא עולם. לחזור בתשובה הוא דבר קל מאד וקשה מאד, הוא קל, כי בהרהור תשובה קטן אתה הופך לאדם אחר, קרוב יותר, אהוב יותר. והוא קשה, כי לא קל לעזוב את העבר המתוק, להתנער מכל סיג של עוון ולהיות אמיתי ושלם.

כדי לחזור בתשובה צריכים אנו לקרוא את הוידוי, את הסליחות, את התפילה כאדם המונה מעות - לאט ובמתינות  לא סתם ניתנו לנו ימים רבים כדי לסגל לעצמנו כוחות, כדי לנסות מעט ולשבור את לב האבן שלנו, ולהתקרב עוד קצת אל מקור החיים שלנו. אם חושבים אנו לבוא ביום הכיפורים ולשפוך את ליבנו בתפילות, להריץ את הוידויים והסליחות, נהיה כאותו נער כפרי שאמר בנשימה אחת: "עליכם שלום, ערב טוב, בוקר טוב..."

ננסה בזמן המועט שנשאר לנפץ את לב האבן, לרכך אותו, להכניס בו מעט יראת שמים, לקחת על עצמנו מעט מצוות ומעשים טובים ולעמוד בהם, ולהיכנס ליום הקדוש עם יותר כוונה, יותר רגש והמון אורך רוח.

(ספר החיזוק היומי)

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (2 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מתי נכנס צום יום כיפור תשפ"ב 2021?

רוצים לדעת מתי נכנס החג? מתי מסתיים הצום בארץ? לפניכם הזמנים המדויקים בערים שונות בארץ. לפרטים המלאים ולזמנים המדויקים בגרסה מותאמת למובייל גלשו לאתר

סגולות נבחרות


סגולה לרפואה

סגולה לרפואה, להתפלל על החולה ולקרוא בתהילים פסוקים על פי שמו של החולה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |