הרב יצחק פנג'ר בסיפור מרגש ליום השואה

בכל פעם בה התקיימה ברכת כהנים, היה המתפלל המבוגר עוזב את בית הכנסת. כשניגש אליו הרב וביקש להבין מדוע הוא פועל כך, שמע ממנו סיפור על תקופת השואה

21/04/20 | כ"ז ניסן התש"פ

 

זה קורה היום - הילולת הבבא סאלי בנתיבות! אנחנו נהיה שם עבורך ונתפלל להצלה מהקורונה, ליציאה מהירה לשגרה ולמילוי כל משאלות לבכם לטובה! למסירת שמות בחינם כנסו לכאן >>

הייתי לפני יומיים ברמת אלחנן בבני ברק. הרבנית שם סיפרה כי הייתה בארצות הברית ופגשה יהודי מבוגר. בחו"ל, יש 'ברכת כהנים', גם בארץ יש 'ברכת כהנים' אבל בארץ נוהגים כל יום לברך 'ברכת כהנים'. יש כהנים, מברכים בתפילה בבוקר. בחו"ל, זה רק בחגים. אצל האשכנזים, רק בחגים.

בתפילה, איך שהגיעה ברכת כהנים,  יצא אחד המתפללים החוצה, כך הוא נוהג תמיד - יוצא החוצה. רב בית הכנסת שאל את המתפלל: "למה אתה יוצא החוצה בכל פעם שאנו מגיעים לברכת כהנים"?

והמתפלל השיב: "אני עברתי את אושוויץ, אני איבדתי את כל המשפחה שלי שם. היה לי חבר, שפסח אחד החלטנו לעשות אותו כמה שיותר כמו שצריך. השגנו קמח ואפינו שלוש מצות, והשגנו באופן פלאי גם יין. אספנו עוד כמה חברים והתחלנו ליל הסדר. התחלנו להגיד את ההגדה וקצין גרמני, יימח שמו וזכרו, נכנס.ותפס אותנו, הפליא בנו את מכותיו, עד שהוא שואל 'מי אשם"?, 'מי ארגן את זה'?. אף אחד לא רצה לדבר. הוא שאל שוב: 'מי ארגן את זה'?, ואז הוא תפס את החבר שלי, הצביע אליו ואמר: "אתה ארגנת את זה, נכון'?. החבר שלי לא ארגן את זה, ארגנו את זה כולנו. 'טוב, אז אני מוציא אותך להורג עכשיו' אמר הקצין, 'יש לך בקשה אחרונה, מה אתה רוצה?'. החבר שלי השיב: 'אני רוצה לדבר עם החברים שלי שתי דקות'. והקצין אישר: 'דבר'.

"החבר שלי הסתכל על החברים שלו, עלינו, והוא אמר 'חבר'ה, אני כהן. ואני מבקש לברך אתכם, זה הדבר האחרון'. הוא הרים את הידיים שלו, והתחיל להגיד את הפסוקים של ברכת כהנים: ' יְבָרֶכְךָ הוְיִשְׁמְרֶךָיָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ: יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:'. הקצין הוציא את האקדח וירה בו".

ממשיך המתפלל בסיפורו: "עברתי את השואה. ניצלתי. בשלב מסוים לא היה לי כוח לכלום. לא רציתי דת, לא רציתי שום דבר, ירד לי כל החשק מהכל. בכל פעם שבאתי לעשות משהו שידעתי שלא כדאי שאעשה אותו, פתאום הסצינה הזו הייתה קופצת לי לראש, אני רואה את החבר שלי מברך אותנו, ואומר לעצמי 'לא, לא, לא', וזה מה שהחזיק אותי והיום ברוך השם יש לי ילדים ונכדים ונינים, ואני זוקף את זה לזכות החבר הזה".

"למה אני יוצא בברכת כהנים"? סיים המתפלל את סיפורו, "כי איך שמתחילה ברכת כהנים, אני פורץ בבכי כזה, שאני לא יכול להחזיק את עצמי, אז אני יוצא החוצה שלא יראו אותי. החבר שלי, לא היה יודע בחיים שהמעשה שלו כל כך השפיע עלי".

הרב פנגר מסיים את דבריו לאחר הסיפור:"אני אומר את זה לעצמנו, כל אחד, המעשים שלנו משפיעים. משפיעים על עצמנו, משפיעים על אחרים. אז נשתדל לזרוע זרעים של  שמחה. עם מילה טובה, עם הערכה, עם חיוך לשני אפילו. אתם לא יכולים להבין עד כמה הדבר הזה חשוב".

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 5 (1 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה ותפילה

מחפשים תפילה לפרנסה? לפניכם תפילה לפרנסה מתוך "שערי דמעה" וסגולות לפרנסה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל

סגולה להינצל מכל צרה

ארבעים ימי תפילה בבית הכנסת - סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב משה שטרנבוך להינצל מכל צרה

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |