האם כבר תרמתם "זכר למחצית השקל"? כל הפרטים שחייבים לדעת

מה זה 'זכר למחצית השקל', מתי נותנים ולמי? כמה עובדות על המצווה החשובה שמתחילים לקיים החל מראש חודש אדר

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

בזמן שבית המקדש היה קיים, נהגו עם ישראל להפריש סכום המכונה 'מחצית השקל' – שיועד עבור שני דברים עיקריים: א) עבור קורבנות ציבור ב) כשרצו למנות את עם ישראל, באופן כזה שלא ישלוט בהם עין הרע. כידוע, כשסופרים את עם ישראל – אסור לספור באופן רגיל, כפי שסופרים דברים אחרים.
בדור המדבר לעומת זאת (לפני כניסתו של עם ישראל לארץ) – מחצית השקל ניתנה בעבור הקמת המשכן.
היות וכיום אין לנו בית מקדש, מחצית השקל בת זמננו היא רק זכר למחצית השקל שהייתה נהוגה בזמנם, וכשנותנים אותה – צריך לומר בפה 'זכר למחצית השקל'.
מי שחייב בזכר למחצית השקל כיום הם: גברים מגיל 18 ומעלה (ויש אומרים מגיל מצוות), נשים, ילדים קטנים (ויש אומרים אפילו עובר שנמצא במעי אמו – טוב לתת בעבורו את הסכום הנקוב ולומר בפה 'זכר למחצית השקל').
את זכר למחצית השקל נהוג לתת החל מראש חודש אדר ועד לסוף החודש – וניתן לתת גם לפני קריאת המגילה.
כמה נותנים?
בעניין זה יש כמה וכמה סברות ומנהגים.
יש הנוהגים ללכת לצורף ולקנות תשעה גרם של כסף טהור, ויש הנוהגים לתת את הסכומים הבאים (וטוב שכל אחד יעשה שאלת רב מהו הסכום המדויק שרצוי לתת): 22.5 ₪, 3 חצאי שקלים, חצי שקל, ואפילו 10 אגורות למי שנמצא במצב כלכלי דחוק, ואין הפרוטה מצויה בכיסו.
האם מותר לתת 'זכר למחצית השקל' מכספי מעשר?
לדעת רוב הפוסקים אין להפריש סכום זה ממעשר הכספים לכתחילה, אולם כן אפשר 'ללוות' מכספי המעשר בשעת הדחק – ולהבטיח להשיב את הסכום אותו לווה לכספי המעשרות. מה שאין כן לגבי תוספת שאותה מבקשים לצרף למחצית השקל. אם אדם רוצה להוסיף סכום נוסף על מחצית השקל או על המתנות לאביונים – רשאי הוא לעשות כן.
ולגולת הכותרת – למי נותנים את ה'זכר למחצית השקל'? אך ורק למוסד תורני כמו כוללים וישיבות, ומצווה מן המובחר לתת את הכספים למוסדות של יהדות וחסד.

ניתן ומומלץ לתרום את כספי זכר למחצית השקל למוקד תהילים ארצי, לתמיכה בעידוד קריאת תהילים וכן בתלמידי חכמים שיתפללו עבורכם. לפרטים חייגו 1700-700-721 או מלאו פרטים בדף זה, ונחזור אליכם בהקדם.

צפו ברב זמיר כהן - זכר למחצית השקל

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (111 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כך תכינו משלוח מנות יוקרתי

מדי שנה אנו שולחים משלוחי מנות ובכל שנה אנחנו רוצים להעניק להם ייחוד מחדש, הסרטון הבא מציע רעיון מקורי לשדרג את המראה שלהם

8 סגולות מיוחדות לפורים

יש להשתדל לקרוא את כל ספר התהילים וכך לחבר בין חושך הלילה לאור היום החדש. כדאי לסיים את ספר התהילים עד זריחת החמה, כי זוהי שעת רצון גדולה ועצומה בשמיים

מאמר לתענית אסתר - הסתר פנים

השיבם הרופא: "אדם אשר רואה תכלית בכל מה שקורה לו, אינו מאבד את צלם האלקים. הוא יבכה, הוא יכאב, הוא יצעק, אולם הוא לא יתייאש..."

מעלת השמחה בפורים - היהודי שהתעשר בזכות השמחה

באותו היום הלך רבי משה לבית הגביר סוחר היינות, וביקש לקבל בהקפה יין טוב, שהרי פורים היום. לאחר מכן הלך למוכר הפירות וגם ממנו ביקש לקבל בהקפה תפוחים טובים, שהרי פורים היום, כולם נענו ונתנו לו.

סגולות נבחרות


סגולה לאדם לתקן עצמו מכל גלגוליו

אָמְרוּ לִפְנֵי הַקָבָּ"ה רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם עַד מָתַי קֵץ הַפְּלָאוֹת, וּמַה יְהֵא הַתַּכְלִית מֵאִתָּנוּ לְהַחְזִירֵנוּ אֶל זֶה הָעוֹלָם פְּעָמִים בְּלִי שִׁעוּר, וּלְוַאי יְהֵא הַתַּכְלִית מֵאִתָּנוּ לְהַחְזִירֵנוּ אֶל זֶה הָעוֹלָם פְּעָמִים בְּלִי שִׁעוּר וּבִלְבַד שֶׁיִּתַּקְּנוּ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |