בדרך לחלאקה עם הילד? קבלו תפילה חזקה במיוחד

התנא "שאין בדורו כמותו" – על מי מדובר?

"היא הייתה בטוחה שכבר אין סיכוי" – הניסים שיוצרת סגולת ר' מאיר בעל הנס

צפו בשידור החוזר ממעמד סיום התהילים בציון רבי מאיר בעל הנס עם המקובל הרב בצרי

ל"ג שמח! כל הסגולות הקדושות של ל"ג בעומר

פורים

האם כבר תרמתם "זכר למחצית השקל"? כל הפרטים שחייבים לדעת

מה זה 'זכר למחצית השקל', מתי נותנים ולמי? כמה עובדות על המצווה החשובה שמתחילים לקיים החל מראש חודש אדר


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

יום של ישועות וסגולות: בל"ג בעומר נהיה במירון, נתפלל עליכם, נחלק בשמכם ח"י רוטל ונקרא זוהר לזכותכם. אל תפספסו הזדמנות לקחת חלק בסגולה הגדולה. לחצו כאן >> 

בזמן שבית המקדש היה קיים, נהגו עם ישראל להפריש סכום המכונה 'מחצית השקל' – שיועד עבור שני דברים עיקריים: א) עבור קורבנות ציבור ב) כשרצו למנות את עם ישראל, באופן כזה שלא ישלוט בהם עין הרע. כידוע, כשסופרים את עם ישראל – אסור לספור באופן רגיל, כפי שסופרים דברים אחרים.
בדור המדבר לעומת זאת (לפני כניסתו של עם ישראל לארץ) – מחצית השקל ניתנה בעבור הקמת המשכן.
היות וכיום אין לנו בית מקדש, מחצית השקל בת זמננו היא רק זכר למחצית השקל שהייתה נהוגה בזמנם, וכשנותנים אותה – צריך לומר בפה 'זכר למחצית השקל'.
מי שחייב בזכר למחצית השקל כיום הם: גברים מגיל 18 ומעלה (ויש אומרים מגיל מצוות),נשים, ילדים קטנים (ויש אומרים אפילו עובר שנמצא במעי אמו – טוב לתת בעבורו את הסכום הנקוב ולומר בפה 'זכר למחצית השקל').
את זכר למחצית השקל נהוג לתת החל מראש חודש אדר ועד לסוף החודש – וניתן לתת גם לפני קריאת המגילה.
כמה נותנים?
בעניין זה יש כמה וכמה סברות ומנהגים.
יש הנוהגים ללכת לצורף ולקנות תשעה גרם של כסף טהור, ויש הנוהגים לתת את הסכומים הבאים (וטוב שכל אחד יעשה שאלת רב מהו הסכום המדויק שרצוי לתת): 22.5 ₪, 3 חצאי שקלים, חצי שקל, ואפילו 10 אגורות למי שנמצא במצב כלכלי דחוק, ואין הפרוטה מצויה בכיסו.
האם מותר לתת 'זכר למחצית השקל' מכספי מעשר?
לדעת רוב הפוסקים אין להפריש סכום זה ממעשר הכספים לכתחילה, אולם כן אפשר 'ללוות' מכספי המעשר בשעת הדחק – ולהבטיח להשיב את הסכום אותו לווה לכספי המעשרות. מה שאין כן לגבי תוספת שאותה מבקשים לצרף למחצית השקל. אם אדם רוצה להוסיף סכום נוסף על מחצית השקל או על המתנות לאביונים – רשאי הוא לעשות כן.
ולגולת הכותרת – למי נותנים את ה'זכר למחצית השקל'? אך ורק למוסד תורני כמו כוללים וישיבות, ומצווה מן המובחר לתת את הכספים למוסדות של יהדות וחסד.

ניתן ומומלץ לתרום את כספי זכר למחצית השקל למוקד תהילים ארצי, לתמיכה בעידוד קריאת תהילים וכן בתלמידי חכמים שיתפללו עבורכם. לפרטים חייגו 1700-700-721 או מלאו פרטים בדף זה, ונחזור אליכם בהקדם.

צפו ברב זמיר כהן - זכר למחצית השקל

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא פורים

X
  • © כל הזכויות שמורות