האם כבר תרמתם "זכר למחצית השקל"? כל הפרטים שחייבים לדעת

מה זה 'זכר למחצית השקל', מתי נותנים ולמי? כמה עובדות על המצווה החשובה שמתחילים לקיים החל מראש חודש אדר

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

בזמן שבית המקדש היה קיים, נהגו עם ישראל להפריש סכום המכונה 'מחצית השקל' – שיועד עבור שני דברים עיקריים: א) עבור קורבנות ציבור ב) כשרצו למנות את עם ישראל, באופן כזה שלא ישלוט בהם עין הרע. כידוע, כשסופרים את עם ישראל – אסור לספור באופן רגיל, כפי שסופרים דברים אחרים.
בדור המדבר לעומת זאת (לפני כניסתו של עם ישראל לארץ) – מחצית השקל ניתנה בעבור הקמת המשכן.
היות וכיום אין לנו בית מקדש, מחצית השקל בת זמננו היא רק זכר למחצית השקל שהייתה נהוגה בזמנם, וכשנותנים אותה – צריך לומר בפה 'זכר למחצית השקל'.
מי שחייב בזכר למחצית השקל כיום הם: גברים מגיל 18 ומעלה (ויש אומרים מגיל מצוות), נשים, ילדים קטנים (ויש אומרים אפילו עובר שנמצא במעי אמו – טוב לתת בעבורו את הסכום הנקוב ולומר בפה 'זכר למחצית השקל').
את זכר למחצית השקל נהוג לתת החל מראש חודש אדר ועד לסוף החודש – וניתן לתת גם לפני קריאת המגילה.
כמה נותנים?
בעניין זה יש כמה וכמה סברות ומנהגים.
יש הנוהגים ללכת לצורף ולקנות תשעה גרם של כסף טהור, ויש הנוהגים לתת את הסכומים הבאים (וטוב שכל אחד יעשה שאלת רב מהו הסכום המדויק שרצוי לתת): 22.5 ₪, 3 חצאי שקלים, חצי שקל, ואפילו 10 אגורות למי שנמצא במצב כלכלי דחוק, ואין הפרוטה מצויה בכיסו.
האם מותר לתת 'זכר למחצית השקל' מכספי מעשר?
לדעת רוב הפוסקים אין להפריש סכום זה ממעשר הכספים לכתחילה, אולם כן אפשר 'ללוות' מכספי המעשר בשעת הדחק – ולהבטיח להשיב את הסכום אותו לווה לכספי המעשרות. מה שאין כן לגבי תוספת שאותה מבקשים לצרף למחצית השקל. אם אדם רוצה להוסיף סכום נוסף על מחצית השקל או על המתנות לאביונים – רשאי הוא לעשות כן.
ולגולת הכותרת – למי נותנים את ה'זכר למחצית השקל'? אך ורק למוסד תורני כמו כוללים וישיבות, ומצווה מן המובחר לתת את הכספים למוסדות של יהדות וחסד.

ניתן ומומלץ לתרום את כספי זכר למחצית השקל למוקד תהילים ארצי, לתמיכה בעידוד קריאת תהילים וכן בתלמידי חכמים שיתפללו עבורכם. לפרטים חייגו 1700-700-721 או מלאו פרטים בדף זה, ונחזור אליכם בהקדם.

צפו ברב זמיר כהן - זכר למחצית השקל

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (102 מדרגים)

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


8 סגולות מיוחדות לפורים

יש להשתדל לקרוא את כל ספר התהילים וכך לחבר בין חושך הלילה לאור היום החדש. כדאי לסיים את ספר התהילים עד זריחת החמה, כי זוהי שעת רצון גדולה ועצומה בשמיים

מאמר לתענית אסתר - הסתר פנים

השיבם הרופא: "אדם אשר רואה תכלית בכל מה שקורה לו, אינו מאבד את צלם האלקים. הוא יבכה, הוא יכאב, הוא יצעק, אולם הוא לא יתייאש..."

מעלת השמחה בפורים - היהודי שהתעשר בזכות השמחה

באותו היום הלך רבי משה לבית הגביר סוחר היינות, וביקש לקבל בהקפה יין טוב, שהרי פורים היום. לאחר מכן הלך למוכר הפירות וגם ממנו ביקש לקבל בהקפה תפוחים טובים, שהרי פורים היום, כולם נענו ונתנו לו.

תענית אסתר - כל ההלכות וההנהגות בתענית אסתר

ברוב רחמיו וחסדיו של השם יתברך עלינו, ביטל את גזרתו של המן הרשע, ששלח אגרות למאה ועשרים ושבע מדינות, להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים מנער ועד זקן טף ונשים ביום אחד, בשלשה עשר לחודש אדר וזכר לנס נהגו להתענות כל שנה בתאריך זה

סגולות נבחרות


סגולה לישוב הדעת

כנסו לקריאת פרקי תהילים לישוב הדעת וכן משנה במסכת אבות. קַבְיָא בֶּן מַהֲלַלְאֵל אוֹמֵר, הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלֹשָׁה דְּבָרִים וְאֵין אַתָּה בָּא לִידֵי עֲבֵרָה. דַּע מֵאַיִן בָּאתָ, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן

תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

סגולה למכירת רכב

קראו פרקי תהילים, כ"ג ו-ס"ה המסוגלים למכירת רכב בהקדם: מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה רֹעִי לֹא אֶחְסָר: בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי עַל מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי:

סגולה לעשירות

הרב חיים פוקס מביא סגולה גדולה לעשירות: להתנהג עם אחרים בדרך של רחמים

תפילה להתעברות: סגולה מיוחדת לזרע בר קיימא

מתפללים ומייחלים לזרע של קיימא? אמרו את התפילה הבאה: "וְתִתֵּן לִי זֶרַע אֲנָשִׁים, וּתְּבָרְכֵנִי בְּשְּׁמֶךָ, וּתְבָרֵךְ אֶת בֵּיתִי בְּזָּכְרֶךָ, וְאֵדַע כִּי שָׁלוֹם אֹהָלִי. וְתַשְׁפִּיעַ בּוֹ נֶפֶשׁ רוּחַ וּנְשָׁמָה מִמַחְצָב טָהוֹר"
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |