ראש מעל המים: דבר תורה לקראת פרשת כי תשא - מאת הרב מנדל

וכך ביאר האדמו"ר מקאצק את הפסוק בתהילים, "יגיע כפיך כי תאכל". בדווקא אמר "יגיע  כפיך" - לא יגיע ראשך

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

כתוב בפרשה "כי תשא את ראש בני ישראל לפקדיהם". פירש בספר דברי ישראל, "תשא" מלשון הגבבה הוא. משל לאדם הטובע בים. כל זמן שראשו מבחוץ ואינו שוקע, הים לא יזיק לו. כך יאמר על פרנסתו של אדם אשר, נמשלה לים (כמו שמבוא בחז"ל, "קשה פרנסתו של אדם כקריעת ים סוף"). הדאגות וטרדת הפרנסה הם גלי הים, והעיקר הוא לשמור ולהגביה את ראשו, כך שהראש לא יהיה שקוע בתוך גלי הים. וזהו "כי תשא את ראש בני ישראל" - העיקר להגביה הראש והמוח לפקודי ה'.
 
וכך ביאר האדמו"ר מקאצק את הפסוק בתהילים, "יגיע כפיך כי תאכל". בדווקא אמר "יגיע  כפיך" - לא יגיע ראשך. לומר שאף שפעמים על האדם להתעסק בפועל ידיו, לצורך פרנסה או לשאר עניינים, מכל מקום יראה לעסוק בהם רק בידיו, אך ראשו ומחשבתו לא ישקעו עם ידיו בפועל הגשמי.
 
וכן כתב בספר פלא יועץ: "שיאמין באמונה שלימה שאין אדם נוגע במה שמוכן לחבירו, ואפילו אם הוא יחיד בעולם - לא יעדיף להרויח יותר ממה שגזור עליו. ואם יתווספו סוחרים כמותו לאלפים ולרבבות, לא יחסר ממה שקצוב לו".
 
על כל לא יועיל לאדם שיצרף את כל כולו ראשו ורבו ליגיע כפיו, כי כל הנקצב לו ממילא - בוא יבוא אליו בכל אופן. (באר הפרשה)
 
שבת שלום
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


עצה לעורר השמחה בעבודת ה’

נִגּוּן אֶחָד שֶׁל קְדֻשָּׁה שֶׁנִּכְנָס לַלֵּב מְעוֹרֵר וּמְרַגֵּשׁ וְעַד כְּדֵי דְּמָעוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת בַּה'

פרקי תהילים סגוליים - תפילה לרפואה

תפילה לרפואה, עבור כל מי שנזקק לרפואה שלמה. "יְיָ יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ יְיָ יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם".

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם

תפילה סגולית לפרנסה - מקוצר

יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל, מוכתרים וּמְאוּמָּתִים ומוצדקים בידך
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |