ראש מעל המים: דבר תורה לקראת פרשת כי תשא - מאת הרב מנדל

וכך ביאר האדמו"ר מקאצק את הפסוק בתהילים, "יגיע כפיך כי תאכל". בדווקא אמר "יגיע  כפיך" - לא יגיע ראשך

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו >>

כתוב בפרשה "כי תשא את ראש בני ישראל לפקדיהם". פירש בספר דברי ישראל, "תשא" מלשון הגבבה הוא. משל לאדם הטובע בים. כל זמן שראשו מבחוץ ואינו שוקע, הים לא יזיק לו. כך יאמר על פרנסתו של אדם אשר, נמשלה לים (כמו שמבוא בחז"ל, "קשה פרנסתו של אדם כקריעת ים סוף"). הדאגות וטרדת הפרנסה הם גלי הים, והעיקר הוא לשמור ולהגביה את ראשו, כך שהראש לא יהיה שקוע בתוך גלי הים. וזהו "כי תשא את ראש בני ישראל" - העיקר להגביה הראש והמוח לפקודי ה'.
 
וכך ביאר האדמו"ר מקאצק את הפסוק בתהילים, "יגיע כפיך כי תאכל". בדווקא אמר "יגיע  כפיך" - לא יגיע ראשך. לומר שאף שפעמים על האדם להתעסק בפועל ידיו, לצורך פרנסה או לשאר עניינים, מכל מקום יראה לעסוק בהם רק בידיו, אך ראשו ומחשבתו לא ישקעו עם ידיו בפועל הגשמי.
 
וכן כתב בספר פלא יועץ: "שיאמין באמונה שלימה שאין אדם נוגע במה שמוכן לחבירו, ואפילו אם הוא יחיד בעולם - לא יעדיף להרויח יותר ממה שגזור עליו. ואם יתווספו סוחרים כמותו לאלפים ולרבבות, לא יחסר ממה שקצוב לו".
 
על כל לא יועיל לאדם שיצרף את כל כולו ראשו ורבו ליגיע כפיו, כי כל הנקצב לו ממילא - בוא יבוא אליו בכל אופן. (באר הפרשה)
 
שבת שלום
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני מבחן

תהילים נ"ז הוא פרק המסוגל לתפילה לפני מבחן. לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה: חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

סגולה לאמונה ולאהבת ה’ לכל היום

מוּבָא שֶׁכָּךְ הָיָה נוֹהֵג הגה"ק לוֹמַר בְּכָל בֹּקֶר בַּהֲקִיצוֹ מִשְּׁנָתוֹ: הִנְנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה שֶׁאַתָּה הוּא מֶלֶךְ יָחִיד וּמְיֻחָד שַׁלִּיט בָּעֶלְיוֹנִים וּבַתַּחְתּוֹנִים, וְהָיָה אוֹמֵר מִשְׁפָּט זֶה בְּעוֹדוֹ בְּמִטָּתוֹ

סגולה להריון

סגולה לעקרה שתלד - ראיה מן התורה, הנביאים ומן הכתובים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |