הצב והצבי: דבר תורה לפרשת ויקהל-פקודי מהרב מנדל

מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו הנשיאים על כך, והורד יו"ד משמם. כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".

24/03/17 | כ"ו אדר התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

במדרש מובא: "והנשאים הביאו את אבני השוהם ואת אבני המילואים".
כשהתחיל משה רבנו להתעסק במלאכת המשכן, וכל אחד הביא תרומה לצורך עשיית המשכן - הנשיאים אמרו: "ינדב כל אחד לפי מה שהוא חפץ, ואחר כך נבוא אנחנו ונשלים את החסר". המתינו הנשיאים עד שכולם הביאו במשך יומיים את כל הוצאות המשכן, וכשראו כך, הצטערו הנשיאים שלא נשאר להם מה להביא. ולכן אמרו: "אם אין לנו זכות להתנדב למשכן, לפחות נביא נדבה לבגדי הכהונה - אבני שהם ואבני מילואים".
אך מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו על כך, והורד יו"ד משמם, כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".
הצב הוא החיה האיטית ביותר, והצבי הוא החיה המהירה ביותר, וכל ההבדל ביניהם נעוץ באות י'. ומשום שהאות י' מסמלת זריזות, לכן היא הורדה משמם.
 
שמעתי פעם מהגבאי של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, שאפילו בסוף ימיו, כשהלך לישון במיטתו וחשב בדברי תורה - קם בזריזות ורשם את החידוש שעלו במוחו. חזר שוב למיטה, ושוב קם ורשם את מה שחידש. הדבר יכל לחזור על עצמו מספר פעמים בלילה אחד, בזריזות מבלי להתעצל. הרב זצ"ל לא הניח את החידושים לבוקר שלמחרת, ובבוקר בקומו היה יושב ומסדר את הכתיבה באופן מסודר ועמוק.
 
בשבת מברכים את חודש ניסן, הבא עלינו לטובה - חודש שהישועות בו מוקפות, חודש מלא במצוות ובמעשים טובים. נקבל את חודש ניסן בזריזות ובשמחה, ובכך נוכל להכין את עצמנו לקראת ימי הפסח הבאים עלינו לטובה.
 
שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (91 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית

פרק שירה 40 יום

סגולת פרק שירה שירת הבריאה, לקרוא במשך 40 יום. היכנסו ותקבלו תזכורת יומית למייל שלכם, לקריאה רצופה במשך 40 יום

סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

פרק תהילים לרפואה - סגולה מיוחדת בקריאת תהילים ק"ב

לפניכם פרק ק"ב בתהילים, המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא.(ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי הַטֵּה אֵלַי אָזְנֶךָ בְּיוֹם אֶקְרָא מַהֵר עֲנֵנִי. (ד) כִּי כָלוּ בְעָשָׁן יָמָי וְעַצְמוֹתַי כְּמוֹ קֵד נִחָרוּ

תפילה סגולית לאישה בהריון

נמצאת בהריון? לפניך תפילה לאישה בהריון. יהי רצון מלפניך ד' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתקל מעליי את צער עיבורי, ותוסיף ותיתן לי כוח ואון בכל ימי העיבור, שלא יותש כוחי ולא כוח העובר בשום דבר בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |