הצב והצבי: דבר תורה לפרשת ויקהל-פקודי מהרב מנדל

מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו הנשיאים על כך, והורד יו"ד משמם. כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

תיקון נפטרים בערב ראש חודש אלול (יום רביעי הקרוב, 19.8.20) - מחזירים אהבה לאהובים שהלכו לעולמם! לפרטים לחצו

במדרש מובא: "והנשאים הביאו את אבני השוהם ואת אבני המילואים".
כשהתחיל משה רבנו להתעסק במלאכת המשכן, וכל אחד הביא תרומה לצורך עשיית המשכן - הנשיאים אמרו: "ינדב כל אחד לפי מה שהוא חפץ, ואחר כך נבוא אנחנו ונשלים את החסר". המתינו הנשיאים עד שכולם הביאו במשך יומיים את כל הוצאות המשכן, וכשראו כך, הצטערו הנשיאים שלא נשאר להם מה להביא. ולכן אמרו: "אם אין לנו זכות להתנדב למשכן, לפחות נביא נדבה לבגדי הכהונה - אבני שהם ואבני מילואים".
אך מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו על כך, והורד יו"ד משמם, כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".
הצב הוא החיה האיטית ביותר, והצבי הוא החיה המהירה ביותר, וכל ההבדל ביניהם נעוץ באות י'. ומשום שהאות י' מסמלת זריזות, לכן היא הורדה משמם.
 
שמעתי פעם מהגבאי של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, שאפילו בסוף ימיו, כשהלך לישון במיטתו וחשב בדברי תורה - קם בזריזות ורשם את החידוש שעלו במוחו. חזר שוב למיטה, ושוב קם ורשם את מה שחידש. הדבר יכל לחזור על עצמו מספר פעמים בלילה אחד, בזריזות מבלי להתעצל. הרב זצ"ל לא הניח את החידושים לבוקר שלמחרת, ובבוקר בקומו היה יושב ומסדר את הכתיבה באופן מסודר ועמוק.
 
בשבת מברכים את חודש ניסן, הבא עלינו לטובה - חודש שהישועות בו מוקפות, חודש מלא במצוות ובמעשים טובים. נקבל את חודש ניסן בזריזות ובשמחה, ובכך נוכל להכין את עצמנו לקראת ימי הפסח הבאים עלינו לטובה.
 
שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (91 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפני הטבילה

תפילה מומלצת לפני הטבילה במקווה. רבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך שקיימתי מצותך בשמירת ימי נידות וספרתי שבעה נקיים

סגולה לעזור לאדם קרוב

'מי שיש לו אוהב או קרוב באיזה צרה אף שהוא רחוק ממנו ולא יכול לעזור לו, יעשה זו התפלה בכוונה עליו':- תהילים פרק כ'

5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

סגולה גדולה להצלחה בכל

נמצא בכתבי הרב הקדוש ר' לוי יצחק מברדיטשוב זצ"ל : שיאמרו אנשים, נשים וטף, בקשה זו בכל מוצאי שבת קודם ההבדלה שלוש פעמים ובטוח אני שיצליחו בוודאי אי"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |