הצב והצבי: דבר תורה לפרשת ויקהל-פקודי מהרב מנדל

מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו הנשיאים על כך, והורד יו"ד משמם. כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

במדרש מובא: "והנשאים הביאו את אבני השוהם ואת אבני המילואים".
כשהתחיל משה רבנו להתעסק במלאכת המשכן, וכל אחד הביא תרומה לצורך עשיית המשכן - הנשיאים אמרו: "ינדב כל אחד לפי מה שהוא חפץ, ואחר כך נבוא אנחנו ונשלים את החסר". המתינו הנשיאים עד שכולם הביאו במשך יומיים את כל הוצאות המשכן, וכשראו כך, הצטערו הנשיאים שלא נשאר להם מה להביא. ולכן אמרו: "אם אין לנו זכות להתנדב למשכן, לפחות נביא נדבה לבגדי הכהונה - אבני שהם ואבני מילואים".
אך מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו על כך, והורד יו"ד משמם, כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".
הצב הוא החיה האיטית ביותר, והצבי הוא החיה המהירה ביותר, וכל ההבדל ביניהם נעוץ באות י'. ומשום שהאות י' מסמלת זריזות, לכן היא הורדה משמם.
 
שמעתי פעם מהגבאי של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, שאפילו בסוף ימיו, כשהלך לישון במיטתו וחשב בדברי תורה - קם בזריזות ורשם את החידוש שעלו במוחו. חזר שוב למיטה, ושוב קם ורשם את מה שחידש. הדבר יכל לחזור על עצמו מספר פעמים בלילה אחד, בזריזות מבלי להתעצל. הרב זצ"ל לא הניח את החידושים לבוקר שלמחרת, ובבוקר בקומו היה יושב ומסדר את הכתיבה באופן מסודר ועמוק.
 
בשבת מברכים את חודש ניסן, הבא עלינו לטובה - חודש שהישועות בו מוקפות, חודש מלא במצוות ובמעשים טובים. נקבל את חודש ניסן בזריזות ובשמחה, ובכך נוכל להכין את עצמנו לקראת ימי הפסח הבאים עלינו לטובה.
 
שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (91 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה ללידה קלה + סגולות

תפילה וסגולות ללידה קלה ומוצלחת, כולל פרק תהילים ללידה קלה. יש לקרוא לפני לידה או אפילו בחדר לידה. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: 

סגולה נגד דיכאון

קראו את מזמורי קט"ז וק"ג בתהילים, וכן תפילה ליציבות הרוח. הרי הם לפניכם

סגולה לקנית או מכירת דירה

וְיֹאמַר פְּסוּקִים דִּלְהַלָּן בְּהִתְבּוֹנְנוּת וּבֶאֱמוּנָה וְיִתְפַּלֵּל לַה' שֶׁיַּעַזְרוֹ אַחַר שֶׁבְּיָדוֹ ית' אֵין מַעֲצוֹר מִלְּהוֹשִׁיעוֹ כָּרֶגַע

תפילת נשמת כל חי נוסח ספרד

נִשְמַת כָּל חַי תְּבָרֵךְ אֶת שִׁמְךָ יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, וְרוּחַ כָּל בָּשָׂר תְּפָאֵר וּתְרוֹמֵם זִכְרְךָ מַלְכֵּנוּ תָּמִיד, מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם אַתָּה אֵל. וּמִבַּלְעָדֶיךָ אֵין לָנוּ מֶלֶך גוֹאֵל וּמוֹשִיעַ. נשמת כל חיי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |