הצב והצבי: דבר תורה לפרשת ויקהל-פקודי מהרב מנדל

מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו הנשיאים על כך, והורד יו"ד משמם. כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".

24/03/17 | כ"ו אדר התשע"ז

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

במדרש מובא: "והנשאים הביאו את אבני השוהם ואת אבני המילואים".
כשהתחיל משה רבנו להתעסק במלאכת המשכן, וכל אחד הביא תרומה לצורך עשיית המשכן - הנשיאים אמרו: "ינדב כל אחד לפי מה שהוא חפץ, ואחר כך נבוא אנחנו ונשלים את החסר". המתינו הנשיאים עד שכולם הביאו במשך יומיים את כל הוצאות המשכן, וכשראו כך, הצטערו הנשיאים שלא נשאר להם מה להביא. ולכן אמרו: "אם אין לנו זכות להתנדב למשכן, לפחות נביא נדבה לבגדי הכהונה - אבני שהם ואבני מילואים".
אך מכיוון שהתעצלו בהבאת הנדבה, ובמקום להביא ראשונים הביאו אחרונים - נענשו על כך, והורד יו"ד משמם, כך שבמקום שייקראו "נשיאים" נקראו "נשאים".
הצב הוא החיה האיטית ביותר, והצבי הוא החיה המהירה ביותר, וכל ההבדל ביניהם נעוץ באות י'. ומשום שהאות י' מסמלת זריזות, לכן היא הורדה משמם.
 
שמעתי פעם מהגבאי של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, שאפילו בסוף ימיו, כשהלך לישון במיטתו וחשב בדברי תורה - קם בזריזות ורשם את החידוש שעלו במוחו. חזר שוב למיטה, ושוב קם ורשם את מה שחידש. הדבר יכל לחזור על עצמו מספר פעמים בלילה אחד, בזריזות מבלי להתעצל. הרב זצ"ל לא הניח את החידושים לבוקר שלמחרת, ובבוקר בקומו היה יושב ומסדר את הכתיבה באופן מסודר ועמוק.
 
בשבת מברכים את חודש ניסן, הבא עלינו לטובה - חודש שהישועות בו מוקפות, חודש מלא במצוות ובמעשים טובים. נקבל את חודש ניסן בזריזות ובשמחה, ובכך נוכל להכין את עצמנו לקראת ימי הפסח הבאים עלינו לטובה.
 
שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (91 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה להצלחה בעסק

מתוך סגולות החיד"א – איזה פרק תהילים יש לקרוא להצלחה בעסק, ומתי יש לקרוא אותו?

תפילה סגולית לבן זכר

מתפללים לבן זכר? לפניכם נוסח תפילה לבן זכר. ותִּתְפַּלֵּל חַנָּה וַתֹּאמַר עָלַץ לִבִּי בַּה', רָמָה קַרְנִי בַּה', רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי - כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אֵין קָדוֹשׁ כַּה' - כִּי אֵין בִּלְתֶּךָ, וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ.

סגולה לשפע - תפילה לעני כי יעטוף

פרק ק"ב בתהילים - תפילה לעני כי יעטוף. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי ה' יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ: (ב) ה' שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא: (ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |