יש רועים ויש רועים: דבר תורה מהרב מנדל לפרשת פנחס

חז"ל אומרים "אין בן דוד בא עד שתכלה הפרוטה מהכיס"  ופירשו צדיקים: פרוטה מלשון פרטיות

13/07/17 | י"ט תמוז התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

בשבועות אלו מיחלים ומתפללים כולנו שנזכה לביאת משיח צדקנו, במהרה בימינו אמן.
 
בפרשת השבוע כתוב  "ולא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה". הקשה רבי שלום שבדרון זצ"ל: מדוע משה אומר "כצאן אשר אין להם רועה" ולא אומר ביתר פשטות "כצאן בלי רועה"?
 
רבי שלום אומר על כך הסבר נפלא: יש רועים ויש רועים... יש רועים שכל מטרתם וכוונתם היא כדי שתהיה להם פרנסה. הם רועים את הצאן כדי שיהיה להם כסף. לעומתם, יש כאלה שרועים את צאנם, ואמנם הם לא עושים זאת למען כסף, אלא למטרה אחרת – כדי שיהיה להם בשר לאכול. הם מגדלים צאן כדי שבבוא היום ישחטו אותו ויאכלו מבשרו. המשותף לכל אלו, שהם רועים "בשביל עצמם", בשביל האינטרס שלהם, ואין הם רועים "בשביל הצאן". לעומת זאת, יש כאלו שאוהבים את הצאן. הם רועים "בשביל הצאן". כל מעייניהם נתונים אך ורק כדי שלצאן יהיה נעים וטוב.
 
משה רבינו פונה לקב"ה ומבקש: כשם שיש כמה סוגים של רועים, כך יש כמה סוגים של מנהיגים! אני מבקש, אומר משה, שהמנהיג שיתמנה על עם ישראל יהיה מנהיג שידאג כל העת למען האינטרסים של העם, לרווחתו ולטובתו, כמו רועה צאן הרועה למען הצאן.
 
בכל הדורות זכה עם ישראל למנהיגים אמיתיים, כאלה אשר דאגתם היתה עבור עם ישראל.
 
חז"ל אומרים "אין בן דוד בא עד שתכלה הפרוטה מהכיס"  ופירשו צדיקים: פרוטה מלשון פרטיות. בן דוד יבוא ויגאלנו כשתכלה "הפרטיות" מהכיס, אלא כל אחד ואחד יתאמץ לעזור ולסייע לזולת בחן ובחסד. ובכך נקרב גאולתנו, לראות את משיח השם בתפארתו, ונזכה לקבלו בחסד וברחמים, במהרה בימינו אמן.
 
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |