צדיק ורע לו, רשע וטוב לו - מדוע?

בכל זאת, נקשה ונשאל מדוע הרשעים נהנים מהעולם הזה וממעשי ידיהם? התשובה פשוטה: כשהמחנך נואש מניסיונותיו להקנות ערכים לתלמידו, הוא פשוט משאיר את העבודה למישהו אחר

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך שלך לסייע לנשמת נפטר/ת יקר/ה ללבך: בט"ו בתמוז (יום פטירת אור החיים הקדוש) נערוך תיקון נפטרים מיוחד. מה התועלת ומה כולל התיקון? לחצו כאן לפרטים

רבות דובר על ייסורי הצדיקים אוהבי ה' אל מול רשעים ששכחוהו ונטשוהו. שאלת השאלות בנושא זה היא מדוע הצדיקים סובלים כל כך, ואילו הרשעים שרחוקים מדבר ה' ומתורתו - חיים חיי אושר, עושר וסיפוק?! תהיות אלו שלנו הן 'אנושיות' ולכן אינן עולות בקנה אחד עם השכל האלוקי. המרירות, הצער, הניסיונות והקשיים שאנו נתקלים בהם בחיינו, הם אלו שגורמים לנו להיכנס לאותן השוואות בין אדם לחברו, ומתוך כך בנקל ניתן להגיע לכפירה בה' ובטובתו. 

כשאנחנו משווים בינינו לבין אחרים, אנחנו מצמצמים את הקשר שלנו עם ה' ומכאן שגם את ההשפעה שהוא רוצה ויכול להשפיע עלינו - בזמן ולפי הרצון שלו. עלינו להבין שכל מה שמתרחש בעולם קשור ישירות ומתואם להפליא עם הצרכים הרוחניים שלנו ולצורך התכלית שהיא העולם הבא. 

כתוב 'כי את אשר יאהב ה' יוכיח' ועל דרך זו אולי ניתן להבין במעט את דרכו של אוהב ה', שה' אוהבו בחזרה. התוכחות והייסורים - מתנה היא בעבור אוהב ה' האמיתי, ואין הוא רואה בהם בעיה כי אם זכייה וזיכוך. לשם אנו צריכים לשאוף, וזו צריכה להיות מטרתנו הסופית - קרבת ה' וקבלת הניסיונות שהוא מעביר אותנו בהם, כמתנה נטו. 

ובכל זאת, נקשה ונשאל מדוע הרשעים נהנים מהעולם הזה וממעשי ידיהם? התשובה פשוטה: כשהמחנך נואש מניסיונותיו להקנות ערכים לתלמידו, הוא פשוט משאיר את העבודה למישהו אחר, ובוודאי שלא יעלה על הדעת להענישו. במקרה זה, לעונש אין תועלת היות והתלמיד עיקש ומתעקש ללכת בדרכו שלו. 

תלמיד כזה ימצא עצמו מהר מאוד בניתוק קשרים עם המחנך ואף עם המסגרת החינוכית כולה, עד שייטיב את דרכו וישוב למוטב. אמנם הניתוק לא ייעשה בבת אחת, ובטח שלא אצל הקב"ה - שנותן לנו אינספור הזדמנויות לשוב אליו בתשובה. הרשע הוא אותו תלמיד עיקש שנעזב לנפשו משום שבמו ידיו התעקש על ניתוק הקשר עם בורא עולם. 

תלמיד כזה לא נענש, כי העונשים כבר לא מועילים לו.  והמתנות שהוא מקבל בעולם הזה - מה יועילו לתכלית האמיתית, לעולם הבא שלו?

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (88 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

צדיקים

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מדוע באה עלינו הצרה הזו? מה רוצה מאיתנו הבורא?

"וראית את אחורי ופני לא יראו" - כשאנו חלילה מצויים בצרה, כשמגיע אלינו קושי ומחסור, אנו רואים רק את החושך, רק את הבעיה, לא מבינים את פשר הסתרת הפנים - "פני לא יראו". אולם לאחר שעבר זמן ונעשה תכלית הדבר, אז אנו מבינים לאיזה צורך עברנו את המאורעות...

לכל הייסורים או הקשיים יש זמן קצוב בלבד

בשעה שבורא עולם משגר ייסורים על האדם הוא משביע את אותם הייסורים: 'אל תתחילו לייסר את אותו האדם אלא ביום פלוני ובשעה פלונית, ולא תצאו ממנו אלא ביום פלוני, בשעה פלונית, באמצעות רופא פלוני ותרופה פלונית!'

אל תכפור בקושי שלא תגיע צרה גדולה יותר

בצר לו פנה החוכר אל הצדיק מלנטשנא זצ"ל, שנודע ברוח קודשו. אמר לו הצדיק: "רואה אני כי שורים עליך דינים במקום הזה, לפיכך באה עליך צרת האדון. אמור לו נחרצות כי אינך מסכים להוספה. אל תוסיף ולו פרוטה אחת! אם שלך הוא - יוותר האדון, ואם לא - הסתלק משם - לטובתך!"

אליהו הנביא מברך בבנים

כשהגיעו לפסוק "והגדת לבנך..." התעצבו ובנשימה אחת הרגיעו  זה את זו: "בורא עולם לא ישכחנו ועוד יזכנו בבן"

סיפור מרגש על עניית "אמן"

"מובן מאליו, שבתור יהודי-לא-דתי הופתעתי מאוד מהתשובה ומן האמונה והביטחון העז ברבי משה זצ"ל שהחולה יבריא בזכות אמירת אמן", סיפר הרופא בעל התשובה

פטירת הרב יוסף ג'יעאן, ח' בשבט: כוחה של אמונה

בעזרת ה' נראה כולנו את הנס הגדול, כל אלה אשר עומדים מולנו עם הנשק ביד, לא יפגעו בנו לרעה ויתפזרו לכל רוח, יבואו 'חברים' ויחזירו אותנו במהרה הביתה ובעזרת ה' נעלה כולנו ארצה. כולנו! כולנו! כולנו!

סגולות נבחרות


סגולה לפרי בטן

צפו בסיפור מרגש של הרב יגאל כהן על עקרה שזכתה בפרי בטן בזכות סגולה זו

סגולה לשמחה אמיתית

מה הקשר בין שמחה לבין אכילת מאכל אדום? 4 סגולות שאולי לא הכרתם, להשגת שמחה אמיתית

סגולה נגד עייפות

צפו בסגולה שמביא הרב עמנואל מזרחי בשם הרב יוסף דיין זצ"ל כנגד עייפות
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |