למה דווקא בלילה? דבר תורה קצר לפרשת ויגש – מהרב מנדל

יעקב אבינו הוא זה שתיקן את תפילת ערבית; כשאדם נמצא בלילה, בין אם זה בגשמיות ובין אם זה ברוחניות, ידוע תדע  שהשם איתך!

19/12/17 | א' טבת התשע"ח

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

"בפרשת השבוע נאמר: "ויאמר אלוקים לישראל במראות הלילה, ויאמר יעקב יעקב, ויאמר הנני. ויאמר אנכי האל אלוקי אביך".
 
למה הקב"ה נגלה ליעקב דווקא במראות הלילה? למה הוא לא נגלה בלילה גם לאברהם וליצחק?
 
אומר ה'משך חכמה' יסוד מופלא: יעקב אבינו הוא היה היחיד מהאבות שהיה צריך לרדת מן הארץ בגלל הרעב הכבד שפקד אותו ואת משפחתו. על כן נגלה אליו השם בלילה, ללמדנו שגם כשנראה ליהודי שיש לילה וחושך - תדע לך ש"אנכי האל אלוקי אביך". השם עמך תמיד בכל מצב, ולא יעזבך לעולם.
 
לכן יעקב אבינו הוא זה שתיקן את תפילת ערבית; כשאדם נמצא בלילה, בין אם זה בגשמיות ובין אם זה ברוחניות, ידוע תדע  שהשם איתך!
 
מיד כתוב בפסוק הבא: "אל תירא מרדה מצרימה". למה? כי "יוסף ישית ידו עליך...". תסתכל על יוסף ותראה שדווקא כשהמצב היה נראה הכי חשוך, דווקא מה שחשבת שהוא הנורא מכל – ש"יוסף טרף טורף" - דווקא אז היתה ההתרוממות הכי גדולה. דווקא אז קיבלת בן שהפך למלך.
 
דוד המלך אומר בתהילים  "אודך כי עניתני", למה לא כתוב אודך כי הושעתני?!  כי דווקא העינויים שבאים לאדם הם הטובה, ועליה מודים.
 
וזאת הסיבה למה אנו שמים יד על העינים בקריאת שמע, כמו שיעקב אבינו, כשפגש את יוסף, קרא קריאת שמע עם יד על העיניים - כדי להשריש בנו שהשם הוא אחד. גם בחושך כשלא רואים כלום – כל הנעשה הוא למעשה טובה גמורה לאדם. ויותר מזה - לפעמים הצרה היא-היא זו שתביא אותך אל הטובה האחרת. ולפעמים הצרה היא בעצמה הטובה! קשה לראות זאת בזמן אמת, אבל כשעוברים את "הצרה", הרבה פעמים מבינים את המהלך האלוקי שעמד מאחוריה.
 
שבת שלום,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

פרשת ויגש

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילת נשמת כל חי נוסח ספרד

נִשְמַת כָּל חַי תְּבָרֵךְ אֶת שִׁמְךָ יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, וְרוּחַ כָּל בָּשָׂר תְּפָאֵר וּתְרוֹמֵם זִכְרְךָ מַלְכֵּנוּ תָּמִיד, מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם אַתָּה אֵל. וּמִבַּלְעָדֶיךָ אֵין לָנוּ מֶלֶך גוֹאֵל וּמוֹשִיעַ. נשמת כל חיי

תפילה סגולית להצלחה

לפניכם תפילה להצלחה בתהילים - לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם, בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה. חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי, וּבְצֵל-כְּנָפֶיךָ אֶחְסֶה עַד יַעֲבֹר הַוּוֹת
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |