למה דווקא בלילה? דבר תורה קצר לפרשת ויגש – מהרב מנדל

יעקב אבינו הוא זה שתיקן את תפילת ערבית; כשאדם נמצא בלילה, בין אם זה בגשמיות ובין אם זה ברוחניות, ידוע תדע  שהשם איתך!

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

"בפרשת השבוע נאמר: "ויאמר אלוקים לישראל במראות הלילה, ויאמר יעקב יעקב, ויאמר הנני. ויאמר אנכי האל אלוקי אביך".
 
למה הקב"ה נגלה ליעקב דווקא במראות הלילה? למה הוא לא נגלה בלילה גם לאברהם וליצחק?
 
אומר ה'משך חכמה' יסוד מופלא: יעקב אבינו הוא היה היחיד מהאבות שהיה צריך לרדת מן הארץ בגלל הרעב הכבד שפקד אותו ואת משפחתו. על כן נגלה אליו השם בלילה, ללמדנו שגם כשנראה ליהודי שיש לילה וחושך - תדע לך ש"אנכי האל אלוקי אביך". השם עמך תמיד בכל מצב, ולא יעזבך לעולם.
 
לכן יעקב אבינו הוא זה שתיקן את תפילת ערבית; כשאדם נמצא בלילה, בין אם זה בגשמיות ובין אם זה ברוחניות, ידוע תדע  שהשם איתך!
 
מיד כתוב בפסוק הבא: "אל תירא מרדה מצרימה". למה? כי "יוסף ישית ידו עליך...". תסתכל על יוסף ותראה שדווקא כשהמצב היה נראה הכי חשוך, דווקא מה שחשבת שהוא הנורא מכל – ש"יוסף טרף טורף" - דווקא אז היתה ההתרוממות הכי גדולה. דווקא אז קיבלת בן שהפך למלך.
 
דוד המלך אומר בתהילים  "אודך כי עניתני", למה לא כתוב אודך כי הושעתני?!  כי דווקא העינויים שבאים לאדם הם הטובה, ועליה מודים.
 
וזאת הסיבה למה אנו שמים יד על העינים בקריאת שמע, כמו שיעקב אבינו, כשפגש את יוסף, קרא קריאת שמע עם יד על העיניים - כדי להשריש בנו שהשם הוא אחד. גם בחושך כשלא רואים כלום – כל הנעשה הוא למעשה טובה גמורה לאדם. ויותר מזה - לפעמים הצרה היא-היא זו שתביא אותך אל הטובה האחרת. ולפעמים הצרה היא בעצמה הטובה! קשה לראות זאת בזמן אמת, אבל כשעוברים את "הצרה", הרבה פעמים מבינים את המהלך האלוקי שעמד מאחוריה.
 
שבת שלום,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

פרשת ויגש

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה מיוחדת לזרע של קיימא

בהקדמתו של "זרע שמשון" לפירוש לחומש, הוא כותב בצורה מפורשת שכל מי שילמד מספריו לעילוי נשמתו - הצדיק יתפלל לישועתו, במיוחד זרע קודש של קיימא

תפילה סגולית לבן זכר

מתפללים לבן זכר? לפניכם נוסח תפילה לבן זכר. ותִּתְפַּלֵּל חַנָּה וַתֹּאמַר עָלַץ לִבִּי בַּה', רָמָה קַרְנִי בַּה', רָחַב פִּי עַל אוֹיְבַי - כִּי שָׂמַחְתִּי בִּישׁוּעָתֶךָ. אֵין קָדוֹשׁ כַּה' - כִּי אֵין בִּלְתֶּךָ, וְאֵין צוּר כֵּאלֹהֵינוּ.

תפילה סגולית לאישה בהריון

נמצאת בהריון? לפניך תפילה לאישה בהריון. יהי רצון מלפניך ד' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתקל מעליי את צער עיבורי, ותוסיף ותיתן לי כוח ואון בכל ימי העיבור, שלא יותש כוחי ולא כוח העובר בשום דבר בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |