כיצד ידע הנער החולה שפטירתו קרבה? דבר תורה מהרב מנדל לחג הפסח

מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר"

22/03/18 | ו' ניסן התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

הפירוש המילולי של בן חורין, הוא בעל חרות - אדם חופשי שאינו עבד - שיכול לעשות מה שהוא רוצה,
 
לכאורה נראה שהאיש אשר ככל הישר בעיניו יעשה - זהו הבן חורין האמיתי, שאינו כפוף לשום חוק ולשום תכתיב.
 
האם מיליונר היושב על שפת הנהר וזורק חבילות שטרות של מאה דולר בכל פעם לנהר, מפגין בכך את חירותו לעשות בכסף כרצונו, לכאורה כן, אבל באמת, אם ימשיך כך - בתוך כמה שעות יהיה כאחד העניים, וגם אם ירצה - לא יהיה לו כסף, ככל שיזרוק יותר בכך יאבד את "חירותו" הכלכלית לעשות כרצונו.
 
החירות האמיתית היא האדם שיודע לשלוט ברוחו ובגופו מה כן לעשות ומה לא לעשות, ויש לו שליטה מלאה על יצרו לדעת את המותר או האסור הוא ה"בן חורין האמיתי", ולא האדם שמחליט שככל העולה על רוחו יעשה. זה אינו מן החירות. אדרבה, הוא פשוט לא שולט בעצמו ושבוי בידי יצרו.
 
מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר".
 
שאל אותו הרב בבהלה: "מנין לך הדבר?". והשיב הנער תשובה חדה, בעלת עומק רב: "שמתי לב שבימים האחרונים הורי המסורים שיחיו הפסיקו לומר לי מה מותר לעשות ומה אסור לעשות, ועל כל דבר הם מסכימים לדברי. הבנתי שהם יודעים את מצבי ושימי ספורים, ועל כן כבר לא מחווים דעה ולא אומרים לי על הן הן ועל לאו לאו, ונותים לי לעשות ככל העולה על רוחי".
 
הנער אכן נפטר באותו הלילה, אבל המסר הוא חד וברור: כל זמן שיש לבן אדם גבולות על המותר והאסור - הוא "בן חורין אמיתי" לעצמו. הוא מרגיש שליטה מלאה ביכולות שלו מול יצרו ולנתוו את אורחותיו, ברגע שאין לו כבר את יכולות אלו - פסקו ממנו ההגדרה של בן חורין, ושבוי הוא ביד יצרו ובלי יכולת שליטה על עצמו כלל,  כמו מילונר שגמר לזרוק לנהר את כל כספו, ונשאר בעירום וחוסר כל.
 
חג הפסח מסמל לכולנו שנהפכנו להיות "בני חורין". היינו עבדים ויצאנו משעבוד מצרים לחירות, להיות עם סגולה עם שמקבל את התורה ואת מצוות השם. וכבר אמרו חז"ל "אין לך בן חורין אלא מי שעמלו בתורה".
 
שיהיה לכולנו חג פסח כשר ושמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

פסח

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולת "ונצעק" בליל הסדר - עוצמתה וסיפור מחזק

ושאלוהו כל המסובים: "מה נצעק ואיך נצעק?" התלהב מאניש ואמר בתמימות ובפשטות: "תזעקו ג' פעמים אל ה' – 'כבר אין בכוחו של מאניש לסבול ולהמתין יותר. מאניש מוכרח כבר לבוא בברית האירוסין'"… ואכן הכל החרו אחריו ואמרו ג' פעמים באותו נוסח שנצטוו ממאניש.

סגולה ליום קודם ערב ראש חודש ניסן: תפילת השל"ה על הפרנסה

כך כתב השל"ה הקדוש, בספרו "מסכת תמיד", פרק "נר מצוה": ראוי לצום שלא יאכילנו הקדוש ברוך הוא זכויותיו בעולם הזה. ויהיה זה התענית יום קודם ערב ראש חודש ניסן, כי בניסן טללים שהם לברכה נפתחים (ויכול לאמרה אפילו אם אינו מתענה, ואפשר לפדות התענית במעות לצדקה)

"סוד גדול ונורא": קראו בערב פסח את אגרת רבי שמשון מאוסטרופולי

אגרת שמומלץ לקרוא בערב פסח: וְהִנֵּה מוֹרַי וְרַבּוֹתַי קְדוֹשֵׁי יִשְׂרָאֵל, הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה פְּלָאִים הֵם, סְתוּמִים וַחֲתוּמִים סָגוּר וְאֵין פּוֹרֵשׂ אוֹתָם. וּכְבָר שְׁאָלוּנִי גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל לְבָאֵר לָהֶם דִּבְרֵי הָאֲרִ"י זַ"ל

סגולות נבחרות


פרק תהילים לרפואה - סגולה מיוחדת בקריאת תהילים ק"ב

לפניכם פרק ק"ב בתהילים, המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא.(ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי הַטֵּה אֵלַי אָזְנֶךָ בְּיוֹם אֶקְרָא מַהֵר עֲנֵנִי. (ד) כִּי כָלוּ בְעָשָׁן יָמָי וְעַצְמוֹתַי כְּמוֹ קֵד נִחָרוּ

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית

תפילה סגולית לזוגיות

תפילה לזוגיות - לכל מי שמחפש זוגיות. יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּמְצִיא לִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים וּבַחֲסָדֶיךָ הַגְּדוֹלִים אֶת זִוּוּגִי הָרָאוּי לִי בִּזְמַנּוֹ. זִוּוּג הָגוּן הָרָאוּי לְהוֹלִיד תַּלְמִיד חָכָם, גָּדוֹל בְּתוֹרָה וּבְיִרְאָה

צידוק הדין סגולה לבטל הגזרה

קִבְּלָה עָלֶיהָ דִּין שָׁמַיִם בְּאַהֲבָה, וְאָמְרָה: הָנִיחוּ לְגַבַּאי הַצְּדָקָה - הָקָּבָּ"ה שֶׁגּוֹבֵה בְּצֶדֶק - שֶׁיִּגְבֶּה חוֹבוֹ מִמֶּנִּי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |