כיצד ידע הנער החולה שפטירתו קרבה? דבר תורה מהרב מנדל לחג הפסח

מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר"

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

הפירוש המילולי של בן חורין, הוא בעל חרות - אדם חופשי שאינו עבד - שיכול לעשות מה שהוא רוצה,
 
לכאורה נראה שהאיש אשר ככל הישר בעיניו יעשה - זהו הבן חורין האמיתי, שאינו כפוף לשום חוק ולשום תכתיב.
 
האם מיליונר היושב על שפת הנהר וזורק חבילות שטרות של מאה דולר בכל פעם לנהר, מפגין בכך את חירותו לעשות בכסף כרצונו, לכאורה כן, אבל באמת, אם ימשיך כך - בתוך כמה שעות יהיה כאחד העניים, וגם אם ירצה - לא יהיה לו כסף, ככל שיזרוק יותר בכך יאבד את "חירותו" הכלכלית לעשות כרצונו.
 
החירות האמיתית היא האדם שיודע לשלוט ברוחו ובגופו מה כן לעשות ומה לא לעשות, ויש לו שליטה מלאה על יצרו לדעת את המותר או האסור הוא ה"בן חורין האמיתי", ולא האדם שמחליט שככל העולה על רוחו יעשה. זה אינו מן החירות. אדרבה, הוא פשוט לא שולט בעצמו ושבוי בידי יצרו.
 
מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר".
 
שאל אותו הרב בבהלה: "מנין לך הדבר?". והשיב הנער תשובה חדה, בעלת עומק רב: "שמתי לב שבימים האחרונים הורי המסורים שיחיו הפסיקו לומר לי מה מותר לעשות ומה אסור לעשות, ועל כל דבר הם מסכימים לדברי. הבנתי שהם יודעים את מצבי ושימי ספורים, ועל כן כבר לא מחווים דעה ולא אומרים לי על הן הן ועל לאו לאו, ונותים לי לעשות ככל העולה על רוחי".
 
הנער אכן נפטר באותו הלילה, אבל המסר הוא חד וברור: כל זמן שיש לבן אדם גבולות על המותר והאסור - הוא "בן חורין אמיתי" לעצמו. הוא מרגיש שליטה מלאה ביכולות שלו מול יצרו ולנתוו את אורחותיו, ברגע שאין לו כבר את יכולות אלו - פסקו ממנו ההגדרה של בן חורין, ושבוי הוא ביד יצרו ובלי יכולת שליטה על עצמו כלל,  כמו מילונר שגמר לזרוק לנהר את כל כספו, ונשאר בעירום וחוסר כל.
 
חג הפסח מסמל לכולנו שנהפכנו להיות "בני חורין". היינו עבדים ויצאנו משעבוד מצרים לחירות, להיות עם סגולה עם שמקבל את התורה ואת מצוות השם. וכבר אמרו חז"ל "אין לך בן חורין אלא מי שעמלו בתורה".
 
שיהיה לכולנו חג פסח כשר ושמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (88 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מכירת חמץ באינטרנט - דרך מוקד תהילים ארצי

מכירת חמץ בחינם - מלאו פרטים, ואנו במוקד תהילים ארצי נדאג למכור את החמץ עבורכם! המכירה תבוצע דרך הרב הראשי, הרב דוד לאו שליט"א, ושמותיכם יועברו ללשכת הרב בערב פסח תש"פ 2020

סגולת "ונצעק" בליל הסדר - עוצמתה וסיפור מחזק

ושאלוהו כל המסובים: "מה נצעק ואיך נצעק?" התלהב מאניש ואמר בתמימות ובפשטות: "תזעקו ג' פעמים אל ה' – 'כבר אין בכוחו של מאניש לסבול ולהמתין יותר. מאניש מוכרח כבר לבוא בברית האירוסין'"… ואכן הכל החרו אחריו ואמרו ג' פעמים באותו נוסח שנצטוו ממאניש.

סגולה ליום קודם ערב ראש חודש ניסן: תפילת השל"ה על הפרנסה

כך כתב השל"ה הקדוש, בספרו "מסכת תמיד", פרק "נר מצוה": ראוי לצום שלא יאכילנו הקדוש ברוך הוא זכויותיו בעולם הזה. ויהיה זה התענית יום קודם ערב ראש חודש ניסן, כי בניסן טללים שהם לברכה נפתחים (ויכול לאמרה אפילו אם אינו מתענה, ואפשר לפדות התענית במעות לצדקה)

סגולות נבחרות


תפילה להתעברות: סגולה מיוחדת לזרע בר קיימא

מתפללים ומייחלים לזרע של קיימא? אמרו את התפילה הבאה: "וְתִתֵּן לִי זֶרַע אֲנָשִׁים, וּתְּבָרְכֵנִי בְּשְּׁמֶךָ, וּתְבָרֵךְ אֶת בֵּיתִי בְּזָּכְרֶךָ, וְאֵדַע כִּי שָׁלוֹם אֹהָלִי. וְתַשְׁפִּיעַ בּוֹ נֶפֶשׁ רוּחַ וּנְשָׁמָה מִמַחְצָב טָהוֹר"

סגולה להצלחה בעסק

מתוך סגולות החיד"א – איזה פרק תהילים יש לקרוא להצלחה בעסק, ומתי יש לקרוא אותו?

תפילת נשמת כל חי נוסח ספרד

נִשְמַת כָּל חַי תְּבָרֵךְ אֶת שִׁמְךָ יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ, וְרוּחַ כָּל בָּשָׂר תְּפָאֵר וּתְרוֹמֵם זִכְרְךָ מַלְכֵּנוּ תָּמִיד, מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם אַתָּה אֵל. וּמִבַּלְעָדֶיךָ אֵין לָנוּ מֶלֶך גוֹאֵל וּמוֹשִיעַ. נשמת כל חיי

סגולה להריון קל

סגולה להריון קל: תאמר לפני ברכת 'המפיל' (לפני השינה) פרק כ' בספר תהלים, ולאחר מכן תאמר שוב את הפסוק השני

תפילה סגולית לאישה בהריון

נמצאת בהריון? לפניך תפילה לאישה בהריון. יהי רצון מלפניך ד' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתקל מעליי את צער עיבורי, ותוסיף ותיתן לי כוח ואון בכל ימי העיבור, שלא יותש כוחי ולא כוח העובר בשום דבר בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |