כיצד ידע הנער החולה שפטירתו קרבה? דבר תורה מהרב מנדל לחג הפסח

מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר"

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ, ואתם מוזמנים לשתיהן! לחצו כאן - תהילים יומי בווטסאפ וגם כאן הסגולה/התפילה היומית.

הפירוש המילולי של בן חורין, הוא בעל חרות - אדם חופשי שאינו עבד - שיכול לעשות מה שהוא רוצה,
 
לכאורה נראה שהאיש אשר ככל הישר בעיניו יעשה - זהו הבן חורין האמיתי, שאינו כפוף לשום חוק ולשום תכתיב.
 
האם מיליונר היושב על שפת הנהר וזורק חבילות שטרות של מאה דולר בכל פעם לנהר, מפגין בכך את חירותו לעשות בכסף כרצונו, לכאורה כן, אבל באמת, אם ימשיך כך - בתוך כמה שעות יהיה כאחד העניים, וגם אם ירצה - לא יהיה לו כסף, ככל שיזרוק יותר בכך יאבד את "חירותו" הכלכלית לעשות כרצונו.
 
החירות האמיתית היא האדם שיודע לשלוט ברוחו ובגופו מה כן לעשות ומה לא לעשות, ויש לו שליטה מלאה על יצרו לדעת את המותר או האסור הוא ה"בן חורין האמיתי", ולא האדם שמחליט שככל העולה על רוחו יעשה. זה אינו מן החירות. אדרבה, הוא פשוט לא שולט בעצמו ושבוי בידי יצרו.
 
מספר הרב דרורי שליט"א, שבעת שבא לעודד נער צעיר שמצבו היה קשה מאוד במחלקה האונקלוגית בהדסה עין כרם, פנה אליו הנער שעות ספורות לפני פטירתו, בקול חלוש חסר אונים. "אתה יודע, כבוד הרב, אני מרגיש שחיי מסתיימים בעוד זמן קצר".
 
שאל אותו הרב בבהלה: "מנין לך הדבר?". והשיב הנער תשובה חדה, בעלת עומק רב: "שמתי לב שבימים האחרונים הורי המסורים שיחיו הפסיקו לומר לי מה מותר לעשות ומה אסור לעשות, ועל כל דבר הם מסכימים לדברי. הבנתי שהם יודעים את מצבי ושימי ספורים, ועל כן כבר לא מחווים דעה ולא אומרים לי על הן הן ועל לאו לאו, ונותים לי לעשות ככל העולה על רוחי".
 
הנער אכן נפטר באותו הלילה, אבל המסר הוא חד וברור: כל זמן שיש לבן אדם גבולות על המותר והאסור - הוא "בן חורין אמיתי" לעצמו. הוא מרגיש שליטה מלאה ביכולות שלו מול יצרו ולנתוו את אורחותיו, ברגע שאין לו כבר את יכולות אלו - פסקו ממנו ההגדרה של בן חורין, ושבוי הוא ביד יצרו ובלי יכולת שליטה על עצמו כלל,  כמו מילונר שגמר לזרוק לנהר את כל כספו, ונשאר בעירום וחוסר כל.
 
חג הפסח מסמל לכולנו שנהפכנו להיות "בני חורין". היינו עבדים ויצאנו משעבוד מצרים לחירות, להיות עם סגולה עם שמקבל את התורה ואת מצוות השם. וכבר אמרו חז"ל "אין לך בן חורין אלא מי שעמלו בתורה".
 
שיהיה לכולנו חג פסח כשר ושמח,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (88 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מכירת חמץ באינטרנט - דרך מוקד תהילים ארצי

מכירת חמץ בחינם - מלאו פרטים, ואנו במוקד תהילים ארצי נדאג למכור את החמץ עבורכם! המכירה תבוצע דרך הרב הראשי, הרב דוד לאו שליט"א, ושמותיכם יועברו ללשכת הרב בערב פסח תש"פ 2020

סגולת "ונצעק" בליל הסדר - עוצמתה וסיפור מחזק

ושאלוהו כל המסובים: "מה נצעק ואיך נצעק?" התלהב מאניש ואמר בתמימות ובפשטות: "תזעקו ג' פעמים אל ה' – 'כבר אין בכוחו של מאניש לסבול ולהמתין יותר. מאניש מוכרח כבר לבוא בברית האירוסין'"… ואכן הכל החרו אחריו ואמרו ג' פעמים באותו נוסח שנצטוו ממאניש.

סגולה ליום קודם ערב ראש חודש ניסן: תפילת השל"ה על הפרנסה

כך כתב השל"ה הקדוש, בספרו "מסכת תמיד", פרק "נר מצוה": ראוי לצום שלא יאכילנו הקדוש ברוך הוא זכויותיו בעולם הזה. ויהיה זה התענית יום קודם ערב ראש חודש ניסן, כי בניסן טללים שהם לברכה נפתחים (ויכול לאמרה אפילו אם אינו מתענה, ואפשר לפדות התענית במעות לצדקה)

"סוד גדול ונורא": קראו בערב פסח את אגרת רבי שמשון מאוסטרופולי

אגרת שמומלץ לקרוא בערב פסח: וְהִנֵּה מוֹרַי וְרַבּוֹתַי קְדוֹשֵׁי יִשְׂרָאֵל, הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה פְּלָאִים הֵם, סְתוּמִים וַחֲתוּמִים סָגוּר וְאֵין פּוֹרֵשׂ אוֹתָם. וּכְבָר שְׁאָלוּנִי גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל לְבָאֵר לָהֶם דִּבְרֵי הָאֲרִ"י זַ"ל

סגולות נבחרות


סגולה לרפואה

סגולה לרפואה, להתפלל על החולה ולקרוא בתהילים פסוקים על פי שמו של החולה

תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

סגולה לשמירה מעין הרע

סגולה לשמירה מעין הרע מהרב הקדוש, רבי מנחם מנדל מרימנוב, זכותו תגן עלינו. יום פטירתו - ל"ד בעומר, י"ט אייר
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |