ברכת הצדיקים

לפרטים

סיפור חייו המרתק של הרב שך זצ"ל

בגיל 17 החל ללמד תורה, במשך 50 שנה שימש כראש ישיבת פונוביז', היה בקשר אישי עם החזון איש, השפיע מאוד על המפה הפוליטית בארץ ישראל - על אחד מגדולי הדור: הרב אלעזר מנחם שך זצ"ל

21/10/18 | י"ב חשון התשע"ט

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

הרב אלעזר מנחם מן שך זצ"ל נולד ב- י"ט בטבת התרנ"ח, בעיירה וואבוילניק שבליטא, לאביו עזריאל שך ולאימו בת-שבע לויטן - ביתו של הרב ישראל מאיר הלוי. בינקותו, אשתו של רב הערייה היתה לו לאומנת למשך תקופה, בעקבות חולי של אימו, עד להחלמתה. מגיל צעיר נחשב לעילוי, בגיל 17 החל ללמד תורה.

בעקבות השתלטות הגרמנים על קובנא שבליטא, במלחמת העולם הראשונה, עבר הרב שך לישיבת סלוצק. הוא למד שם תורה בתנאים קשים מאוד, סבל חרפת רעב, לא הסתפר במשך יותר משנה, ואפילו חולצה לא היתה לו להחליף. עד שהוזמן לפגישה עם ראש הישיבה - הרב איסר זלמן מלצר זצ"ל. הרב מלצר הכניסו לביתו, והקצה לו פינה ללינה ולימוד. לימים התחתן הרב שך עם אחיינתו של הרב זלמן.

כשעלה לארץ בשנת התש"א, שימש הרב שך כרב ומורה בישבת הישוב החדש שבתל אביב. כעבור שנה, בהמלצת החזון איש, עבר להיות ראש ישיבת "בית יוסף" בירושלים. לאחר מכן, המשיך ושימש כראש ישיבות נוספות - בישיבת פונוביז', כיהן כראש הישיבה במשך 50 שנה.
במשך כל אותה תקופה, גר הרב שך בירושליים, והרבה ליסוע לבני ברק, למפגשים עם החזון איש.

הרב שך היה מעורה בפוליטיקה הישראלית. בשנות השישים - שבעים היה במועצת גדולי התורה, והפך למנהיג הציבור הליטאי. בין השאר פעליו, היה מעורב בהקמת מפלגת ש"ס, וייסד יחד עם הרב יעקב ישראל קנייבסקי זצוק"ל את העיתון החרדי "יתד נאמן", שמטרתו היתה ליצור פורמט להבעת עמדות ולדיון של הציבור החרדי.
 
השקפתו של הרב שך היתה שמרנית, והושפעה מאוד משיטת בריסק, שאופיינה במיקוד בלימוד והגדרת מושגי ההלכה, ופחות בפסיקה בענייני הלכה. הרב העמיק מאוד בדברי הרמב"ם, וסידר על פיו את ספריו. עודד חשיבה עצמאית ומקורית בדברי תורה, מבלי לזוז מדעת הראשונים.

הרב שך הסתייג מחידושים: מספרות חדשה, מנסיון שהיה לשנות את עיצוב דף הגמרא - למשל. מבחינתו יש להעביר את לימוד התורה בצורתה המקורית, כדרך המסורה מדור לדור.

הרב הדגיש את חשיבות לימוד התורה לשמה, ושלא על מנת לקבל שכר. עודד לימוד עמוק בש"ס ובפוסקים, ולימוד מדוקדק של הגמרא. כמו כן, עודד התבוננות בבריאה והכרת הקדוש ברוך הוא בכל דבר.

הרב שך כתב את הספר "אבי עזרי", המפרש את כתבי הרמב"ם. תלמידיו קיבצו לכדי הספר - "יגיעת ערב" שיעורים של הרב על מסכתות בש"ס. כמו כן, חיברו את הספר "משנת רבנו" בו פרסמו מכתבים של הרב העוסקים בש"ס.

הרב שך זכה להיות מתלמידיו של החפץ חיים זצ"ל, של החזון איש זצ"ל, של רבי נתן צבי פינקל זצ"ל ושל הרב יחזקאל לוינשטיין זצ"ל. וממשיכי דרכו שהפכו למנהיגי הדור הם: הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, והרב אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל.

הרב שך נפטר ב- ט"ז בחשוון התשס"ב. מאות אלפים ליווהו בדרכו האחרונה, ובפרק חייו הותיר לנו כאן אור גדול של תורה.
 

צפו בדבריו של הרב הרצל חודר שליט"א על החזון איש והרב שך:

לקריאת תהילים לעילוי נשמת הרב אלעזר מנחם מן שך זצ"ל, לחצו כאן

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


עצה ליראת השם

חָשׁוּב מְאֹד לְהִתְבּוֹנֵן בְּהַנְהָגָתָם שֶׁל הַתַּנָּאִים וְהָאָמוֹרָאִים הַמּוּבָאִים בַּגְּמָרָא, וְכֵן לִקְרֹא מִתּוֹלְדוֹתֵיהֶם וְדֶרֶךְ עֲבוֹדָתָם שֶׁל גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁהָיוּ בְּכָל דוֹר וָדוֹר

סגולה לכפרת עוונות

לֹא שָׁמַעְנוּ "סְגֻלּוֹת" לְכַפָּרַת עֲווֹנוֹת, אוּלָם סְגֻלָּה אַחַת גְּדוֹלָה מָצִינוּ בַּחֲזַ"ל לְכַפָּרַת עֲווֹנוֹת

סגולה מרבנו בחיי לבנים

כתב רבנו בחיי "כי לקצת מצוותיה של תורה פרות בעולם הזה" אחת מהן מסוגלת לפרי בטן, והרי היא לפניכם

תפילה סגולית למזל טוב

מרגישים שהמזל תקוע? קראו את פרשת העקידה 7 פעמים. זוהי תפילה סגולית למזל, שעל פי הזוהר הקדוש יש ביכולתה להגן מפגעים רעים על כל מי שקורא אותה

תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך

סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |