שמחת תורה - ארבעה סוגי שמחה ביום טוב

נהגו עם ישראל בכל הקהילות לשמוח בשמחת תורה ולפצוח בשירה ובריקודים - מה מיוחד ביום זה?

06/10/19 | ז' תשרי התש"פ

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו כאן ואשרו

חג הסוכות הוא החג היחידי עליו נאמר "ושמחת בחגיך והיית אך שמח", ביום השמיני של חג הסוכות "שמחת תורה" נוהגים לשיר ולרקוד בבתי הכנסת, מה מיוחד בשמחה זו שאין ביתר ימי החג?

חכמינו ציינו ארבעה סוגי שמחה בחג:

  1. שמחה פשוטה - בשולחן ערוך נכתב כי מצווה לשמוח בחג בבשר, ביין, בבגדים ותבכשיטים ומצווה לשמח את הילדים באגוזים וממתקים, שישמחו בשמחת החג כמצוות התורה.

  2. שמחת בית השואבה - בחג הסוכות בלבד ניסכו מים על המזבח עם הקרבת הקורבנות במקום יין, ולפני שאיבת המים נהגו בימי חול המועד לקיים טקס "שמחת בית השואבה" בו חכמי ישראל שרו וניגנו שירים ותשבוחות ושמחו את עם ישראל. ומשאין לנו מקדש, השמחה היא בזמן שנמצאים בבית הכנסת.

  3. שמחת יום טוב - בכל ימי חג הסוכות נהגו להקריב בבית המקדש קורבנות בבית המקדש כנגד כל אומה ואומה וה' שמח עם כל העולם. ביום שמיני עצרת הקריבו כנגד ישראל בלבד וה' שמח עם עמו בלבד, שמחה גדולה יותר והשכינה הנמצאת מחוץ לעם ישראל במשך חג הסוכות כולו, שוהה בתוכו. 

  4. שמחת התורה - ביום זה שלא כבימים טובים אחרים התירו חכמינו מחיאת כף וריקוד כבימי חול, מפני השמחה הגדולה, שמחת התורה.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.1 (13 מדרגים)

שירות תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה למלוי כל משאלה

כַּאֲשֶׁר מַשְׁפִּילִין אָדָם בַּעֲבוֹדָתוֹ, בְּחֶבְרָתוֹ, בְּמִשְׁפַּחְתּוֹ וְכַדּוֹמֶה, יִשְׂמַח בְּבִזְיוֹנוֹתָיו כְּמוֹצֵא שָׁלָל רַב

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

תפילה סגולית לפרנסה - מקוצר

יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל, מוכתרים וּמְאוּמָּתִים ומוצדקים בידך
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |