פורים

מסר מהרב מנדל לקראת פורים 2020

משנכס אדר מרבים בשמחה" –איך אפשר להרבות בשמחה כאשר יש לנו כל כך הרבה טרדות?


25/02/20 | ל' שבט התש"פ

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

משנכס אדר מרבים בשמחה" –

לכאורה השאלה היא איך אפשר להרבות בשמחה כאשר יש לנו כל כך הרבה טרדות:
של פרנסה, ושל כביסה
של בריאות ושל זוגיות
של קורונה ושל דיאטה
של ילדים ושאינם
של בחירות ובגללן
הלב כל כך עמוס
דחוק לחוץ קצוץ

איך אפשר לשמוח תגידו, איך?

והתשובה:

כמו שהשאלה ידועה, גם התשובה ידועה: בזכות האמונה.

הספר "דברי ישראל" מביא שהפתרון להיות בשמחה, הוא הגברת האמונה הפשוטה שהכל מאתו יתברך. וככל שירבה באמונה תתרבה השמחה בקרבו, ו'השמחה' היא האות והמבחן למידת האמונה והבטחון שבקרבו. וכו' והדברים ידועים וברורים וקרובים וקשים (לביצוע smiley ).

השאלה היא איך נדע שהאמונה שלנו היא באמת מתוך שמחה, שהרי הרבה פעמים בן אדם רץ, מביא, עושה, פועל, דואג, חושב מנסה מתנסה מתזז ורוצה להצליח, לצלוח ולא מאמין באמת בכח האלוקי שמשפיע עליו חסד ורחמים מלמעלה. רק אחרי שניסה את הכל, הוא אומר לעצמו באנחת מפסידים: "הכל משמים". הרי כבר ניסיתי הכל, אז מה אכפת לי לנסות גם את שיטת האמונה. אבל זה כבר מגיע מתוך עצב ויאוש, מתוך חידלון ואין אונים, זאת לא אמונה שמגיעה מתוך שמחה.

על זה אומר דוד המלך בתהילים: "ברוך הגבר אשר יבטח בה' והיה ה' מבטחו', למה כתוב פעמים לשון ביטחון? - ביטחון אמיתי רק מתוך שמחה.

הרבה פעמים האדם בוטח בה', לא מחמת שבטחונו עז בה', אלא מאחר שכבר נתייאש ממצבו ורואה כי ממילא אפסה תקוותו, מה אכפת לו לסמוך ולבטוח בה' – אם לא יועיל, לא יזיק…מה סימן ההיכר למי שבוטח בה' באמת, מתוך ידיעה שאין עוד מלבדו והוא יעמידנו על דרך טוב ויושיעו מכל מצוקותיו? אם הוא שמח וטוב לב.  לכן חזר ואמר, "והיה ה' מבטחו" כי אין והיה, אלא לשון שמחה.

במה יוודע אם הוא בוטח באמת? והיה ה' מבטחו! אם הוא שמח אף בתוך מצבו כעת – זה סימן ואות שהוא אכן בוטח בה'.

משנכנס אדר, מרבין בתפילה.

חודש אדר הוא חודש ענק לקבלת התפילות. השמחה פותחת שערים של חסד ושל רחמים, ננצל אותו. 

בפסוק כתוב "מלאתך ודמעך לא תאחר" (שמות כב, כח). השל"ה הקדוש כותב: "מלאתך" – זהו רצונו של האדם, "ודמעך" – אלו דמעותיו. אם באמת הנך רוצה דבר, עד כדי כך שהנך מוריד עליו דמעות, בוכה ומתחנן לפני בוראך לקבלו, הרי ש"לא תאחר" לקבלו!

אדם שרוצה באמת ומתחנן לפני בוראו לקבל סייעתא דשמיא – בודאי יענה מן השמים ! רבי חיים ויטאל כותב שסגולה גדולה לקרוא את כל הספר התהילים בראש חודש אדר ויענה משמים . הלואי שנזכה.

חודש שמח ומלא בבשורות טובות.

הרב מנדל 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא פורים

X
  • © כל הזכויות שמורות