פורים

חג הפורים בפתח: מהו מנהג 'זכר למחצית השקל'?

כמה צריך לתת? ומי מחוייב במצווה. כל מה שחשוב לדעת


06/03/22 | ג' אדר ב' התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

 

מהי מצוות 'זכר למחצית השקל'?


"זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים: מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ, עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל, מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַה'" (שמות ל', י"ג).


מצווה זו היא מן התורה, בזמן המשכן ובית המקדש היו היהודים מביאים פעם בשנה מחצית השקל כתרומה. כיום ממשיכים לקיים מנהג זה זכר לתרומת מחצית השקל שניתנה לבית המקדש.
על המנהג הקדוש הזה כותב המקובל רבי חיים פאלאג'י זיע"א: "כל מי שנותן מחצית השקל מובטח לו שהוא בן העולם הבא, ולא יקרה לו שום פגע רע באותה שנה, ואפילו נגזרה גזרה עליו או על בני ביתו ח"ו היא מתבטלת. ואינו בא לידי חסרון כיס באותה שנה... והמתמיד בה מידי שנה יראה זרע ויאריך ימים".


בזמן בית המקדש מחצית השקל הייתה הסכום הקבוע אותו נתנו עם ישראל, ללא הבדלי מעמדות בין עשירים לעניים.


למה שימשו הכספים של תרומת מחצית השקל?


באותם זמנים היו מקריבים קרבנות ציבור על מנת לכפר על חטאי העם. את אותם קרבנות ציבור היו רוכשים מכספי התרומות.


בראש חודש אדר בכל שנה מכריזים על מנהג מחצית השקל, וביום תענית אסתר בזצן המנחה או לאחר מכן נוהגים לתת את הסכום. אולם אין חיוב לתת דווקא בזמן זה וניתן לתת בכל חושד אדר ובלבד שייתן לפני חג הפורים.


בזמננו אנו חרב בית המקדש בעוונותינו הרבים אך מנהג זה נשתמר במשך הדורות זכר לתרומה שניתנה במשכן. כאשר נותן את הסכום יקפיד לומר: "זכר למחצית השקל".


מי נותן מחצית השקל?


מן התורה מחויבים בתרומת מחצית השקל רק הגברים, וחז"ל נחלקו ביניהם האם גברים מגיל 13 או מגיל 20. אולם בספר 'כף החיים' מובא שגם הנשים נותנות את הסכום זעכר למחצית השקל, משום שיש בכך עניין של כפרה לנפש.


ראוי וטוב לתת זכר למחצית השקל אף עבור ילדים שגילם פחות משלוש עשרה שנים, אולם אין בכך חיוב.


בימינו כאשר בית המקדש עדיין לא נבנה, כספי תרומת 'זכר למחצית השקל' ניתנים לעניים לצדקה, ולכתחילה אין נותנים ממעות של מעשר כספים. רבי חיים פאלאג'י כתב עוד בעניין זה כי: "יש לתת המעות לתלמידי חכמים עניים השוקדים על דלתי תורתו הקדושה, כמו שכתבו חז"ל: 'אם בקשת לעשות צדקה - עשה עם עמלי תורה', וכן המנהג. וכבר אמרו חז"ל: 'כל המטיל מלאי לכיס תלמיד חכם, זוכה ויושב בישיבה של מעלה".


מהו הסכום הדרוש למנהג זה?


על פי הרמב"ם בזמן בית המקדש נתנו סכום השווה לשני דינרים כסף- תשעה גרם כסף טהור מזוקק על פי מחיר הכסף הגולמי אשר משתנה משנה לשנה. (רמב"ם, הלכות שקלים, פרק א הלכה ו') הראשון לציון הרב יצחק יוסף פסק שהשנה (תשפ"ב) הסכום הוא 28 שקל לכל נפש.


גם אדם המתקשה לתת את הסכום הנ"ל עבור כל בני משפחתו, ייתן לכל הפחות סכום מועט עבור משפחתו וילדיו.

 

מחצית השקל- רק בבית המקדש?

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא פורים

X
  • © כל הזכויות שמורות