מה עושים בחג סוכות? כל מצוות החג מתחילת החג ועד סופו

ארבעת המינים וישיבה בסוכה הן רק חלק ממצוות חג הסוכות הבעל''ט. סידרנו עבורכם את כל מצוות החג בצורה מפורטת החל מערב החג, י''ד בתשרי ועד שמיני עצרת - סיום חג הסוכות

29/09/20 | י"א תשרי התשפ"א

מסירת שמות לתפילה בחינם: הקליקו כאן ושלחו שמות לתפילה מיוחדת שנערוך בקבר רחל, ביום ההילולה (יום ראשון הקרוב, 17.10). לשליחת שמות לחצו -->>

חג הסוכות הוא חג גדוש בעשייה ובמצוות רבות הסובבות אותנו מכל עבר, החל מהמצווה התמידית של ישיבה בסוכה ועד שמחת בית השואבה שמתקיימת בכל ערב במשך החג. כדי לעשות לכם סדר במצוות החג, ערכנו עבורכם את מצוות החג מערב החג ועד סיומו, על פי סדר קיום המצוות. 

 

ערב החג, י''ד בתשרי

 

בערב החג אוגדים את ארבעת המינים, לולב, הדסים וערבות. כדאי מאד לעשות את אגידת המינים בסוכה עצמה. לארבעת המינים לוקחים: לולב אחד, שלושה הדסים ושתי ערבות, בנוסף כמובן לאתרוג, אותו מחזיקים בנפרד. 

עם התקדש החג, מברכים על הדלקת שני נרות, כמו בשבת ומברכים: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של יום טוב".

אם חג הסוכות חל בשבת, מברכים: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של שבת ושל יום טוב".

בנות עדות אשכנז מוסיפות לאחר הדלקת הנרות את ברכת שהחיינו: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והיגיענו לזמן הזה", אך בנות עדות המזרח אינן מברכות ברכה זו בהדלקת הנרות ויוצאות ידי חובת שמיעת הברכה בקידוש החג.

 

חג הסוכות, ט''ו תשרי

 

בלילה הראשון של חג הסוכות ישנה מצווה מן התורה לאכול בסוכה. עורכים קידוש ולאחריו מברך המקדש: "ברוך אתה א-דני אל-הינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לישב בסוכה". וכן את ברכת שהחיינו: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

כאשר היום הראשון של החג לא חל בשבת, נוטלים את ארבעת המינים בבית הכנסת וכך מקיימים את המצווה: אוחזים את הלולב יחד עם ההדסים והערבות שאיגדנו בערב החג ומברכים: "ברוך אתה א-דני אלקינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וציונו על נטילת לולב". לאחר מכן לוקחים ביד שמאל את האתרוג ומברכים: "ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". לאחר הברכה, מצמידים את הלולב לאתרוג ומנענעים אותם יחד לארבעת רוחות השמים.

 

חול המועד

 

בחג הסוכות ישנה מצווה מיוחדת לשמוח, יותר מבשאר החגים. לכן עורכים בכל לילה מלילות החג שמחה בשירה וריקודים לזכר השמחה שהייתה בבית המקדש ''שמחת בית השואבה'' - עליה נאמר: ''כל מי שלא ראה שמחת בית השואבה - לא ראה שמחה מימיו''.

 

הושענא רבה, כ''א תשרי

 

זהו יום מיוחד, בו מסתיים הדין של כל באי עולם. נהוג להישאר ערים בלילה זה ולקרוא את ספר דברים ואת כל ספר התהילים. למחרת בבוקר עורכים תפילה מיוחדת על המים ועושים ''חביטת ערבות'' - מקיפים את הבימה עם ארבעת המינים במשך 7 פעמים ובסיומן חובטים בקרקע 5 ערבות אגודות יחדיו. מקובל לשמור בשקית חלק מהערבות החבוטות כסגולה לשמירה.

 

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

מסירת שמות לתפילה בחינם: הקליקו כאן ושלחו שמות לתפילה מיוחדת שנערוך בקבר רחל, ביום ההילולה (יום ראשון הקרוב, 17.10). לשליחת שמות לחצו -->>

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


פתקא טבא - הושענא רבא

בליל הושענא רבא, גזר דינינו אשר נחתם ביום הכיפורים נמסר למלאכים. המקובלים אומרים שרגע לפני הוא הזמן להתפלל לישועות שאתם רוצים שיקרו השנה

סוכה או שמחה?

הרב הרצל חודר בסיפור מעורר מחשבה על חג הסוכות ושמחת החג אצל ה'חפץ חיים'

איך בונים סוכה כשרה?

מהי סוכה כשרה? על מה יש להקפיד כשבונים סוכה והאם מותר לקחת קרשים ללא רשות לשם מצוות סוכה? כל התשובות בפנים

סגולות נבחרות


עצה לעורר השמחה בעבודת ה’

נִגּוּן אֶחָד שֶׁל קְדֻשָּׁה שֶׁנִּכְנָס לַלֵּב מְעוֹרֵר וּמְרַגֵּשׁ וְעַד כְּדֵי דְּמָעוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת בַּה'

סגולה בדוקה להצלחה

סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב יהונתן אייבשיץ למי שרוצים להצליח בתורה, בפרנסה ובעסקים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |