כיצד מסר ה"בבא מאיר" נפש בפסח האחרון לחייו על קיום מצוות הארבע כוסות?

הרב יאשיהו פינטו: ''גם אם הקב״ה השפיע עליך שפע עצום, תלך ותבקש מאחרים שיתרמו לקמחא דפסחא''

16/03/21 | ג' ניסן התשפ"א

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

במכתב מרגש, שפונה ליהודים בכל העולם מבקש ראב"ד מרוקו, שכל אדם, יתאמץ לקיים את מצוות חז"ל שאפילו עני שבישראל לא יפחתו לו מארבע כוסות", יגייס עזרה ויחלק אותה לנזקקים שהוא מכיר בסביבתו.

"החובה שלנו לעסוק בחסד" כותב הרב שמציין את הכוח המיוחד של הארבע כוסות ומזכיר מעשה שהיה עד לו " וזוכרים אנו את ליל הסדר האחרון של מור זקני זצוק״ל, אשר היה בימים האחרונים לחייו. ובכניסת החג הצטער צער עצום, איך ישתה את הארבע כוסות. והיה נושם בקושי גדול ומשתעל קשה ויורק דם, וכל המהות שלו וכל המחשבה שלו היתה על הארבע כוסות. ובכח גדול ובמסירות, שתה את הארבע כוסות.

המסירות והדבקות בשתית הארבע כוסות, נחקקה אצלנו לזכרון עולם, והדבקות שלו בדקדוקי המצות של ליל הסדר הביאה אותנו שמיום שעמדנו על דעתנו, התחלנו לעשות קמחא דפסחא."

הרב מדגיש ומבקשים אנו שמצוה זו של קמחא דפסחא תהיה נחלה וירושה לדורי דורות, לכל ההולכים בדרך הקדושה של ״שובה ישראל״ לקדש את מצות קמחא דפסחא, ולהחדיר בבני הבית של כל אדם, להיות ממוסרי נפש על מצוה זו, גם אם הקב״ה השפיע עליך שפע עצום, תלך ותבקש מאחרים שיתרמו לקמחא דפסחא.

בהמשך כותב הרב פינטו: והנה כל המהות של פסח הוא לא כחגים וכחיובים אחרים שהתורה מצווה אותנו, אלא בחג הפסח יש כח ושפע מיוחד מכל זמן, שיורד לעולם. והפרסומי ניסא והכח של ליל הסדר, הוא מהיסודות של עם ישראל בעבר ובעתיד.

״בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל״ ולכן התורה חייבה אותנו גם למכור את כל אשר לו בשביל החג, כי הכל טמון בלילה הקדוש הזה. וכמה אבותינו ורבותינו מסרו את נפשם על קדושת החג והשתדלו לחזק את הכלל על החג הקדוש הזה.

והנה כשם שיש בראש השנה ויום הכיפורים שלושים יום קודמים שהם חודש אלול, שבהם מכין האדם את עצמו ליום הדין, כך שלושים יום לפני פסח ששואלים ודורשים בהלכות החג זה זמן של הכנה של הנפש ליום הגדול והנורא של ליל הסדר.

הנה יש לנו ״כל נדרי״ בליל כיפור, ויש לנו כל חמירא בליל הסדר. ואלו שתי הלילות המיוחדים של השנה. ליל כיפור, הוא לילה של הדין, ואז כל השנה עוברת לפני הקב״ה בדין. ובליל הסדר, זה לילה של רחמים, וכל השנה עוברת לפני הקב״ה בחן, בחסד וברחמים רבים.

ולכן ישים האדם מול עיניו שכל יום בימים האלו הוא כחודש אלול, אבל בסוג של עבודת השם באהבה ובשמחה. וההשגות שאפשר להשיג בימים האלו הם עצומים.

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


מכירת חמץ באינטרנט - דרך מוקד תהילים ארצי

מכירת חמץ בחינם - מלאו פרטים, ואנו במוקד תהילים ארצי נדאג למכור את החמץ עבורכם! המכירה תבוצע דרך הרב הראשי, הרב דוד לאו שליט"א, ושמותיכם יועברו ללשכת הרב בערב פסח תש"פ 2020

סגולת "ונצעק" בליל הסדר - עוצמתה וסיפור מחזק

ושאלוהו כל המסובים: "מה נצעק ואיך נצעק?" התלהב מאניש ואמר בתמימות ובפשטות: "תזעקו ג' פעמים אל ה' – 'כבר אין בכוחו של מאניש לסבול ולהמתין יותר. מאניש מוכרח כבר לבוא בברית האירוסין'"… ואכן הכל החרו אחריו ואמרו ג' פעמים באותו נוסח שנצטוו ממאניש.

סגולה ליום קודם ערב ראש חודש ניסן: תפילת השל"ה על הפרנסה

כך כתב השל"ה הקדוש, בספרו "מסכת תמיד", פרק "נר מצוה": ראוי לצום שלא יאכילנו הקדוש ברוך הוא זכויותיו בעולם הזה. ויהיה זה התענית יום קודם ערב ראש חודש ניסן, כי בניסן טללים שהם לברכה נפתחים (ויכול לאמרה אפילו אם אינו מתענה, ואפשר לפדות התענית במעות לצדקה)

סגולות נבחרות


סגולה לשמירה ולביטול גזירות

רבי חיים מוולאזין כתב בספרו "נפש החיים" כי על סגולת "אין עוד מלבדו" כי המאמין בלב שלם כי הקב"ה מנהיג את העולם כרצונו ואין כוח אחר שיכול לבטל רצונו, מבטל מעליו כל הגזירות הקשות והכוחות הזרים המפגשים לפגוע באדם

מזמור לתודה

מזמור לתודה בתהילים - מזְמוֹר לְתוֹדָה: הָרִיעוּ לַיהוָה, כָּל-הָאָרֶץ. עִבְדוּ אֶת-יְהוָה בְּשִׂמְחָה; בֹּאוּ לְפָנָיו, בִּרְנָנָה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |