מגזין תהילים

המקובל הרב בצרי: "לחנך את ילדינו ברוח ההלכה היהודית המורה לנו לא לזהם את ארץ הקודש"

המקובל הרב יצחק בצרי, ממייסדי ישיבת השלום בירושלים, פרסם מכתב גלוי באתר הערוץ רשת ובו הוא מתייחס למס המוטל על מוצרים חד פעמיים וטלטל את המגזר החרדי בישראל


05/11/21 | א' כסלו התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

המקובלי הרב יצחק בצרי, ממיסידי ישיבת השלום בירושלים, פרסם מכתב גלוי באתר הערוץ רשת (13) ובו התייחס למס שהוטל על מוצרים חד פעמיים והיכה גלים במגזר החרדי. אנו מביאים מדבריו גם באתר שלנו:

"השבוע הוטלה גזירה קשה על משתמשי הכלים החד-פעמיים. על פי חלק מהפרשנים, גזירת שר האוצר אביגדור ליברמן מכוונת למגזר החרדי שנחשב לאחד הצרכנים העיקריים של המוצר הזה. למרות הפגיעה הקשה בכיס" כתב המקובל, "למס שהוטל השבוע על הכלים החד-פעמיים יש ערך מוסף: להזכיר לנו שחלה עלינו חובה הלכתית ומוסרית לשמור על כדור הארץ".

הרב התייחס בדבריו למקורותינו הקדושים וכותב: "כבר בפרקים הראשונים של תורתנו הקדושה, מוטלת על אדם החובה לשמור על הכדור הארץ: "וַיִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים, אֶת-הָאָדָם; וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן, לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ" (בראשית ב', ט''ו). נושא איכות הסביבה ושמירה על כדור הארץ מקבל התייחסות גם בהלכה ובמדרשי חז"ל: "ראה את מעשה האלוקים כי מי יוכל לתקן את אשר עוותוֹ" (קהלת ז', י"ג) - בשעה שברא הקב"ה את אדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הם, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך (קהלת רבתי, ז', כ"ח). מכאן, חובתנו כבני אדם לעשות כל מאמץ בשביל לשמור על כדור הארץ".

בהמשך התייחס הרב להשפעה המיידית שתהיה לתקנה החדשה: "מה קורה כשבמרכז הסערה עומדים הכלים החד-פעמיים הנפוצים כל כך במגזר החרדי? אכן, משפחות רבות במגזר החרדי כמו מוסדות לימוד רבים, עושות שימוש בכלים מפלסטיק כדי להתגבר על משימת שטיפת הכלים התובענית. הצריכה של משפחה, המבקשת לחגוג את השבת יחד ולסעוד שלוש סעודות, מתקרבת לכ-100 צלחות. על כן, פתרון הכלים החד-פעמיים הוא נוח ואינו דורש היערכות מוקדמת וסטים של מאות צלחות. במציאות החדשה שנוצרה כתוצאה מגזירת האוצר, נדרשת חשיבה מחודשת סביב הנושא. מצד אחד, הרצון לחסוך זמן במטלות הבית ומן הצד השני - הצורך המוסרי והחובה ההלכתית לשמור על איכות כדור הארץ. בדומה לסוגיות רבות אחרות, הפתרון נמצא אי-שם באמצע".

את דבריו סיים הרב בפניה להורים ולמחנכים ובמספר מילים אישיות: "עלינו ההורים לחנך את ילדינו ברוח ההלכה היהודית המורה לנו לא לזהם את סביבת חיינו בכלל ואת ארץ הקודש בפרט, כלומר להפחית ככל הניתן את השימוש בכלים המזהמים והיקרים. קולות רבים במגזר החרדי נשמעים בשבועות האחרונים נגד הטלת המס על הכלים החד-פעמיים, שנראה שהיה מכוון נגד המגזר החרדי, אך לנו כיהודים מאמינים החובה ההלכתית והמוסרית לראות את הטוב גם בגזירות קשות, ובמקרה הזה זוהי אולי "קריאת השכמה" עבור בני התורה ששמירה על איכות הסביבה לא תמיד עמדה בראש סדרי העדיפויות שלנו לעשות חשיבה מחדש סביב הנושא. באופן אישי, אשתדל לצמצם את הצריכה שלי ושל משפחתי בחד-פעמי, אם לא בשביל לתקוע מקלות בגלגלים של שר האוצר, אז בשביל לשמור על המתנה היקרה ביותר שהקב"ה העניק לנו".

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

מגזין תהילים

בזכות תענית דיבור ואמירת תהילים: "הרופאים לא האמינו ועמדו משתאים"

מגזין תהילים

"יום לאחר מכן, נערכה לתינוק בדיקת לב, והקרדיולוג לא הפסיק להתפעל" – בזכות האמונה והקבלה הטובה

מגזין תהילים

מצמרר: כמה יתרמו לעילוי נשמתכם לאחר מותכם?

מגזין תהילים

לאתר מוקד תהילים ארצי דרוש/ה משכתב/ת תוכן

מגזין תהילים

"מי שישיג 300,000 ש"ח יזכה לרכוש את הדירה!"

מגזין תהילים

הרב ניגש לבחור והציע לו עסקה מעניינת...

מגזין תהילים

מרגש: המום בלב התינוקת נעלם כלא היה

מגזין תהילים

הבן נדהם משאלתה של אימו: "מה דעתך לדחות את החתונה?"

מגזין תהילים

באותו רגע שלף האב את כרטיס האשראי שלו...

מגזין תהילים

"אם לא אקבל טיפול מיידי, אסיים את חיי..."

מגזין תהילים

מדהים: בחר לשמח חתן יתום, והכל התהפך לטובה...

מגזין תהילים

מזעזע: חשב שהציל ילדה קטנה, האמת התגלתה לאחר 20 שנה...

מגזין תהילים

מפחיד: מה מנע מבני הזוג להפוך להורים שנים רבות?

מגזין תהילים

"לפתע נכנסו שני שומרים חמושים באקחים שלופים..."

מגזין תהילים

ניצל ממות בטוח בזכות רגע אחד...

עוד מאמרי תוכן בנושא מגזין תהילים

X
  • © כל הזכויות שמורות