100 חיבורים, 200 פיוטים: 10 עובדות על הבן איש חי

לקראת יום פטירתו של הבן איש חי, ר' יוסף חיים (י"ג באלול), אספנו עבורכם 10 עובדות אודותיו

04/09/16 | א' אלול התשע"ו

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

1. הבן איש חי נולד בבגדד בכ"ז באב, התקצ"ה.
 
2. בן שבע בלבד היה ר' יוסף חיים ה'בן איש חי', כשתוך כדי משחק והשתובבות עם חבריו - נפל אל תוך באר עמוקה, ולא מצא נפשו מרוב פחד. באותם רגעים רוויי אימה, נדר נדר שאם יעשה עמו הקב"ה חסד, ויוציאנו מבאר שחת – יקדיש את כל חייו, ללימוד התורה הקדושה.
 
3. את תחילת הבטחתו החל לקיים כשלמד אצל דודו חכם דוד חי מאיר יוסף ניסים סלמאן מעתוק - אחיה של אמו, שהיא בקי בכל רזי התורה, ולמדן מופלג.
 
4. כה מתמיד היה בלימודו, עד שכבר בגיל 14 התקבל ללימודים בבית מדרש לרבנים 'בית זלכה', והפך לתלמידו המובהק של חכם עבדאללה סומך, שהיה אחד מגדולי הדור דאז. לימים, בהיותו בן 17, נשא חכם יוסף חיים לאישה את רחל - בת אחיו של רבו הרב עבדאללה סומך, ולהם נולדו שני ילדים – בן ובת.
 
5. שמו יצא למרחוק כאשר אביו (שנהג להיוועץ עמו לעתים תכופות, כיוון שידע את גדלותו והבנתו בסתרי התורה) קיבל שאלה מרבי חיים פלאג'י, ושוחח עליה עם בנו. חכם יוסף חיים לא בזבז דקה, ושלח לרב פלאג'י את תשובתו המפורטת – ללא ידיעת אביו. כששלח האב את תשובתו, יידע אותו הרב חיים פלאג'י כי בנו כבר הקדימו, ואף הכין אותו לעובדה שבנו עתיד להיות ענק בתורה, הלפיד שיאיר דרכם של רבבות.
 
6. דרשותיו שופעות המוסר, לצד סיפורי המעשיות, החידות והמשלים שהמשיל – הצליחו לשלהב את הלבבות, ולמשוך אליו את המון העם על שכבותיו הרבגוניות – משכילים לצד פשוטי העם, תלמידי חכמים לצד בעלי בתים ואחרים. כולם שיחרו לפתחו, ונהנו ממוצא פיו.  
 
7. עד פטירת אביו סירב ר' יוסף חיים לקבל עליו משרת רב רשמית, אולם כשאביו נפטר – בשנת 1859, היה זה אך מתבקש שהרב יקבל על עצמו את הנהגת הקהילה, והוא אכן הסכים לכך.
 
8. חכם יוסף חיים כתב ופרסם למעלה מ-100 חיבורים בנושאים שונים על התורה, ובהם באה לידי ביטוי לא רק חריפותו בהבנת סתרי התורה, כי אם גם הבנה רבה במדע, רפואה, אסטרונומיה, פיזיקה, כלכלה ועוד. עם זאת, רק 53 מתוך אותם חיבורים, אכן ראו אור.
 
9. למעלה מ-200 פיוטים פרי עטו נכתבו, 50 מהם מפורסמים יותר – וביניהם הפיוט האהוב 'ואמרתם כל לחי' שנכתב לכבוד הצדיק ר' שמעון בר יוחאי על ציונו, והותיר את חותמו העז בכל לב יהודי, עד עצם היום הזה.  
 
10. חכם יוסף חיים היה רבם של ענקי התורה ר' יהודה פתיה זצ"ל, ר' סלמאן מוצפי זצ"ל, ר' בן ציון אבא שאול זצ"ל, ר' ישראל אבוחצירא ה'באבא סאלי' זצ"ל, ר' אפרים הכהן זצ"ל, ורבי יהושע שהרבני זצ"ל. חכם יוסף חיים נפטר לבית עולמו לפני כ-109 שנה, בי"ג באלול התרס"ט.
 
הדליקו נר לזכותו לעילוי נשמתו, וזכותו תגן בעדכם ובעדנו.

צפו בשיעור על הבן איש חי - הרב הרצל חודר


דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

סגולה להצלחה בטסט

ריבונו של עולם, הריני עומד לפני מבחן בנהיגה. עזרני להיות מרוכז במבחן ולנהוג בדרך נכונה. כולל תהילים פרק נז ותהילים פרק קח

סגולות הערבה מ"חבטת הערבה"

כדאי לשמור כמה עלי ערבה של "חבטת הערבה" בארנק או ברכב, ובכלל לקחת אותם לכל מקום שיוצאים לדרך, זו סגולה לשמירה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |