תשעה באב

במהרה בימנו: מה עושים כשהמשיח הגיע?

תארו לכם את הרגע הבא: המשיח הגיע! רגע... מה עושים עכשיו? ישנן כמה ברכות שנהיה צריכים לברך. במהרה בימנו!


03/08/22 | ו' אב התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

אנחנו מתפללים שהרגע ההזה יגיע, מייחילים ומתרגשים, אבל האם אנו באמת יודעים מה עושים - כשהמשיח יגיע?

בספר "שו"ת מנחת שלמה" מסביר הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל מהו האופן ומהן הברכות שאנו צריכים לברך כאשר בעזרת ה' יגיע המשיח. את דבריו הוא מבסס על דברי רבי שמואל הומינר זצ"ל.

את הברכה הראשונה צריך לברך רק כשישנם יחד 600,000 אנשים מעם ישראל. או אז, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם חכם הרזים".

ישנו צורך במספר רב כזה של יהודים שמרוכזים יחד משום שברכה זו מברכים על חוכמתו של ה', אשר יודע מה צופן ליבו של כל אחד ואחד. 600,000 ריבוא מייצגים את כל הדעות וסוגי הפנים שיש בעולם.

הברכה שלאחר מכן היא: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שחלק מחכמתו ליראיו".

זו ברכה שמברכים לפני תלמיד חכם גדול מאד בתורה. המשיח יהיה אדם כזה, שחוכמתו בתורה מופלגת לאין ערוך.

מלך המשיח, כשמו כן הוא - יה אמלך, ולכן כשנזכה לראותו בעזרת ה', נברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שחלק מכבודו ליראיו".

הברכה הבאה היא ברכת תודה שאנו רגילים לאומרה, והיא ברכת שהחיינו: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

אנו מצפים לו אלפי שנים, ולכן ברכת שהחיינו נאמרת במקרה זה.

רבי חיים פלאג'י כתב: "ונראה שמברכים בביאת המשיח ברכת 'גואל ישראל' – אשר גאלנו מגלות המר הזו, וכסדר שתקנו בסוף ההגדה 'ונודה לך שיר חדש על גאולתנו ופדות נפשנו', ומברכים 'גאל ישראל', כמו כן יהיה בגאולה העתידה לבוא במהרה בימנו אמן". לפי סברתו, מברכים אף את ברכת "גואל ישראל" בעת ביאת המשיח: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר גְּאָלָנוּ וְגָאַל אֶת אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרַיִם, וְהִגִּיעָנוּ הַלַּיְלָה הַזֶּה לֶאֱכָל בּוֹ מַצָּה וּמָרוֹר. כֵּן ה' אֱלֹקֵינוּ וֵאלֹקֵי אֲבוֹתֵינוּ הַגִּיעֵנוּ לְמוֹעֲדִים וְלִרְגָלִים אֲחֵרִים הַבָּאִים לִקְרָאתֵנוּ לְשָׁלוֹם, שְׂמֵחִים בְּבִנְיַן עִירָךְ, וְשָׂשִׂים בַּעֲבוֹדָתָךְ. וְנֹאכַל שָׁם מִן הַזְּבָחִים וּמִן הַפְּסָחִים אֲשֶׁר יַגִּיעַ דָּמָם עַל קִיר מִזְבַּחֲךָ לְרָצוֹן, וְנוֹדֶה לְךָ שִׁיר חָדָש עַל גְּאֻלָּתֵנוּ וְעַל פְּדוּת נַפְשֵׁנוּ. בָּרוּךְ אַתָּה ה' גָּאַל יִשְׂרָאֵל".

כאשר תגיע לאוזננו השמועה כי המשיח כבר כאן, נברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם הטוב והמטיב".

ואם נראה אדם שכבר מת וקם לתחייה, נצטרך לומר לו שיברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם מחיה המתים".

שנזכה לברך את כל הברכות האלו במהרה בגאולה השלמה, אמן!

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא תשעה באב
X
  • © כל הזכויות שמורות