זכר עשה לנפלאותיו: דבר תורה קצר לקראת פרשת בשלח – מאת הרב מנדל

אפילו באם האדם חטא כנגדו ולא העריך לנכון את חסדו של השם - ברגע שהאדם גומר בדעתו לחזור למוטב, ולהתקרב לה' - כבר יקבלו אותו בשמים בזרועות פותחות, ויריעפו עליו שפע ברכה ממעל עד בלי די

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

דוד המלך אומר בתהילים "זכר עשה לנפלאותיו, חנון ורחום השם". מה הקשר בין תחילת הפסוק לסופו? בתחילה מדובר על כך שהקב"ה עשה זכר ליציאת מצרים, ואילו סוף הפסוק מדבר על מידותיו של הקב"ה, שהוא חנון ורחום. אז מה הקשר?
דרכו של אדם בשר ודם - כשנותן ועושה טובה לחברו, ממתין ומצפה מתי ישיב לו החבר כגמולו הטוב. ובאם ח"ו חברו פשע כנגדו, בוודאי שלא ימחל לו, ויכעס על שהשיב לו רעה תחת טובה.
אך מידתו של השם יתברך שונה: אפילו באם האדם חטא כנגדו ולא העריך לנכון את חסדו של השם - ברגע שהאדם גומר בדעתו לחזור למוטב, ולהתקרב לה' - כבר יקבלו אותו בשמים בזרועות פותחות, ויריעפו עליו שפע ברכה ממעל עד בלי די.
וזה מה שאומר דוד המלך, "זכר עשה לנפלאותיו": ה' הרבה בניסים ונפלאות כשהוציאנו ממצרים, ועכ"ז תדע שחנון ורחום ה'. רחמיו הם ללא גבול תמיד. גם אם התרחקת מעט - יכול אתה לחזור, כי חנון ורחום ה', וימשיך להיטיב עמך כבעבר.
***
עומדים אנו לפני שבת שירה, בהודיה לה' על כל הניסים שעשה עם אבותינו במצרים וקריעת ים סוף. זוהי גם שבת לפני ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות. מתוך הודיה על כל הטובות שנותן לנו ה', נזכור תמיד שחנון ורחום ה'.

הרב מנדל
מנהל מוקד תהילים ארצי
 
לזמני כניסת השבת, פרשת בשלח - http://www.tehillim-center.co.il/article/717
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לעושר

"כִּי מְכַבְּדַי אֲכַבֵּד" וְהֶעָשִׁיר הֲרֵי שֶׁהוּא מְכֻבָּד - מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה

סגולה לעין הרע משם רבי יהודאי גאון

ובעוד שהוא מטיף יאמר בְּשֵׁם גַּבְרִיאֵל בְּשֵׁם מִיכָאֵל בְּשֵׁם רְפָאֵל אֲנִי עוֹשֶֹה זֶה. וּכְשֵׁם שֶׁאֵלּוּ הַטִּפּוֹת נֶאֱבָדִים וּמִתְבַּטְּלִים בַּמַּיִם. כַּךְ יִתְבַּטְּלוּ וְיֹאבְדוּ כָּל מַכְאוֹב וְכָל חוֹלִי וְכָל עַיִן הָרָע מפלוני/ת בן/ת פלוני/ת 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |