זכר עשה לנפלאותיו: דבר תורה קצר לקראת פרשת בשלח – מאת הרב מנדל

אפילו באם האדם חטא כנגדו ולא העריך לנכון את חסדו של השם - ברגע שהאדם גומר בדעתו לחזור למוטב, ולהתקרב לה' - כבר יקבלו אותו בשמים בזרועות פותחות, ויריעפו עליו שפע ברכה ממעל עד בלי די

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

דוד המלך אומר בתהילים "זכר עשה לנפלאותיו, חנון ורחום השם". מה הקשר בין תחילת הפסוק לסופו? בתחילה מדובר על כך שהקב"ה עשה זכר ליציאת מצרים, ואילו סוף הפסוק מדבר על מידותיו של הקב"ה, שהוא חנון ורחום. אז מה הקשר?
דרכו של אדם בשר ודם - כשנותן ועושה טובה לחברו, ממתין ומצפה מתי ישיב לו החבר כגמולו הטוב. ובאם ח"ו חברו פשע כנגדו, בוודאי שלא ימחל לו, ויכעס על שהשיב לו רעה תחת טובה.
אך מידתו של השם יתברך שונה: אפילו באם האדם חטא כנגדו ולא העריך לנכון את חסדו של השם - ברגע שהאדם גומר בדעתו לחזור למוטב, ולהתקרב לה' - כבר יקבלו אותו בשמים בזרועות פותחות, ויריעפו עליו שפע ברכה ממעל עד בלי די.
וזה מה שאומר דוד המלך, "זכר עשה לנפלאותיו": ה' הרבה בניסים ונפלאות כשהוציאנו ממצרים, ועכ"ז תדע שחנון ורחום ה'. רחמיו הם ללא גבול תמיד. גם אם התרחקת מעט - יכול אתה לחזור, כי חנון ורחום ה', וימשיך להיטיב עמך כבעבר.
***
עומדים אנו לפני שבת שירה, בהודיה לה' על כל הניסים שעשה עם אבותינו במצרים וקריעת ים סוף. זוהי גם שבת לפני ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות. מתוך הודיה על כל הטובות שנותן לנו ה', נזכור תמיד שחנון ורחום ה'.

הרב מנדל
מנהל מוקד תהילים ארצי
 
לזמני כניסת השבת, פרשת בשלח - http://www.tehillim-center.co.il/article/717
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מומלץ!!! תהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה) - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית חזקה נגד עין הרע

תפילה נגד עין הרע. מַשְׁבִּיעַ אֲנִי עֲלֵיכֶם כָּל מִין עֵינָא בִישָׁא, עֵינָא אוּכְמָא, עֵינָא צָרוֹבָא, עֵינָא תִכְלְתָא, עֵינָא יָרוֹקָא, עֵינָא אֲרוּכָה, עֵינָא קְצָרָה, עֵינָא רְחָבָה, עֵינָא צָרָה, עֵינָא יְשָׁרָה, עֵינָא עֲקוּמָה

סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח

סגולה להצלחה

אמירת תהילים פרק א: 'התעוררות לעסוק בתורה בלא חטא, ואז יהא בטוח שכל מעשה ידיו מצליחים….'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |