דור שכולו חייב: דבר תורה לשבת חוה"מ פסח

באם טוב לאדם - מרגיש הוא "חייב" לה' על כל הטוב שעושה עמו. ובאם ח"ו לא טוב לאדם - מרגיש הוא "זכאי", ולא מבין למה הוא מקבל את הרע.

13/04/17 | י"ז ניסן התשע"ז

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

מספרים על הרב הקדוש מסדיגורא, זכותו תגן עלינו, שפעם אמר לפני מקורבו: "הייתי מרוצה באם המשיח יבוא בדור שכולו חייב". אמר ולא יסף. 
תלמידיו התפלאו על אמרה קשה זו, ושאלו את אחיו, הרב הקדוש משטפענשט, על פשרם של הדברים. הסביר להם בקדשו: כאשר שני ידידים נפגשים, אחרי שלא התראו זמן רב, שואל אחד את השני בשלומו של חברו. ואז, באם הכל הולך אצלו במישרין וחייו טובים, אומר 'תודה לה' על כל החסדים שעושה עמי. אני מצדי איני ראוי לכל החסדים'. ובאם ח"ו חייו קשים עליו, הוא עונה 'אחי, איני יודע מה פשעי וחטאי שחיי נעשו קשים'.

זאת אומרת, מסביר הרב משטעפנשט, שבאם טוב לאדם - מרגיש הוא "חייב" לה' על כל הטוב שעושה עמו. ובאם ח"ו לא טוב לאדם - מרגיש הוא "זכאי", ולא מבין למה הוא מקבל את הרע.
 
וזאת היתה הכוונה של אחי הקדוש, המשיך, שהיה מרוצה באם הגאולה וביאת המשיח תהיה בדור שכולו חייב, מרוב טוב שישפיע ה' על בניו, וירגישו חובה להודות לו על כל חסדיו.
 
זה מה שאנו אומרים בהגדה של פסח: "לפיכך אנחנו חייבים להודות להלל ולשמח ולפאר ולרומם למי שעשה לנו את כל הניסים האלו. אחרי כאלו ניסים שנעשו במצרים וההשפעות הטובות שהשפיע לנו ה' מטובו הגדול, מרגישים אנו שחייבים להודות לו, ואין זה מצד מעשינו הטובים (באר בשדה).
בימי החג הגדולים שנותרו, נבקש שנזכה לראות את ביאת משיח צדקנו, בחסד וברחמים, בשפע ובכל טוב.
 
חג שמח ושבת שלום
הרב מנדל
 
זמני כניסת השבת, חוה"מ פסח
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה פסח

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולת "ונצעק" בליל הסדר - עוצמתה וסיפור מחזק

ושאלוהו כל המסובים: "מה נצעק ואיך נצעק?" התלהב מאניש ואמר בתמימות ובפשטות: "תזעקו ג' פעמים אל ה' – 'כבר אין בכוחו של מאניש לסבול ולהמתין יותר. מאניש מוכרח כבר לבוא בברית האירוסין'"… ואכן הכל החרו אחריו ואמרו ג' פעמים באותו נוסח שנצטוו ממאניש.

סגולה ליום קודם ערב ראש חודש ניסן: תפילת השל"ה על הפרנסה

כך כתב השל"ה הקדוש, בספרו "מסכת תמיד", פרק "נר מצוה": ראוי לצום שלא יאכילנו הקדוש ברוך הוא זכויותיו בעולם הזה. ויהיה זה התענית יום קודם ערב ראש חודש ניסן, כי בניסן טללים שהם לברכה נפתחים (ויכול לאמרה אפילו אם אינו מתענה, ואפשר לפדות התענית במעות לצדקה)

"סוד גדול ונורא": קראו בערב פסח את אגרת רבי שמשון מאוסטרופולי

אגרת שמומלץ לקרוא בערב פסח: וְהִנֵּה מוֹרַי וְרַבּוֹתַי קְדוֹשֵׁי יִשְׂרָאֵל, הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה פְּלָאִים הֵם, סְתוּמִים וַחֲתוּמִים סָגוּר וְאֵין פּוֹרֵשׂ אוֹתָם. וּכְבָר שְׁאָלוּנִי גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל לְבָאֵר לָהֶם דִּבְרֵי הָאֲרִ"י זַ"ל

סגולות נבחרות


סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים

סגולה גדולה להצלחה בכל

נמצא בכתבי הרב הקדוש ר' לוי יצחק מברדיטשוב זצ"ל : שיאמרו אנשים, נשים וטף, בקשה זו בכל מוצאי שבת קודם ההבדלה שלוש פעמים ובטוח אני שיצליחו בוודאי אי"ה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |