ל"ג בעומר

ל"ג בעומר 2020 - על היום הנשגב

מתי יוצא ל"ג בעומר 2020? מה מיוחד ביום זה, ולמה אנו שמחים ביום שבו נפטר רבי שמעון בר יוחאי?


03/08/19 | ב' אב התשע"ט

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

בכל אחד ואחת מאיתנו מתעורר ניצוץ פנימי של כיסופים ושמחה, כל אימת ששמו של התנא ר' שמעון בר יוחאי עולה על שפתותינו. מדי שנה בשנה, נהורים לציון הקדוש במירון מאות אלפי יהודים מכל החוגים והעדות – ספרדים על אשכנזים, דתיים על חילונים – כדי לזכות להיוועד ולשמוח יחדיו, בשמחת ההילולה הגדולה של ר' שמעון, בל"ג בעומר.
במשך עשרות בשנים נהגו בני ישראל, מאמינים בני מאמינים, לקחת חלק בהילולה המיוחדת של מליץ היושר הטוב ר' שמעון בר יוחאי, שהעיד על עצמו עוד בחייו (סוכה, מ"ה ע"ב): "יכול אני לפטור את כל העולם כולו מין הדין".

השנה נחגוג את ההילולה ביום שלישי 11-12.5.20 למניינם.


בספרים הקדושים מובא כי אין עוד יום כיום ל"ג בעומר הנעלה והמיוחד מאוד, שבו אדם יכול לפעול ישועות ומעלות גדולות ברוחניות, מה שאין כן בימים אחרים. אמנם קדושתו של יום זה אינה כקדושת שבת או יום טוב (שיש בהם איסור מלאכה),אבל מסוגל הוא לעורר את הלבבות בערגה ואהבה גדולה לה'.

יום ל"ג בעומר הוא יום פטירתו של הצדיק הנשגב ר' שמעון בר יוחאי זיע"א, וביום זה (המתקרא 'יומא דהילולא') נוהגים עם ישראל להדליק מדורות אש גדולות עד לב השמיים – כאנלוגיה לניצוץ הפנימי שמתעורר בכל אחד ואחד מאיתנו.

מלבד הדלקת המדורות, נוהגים עם ישראל בכל מקום ומקום לרקוד, לשיר, להתפלל ולתת שבחים והודיה לקב"ה, לכבוד התנא הקדוש. בקהילות רבות נהוג אף ללמוד את כתביו של הרשב"י ביום זה, ובפרט את ספר הזוהר הקדוש, פרי חיבורו.


מדוע אנו שמחים כל כך ביום שבו נפטר הצדיק? לשאלה זו תשובות אחדות, ואנו נביא רק חלק מהן:

1. בעל 'שם אריה' מסביר כי אנו שמחים משום שר' שמעון נפטר על מיטתו בצורה טבעית ואף הובא לקבורה, ולא נהרג על ידי מלכות רומי שרדפה אותו.


2. הספר 'שיח יצחק' אומר כי מכל הצדיקים שהיו בעם ישראל, "לא היה אחד שהבטיח לכללות ישראל, להצילם מיום הדין ולפטרם מן הדין – כי אם ר' שמעון בר יוחאי.


3. בספרו, מביא ר' עובדיה הדאיה ש"בפטירת צדיקים אחרים יש חיסרון גדול לדור בסילוקם, אך לא כן בסילוקו של רשב"י, שבו ביום נתגלו סודות שלא נתגלו מימות משה רבנו".

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא ל"ג בעומר

X
  • © כל הזכויות שמורות