ל"ג בעומר

כיצד השכין רבי שמעון בר יוחאי שלום בית בין בני הזוג

רבים מכירים את הסיפורים אודות גדולתו של רבי שמעון בר יוחאי, גדולתו באה לידי ביטוי גם בדאגתו לפרטים היום יומיים, כמו הסיפור הבא בו עמל על השכנת שלום בית בין בני זוג, קראו וצפו בדבריו של הרב משה פינטו


05/05/20 | י"א אייר התש"פ

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

מדברי הרב משה פינטו בסרטון המצורף:

בפיוט של רבי שמעון בר יוחאי נאמר: "נעשה אדם בעבורך בר יוחאי". אם כל העולם כולו נברא, ונאמר "נעשה אדם" רק על אחד, שנקרא רבי שמעון בר יוחאי, דיינו. היה ראוי כל העולם כולו להברא בשביל אדם אחד שנקרא רשב"י. אותו רבי שמעון בשיא גדלותו, נראה גם שהוא שם לב והתעסק, גם בפרטים הקטנים והדקים ביותר העוסקים בשלום בית בין בעל ואישה.

מסופר על רבי שמעון שפעם בא אליו אדם אחד שהיה נשוי עשר שנים ולא זכה לזרע של קיימא, אותו אדם הבין שאין לו ברירה אלא להתגרש מאשתו. הוא אמר לרבי שמעון "מה עלי לעשות?, לא זכיתי לקיים מצוות פרו ורבו ואני כבר נשוי מעל לעשר שנים". ענה לו רבי שמעון: "אתה צודק. על פי ההלכה אתה צריך לשאת אישה אחרת ולגרש את אשתך, אבל כשם שהתחתנת אתה מתוך שמחה ועשית סעודה גדולה, גם להיפרד ממנה, תיפרד יפה ומתוך שמחה, כי היא בת ישראל ואסור לצער אותה יותר מדי".

הלך אותו אדם ועשה משתה גדול והזמין את כל ידידיו ורעיו על מנת להפרד מאשתו מתוך שמחה. תוך כדי משתה גם הוא שתה יין והשתכר ושמח ובעודו מבוסם אמר לאשתו: "אשתי היקרה, אני יודע שאני נפרד ממך וזה בצער גדול, אין לי ברירה, כך אני צריך לעשות.  אבל אני רוצה לתת לך מתנה, לפצות אותך ושתהיה לך מזכרת ממני. קחי את החפץ הכי חשוב והכי יקר שיש בבית במתנה".  הבעל המשיך לשתות במהלך הערב עד שנעשה שיכור כלוט ונרדם בשיכרותו. והאישה? אמרה לעבדים שייקחו את בעלה במיטתו ויביאו אותו לבית אביה. הניחו העבדים את הבעל על המיטה בבית הוריה והוא התעורר בבוקרו מצא עצמו ישן על מיטה בבית הוריה של אשתו.

שאל הבעל את אשתו: "מה אני עושה בבית אביך?", השיבה לו האישה: "תקחי את החפץ הכי יקר שיש בבית, ולא מצאתי דבר יקר יותר ממך". הבעל פרץ בבכי ונתמלא צער על כך שיש להם קשר טוב כל כך וחבל לבטל אותו. חזר האיש לרבי שמעון בר יוחאי, והפעם התחנן לרבי שמעון שיברכו שיזכה בזרע בר קיימא מאשתו זו.  ברך אותו רבי שמעון בר יוחאי, נפקדה אותה אישה וזכתה לזרע של קיימא.

זו הייתה עצת רבי שמעון, לעשות שמחה ומתוך השמחה יבין האדם את ההפסד הגדול שיש לו בפרידה מאשתו, ואז יתחנן ויתפלל שיזכה ממנה לזרע של קיימא, ואז יהיה ראוי להיות כלי מחזיק ברכה.

גם כל גדלותו של רבי שמעון בר יוחאי, התעסק גם בדברים הפשוטים, להשכין שלום בין בעל ואישה.

 

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו?  לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא ל"ג בעומר
X
  • © כל הזכויות שמורות