המרחק מהשקר: דבר תורה לפרשת משפטים, מאת הרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

הבחור הוסיף לטעון: "הלוא שנה-שנתיים פחות או יותר, הן דבר שולי ביחס לתכונות ולמידות האדם, ואם כן אולי רצוי שאנמיך מעט את הגיל, כי כשאגלה את גילי האמיתי, היא עלולה להיבהל מגילי המבוגר ולהפסיק את המשך הפגישות..."

08/02/18 | כ"ג שבט התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

בפרשת השבוע נכתב "מדבר שקר תרחק".

לפנינו מעשה מאלף, אותו סיפר הגאון רבי רפאל שמואלביץ זצ"ל, מראשי ישיבת מיר: אחד מהתלמידים שלמד בישיבת מיר, לא זכה למצוא את זיווגו במשך שנים רבות. הוא עבר את גיל ה-25 ,30, ואפילו את ה- 35 וה-36 ,אך עדיין לא מצא את השידוך המתאים. למותר לציין שייסורים גדולים עברו עליו ועל הוריו בכל התקופה הארוכה הזו. 

בהגיעו לגיל 37, הוצעה לו הצעת שידוך שעל פניה נשמעה כמצוינת - נערה כבת 28 הצעירה ממנו ב-9 שנים, בעלת מידות טובות, צנועה ויראת ה'.

לקראת הפגישה עמה, ניגש הבחור אל ראש הישיבה, הגאון רבי רפאל זצ"ל, ושאלו: "מן הסתם, במשך הפגישה היא תשאל אותי לגילי, וכדי לא להרתיע אותה, חשבתי שאולי כדאי לי 'לעגל' את הגיל, ולומר שהנני צעיר בכמה שנים מגילי האמיתי. האם מותר לי לנהוג כך?". 

הבחור הוסיף לטעון: "הלוא שנה-שנתיים פחות או יותר, הן דבר שולי ביחס לתכונות ולמידות האדם, ואם כן אולי רצוי שאנמיך מעט את הגיל, כי כשאגלה את גילי האמיתי, היא עלולה להיבהל מגילי המבוגר ולהפסיק את המשך הפגישות...". 

ראש הישיבה השיב לבחור: "היום בצהריים אני עומד לנסוע לבני ברק, ובע"ה אכנס אל מעונו של מרן הרב  שטיינמן זצ"ל ואשאל אותו על כך".

הגאון רבי רפאל שמואלביץ נכנס לביתו של הרב שטינמן , והציג בפניו הרב את שאלת הבחור. מרן שמע את הדברים והשיב: "חיסרון אחד כבר יודעת הנערה על הבחור - שהוא מבוגר ומעוכב שידוך זמן רב; לא כדאי שהיא תגלה עליו עוד חיסרון - שהוא גם שקרן! הרי בוודאי קודם הפגישה היא תבדוק היטב, בחקירות ודרישות, מהו גילו המדויק של הבחור המבוגר, ובכל זאת, כבר בתחילת הפגישה היא תשאל אותו לגילו; מדוע היא שואלת, וכי לא ביררה זאת קודם לכן? אלא שהיא מכירה בעובדה שבחורים מבוגרים בגילאים שכאלו, מרבים לשנות מן האמת ולהפחית מגילם האמיתי, וממילא כשהיא שואלת לגילו, כוונתה היא לבחון אותו, האם יאמר את האמת או שישקר... ולכן - סיים מרן - כדאי לו להיזהר מלהתגלות כשקרן...". 

ראש ישיבת מיר נדהם מעומק תבונתו של הרב שטינמן זצ"ל, ומיהר להעביר לתלמידו את הדברים. 

הבחור שמע זאת, והחליט לציית לדברי רבן של ישראל, ולכן יאמר בפגישה את האמת בכל מצב. הפגישה החלה, ואכן, כבר עם תחילתה, שאלה הנערה את הבחור לגילו. והבחור נקט בגילו האמיתי. השניים מצאו התאמה בפגישות, ואחר זמן קצר החליטו בשעה טובה להתארס.

לאחר האירוסין, סיפרה הכלה לחתן: "עוד לפני שנפגשו, ערכתי בירור יסודי אודות הגיל המדויק שלך. כל הסיבה ששאלתי אותך מיד בתחילת הפגישה הראשונה בן כמה אתה, היתה על מנת לבדוק האם הינך דובר אמת, או שמא השקר רגיל על לשונך... ידעתי שרבים משנים מן האמת בגילאים כאלו, וכשהשבת לי שאתה בן 37, התרשמתי מאוד ממידת האמת שבך, והחלטתי להמשיך את הפגישות...". (ופריו מתוק)

מן האמת לא מפסידים - רק מרוויחים.

שבת שלום,
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


המרחק מהשקר: דבר תורה לפרשת משפטים, מאת הרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

הבחור הוסיף לטעון: "הלוא שנה-שנתיים פחות או יותר, הן דבר שולי ביחס לתכונות ולמידות האדם, ואם כן אולי רצוי שאנמיך מעט את הגיל, כי כשאגלה את גילי האמיתי, היא עלולה להיבהל מגילי המבוגר ולהפסיק את המשך הפגישות..."

סגולות נבחרות


סגולה להצלחה

סגולה גדולה להצלחה בגשמיות וברוחניות, וגם למשפחה: לומר בכל 'שבת מברכים' (שבת לפני ראש חודש), את כל התהילים.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |