תלמד אותי להיות צדיק: דבר תורה לפרשת בחוקתי מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

כשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

10/05/18 | כ"ה אייר התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

בפרשת השבוע נאמר "אם בחוקתי תלכו". ברש"י: "שתהיו עמלים בתורה".

מסופר שפעם הגיע חסיד אל רבי צבי זצ"ל, בנו של הבעל שם טוב הקדוש זיע"א, וביקש שילמד אותו כיצד להיות צדיק. ענהו רבי צבי: בעירנו פינסק ישנם שני עשירים מופלגים. האחד זכה לכך ללא כל מאמץ, שכן עושרו המופלג בא לו בירושה מאת אביו, ואילו השני - עמל על עשרו עמל רב. על כל פרוטה ופרוטה יגע והתאמץ עד שהגיע אליה, והיה לאחד מעשירי העיר. והנה, המשיך ואמר רבי צבי, אם יבוא אדם אל העשיר הראשון ויבקש ממנו 'למדני נא איך להתעשר', ודאי ישיב לו, 'אין לי מושג כיצד עושים זאת', שהרי לא פעל מאומה להשגת עושרו. דבר זה עליו לשאול את העשיר השני אשר יגע ועמל על עשרו, וממנו יש ללמוד את הדרך לצבור עושר כזה. כן אני, השיב רבי צבי ברוב ענוותנותו - אבי, הבעל שם טוב הקדוש, הוריש לי מסגולותיו הרוחניות. על כן אין לי מושג איך הופכים לצדיק, שאל נא את מי שעמל על כך והגיע לכך בכוח עמל ויגיעה.       
                                                      
וידוע מה שאמר פעם החפץ חיים לתלמידיו: רע עלי המעשה שיושבים חבורת אנשים ומדברים אודות גדלותו וקדושתו של הצדיק זה או אחר, ולא מדברים כמה התייגע וטרח כדי להשיג את מבוקשו.

וכמו שכתוב בספרים הקדושים, שכשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

ועל זה אומרים בשם רבי נחמן מברסלב "כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל". לא הכוונה שלא לפחד ליפול בגשר, כי זה בוודאי שבגשר צר מאוד יפול האדם, אלא שבאם נפל לא יפחד כלל להתרומם מחדש וימשיך, ובכך יוכל לנצח בכל עת.

שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

זמני כניסת השבת - פרשת בחוקתי

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (96 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


תלמד אותי להיות צדיק: דבר תורה לפרשת בחוקתי מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

כשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

סגולות נבחרות


סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח

תפילת פיטום הקטורת

תפילת פיטום הקטורת - הנוסח המלא, כולל סגולותיה. אַתָּה הוּא ה' אֱלהֵינוּ שֶׁהִקְטִירוּ אֲבותֵינוּ לְפָנֶיךָ אֶת קְטרֶת הַסַּמִּים

סגולה למי שרגליו כואבות

וַיֶּחֱלֶא אָסָא... בְּרַגְלָיו עַד-לְמַעְלָה חָלְיוֹ וְגַם-בְּחָלְיוֹ לֹא-דָרַשׁ אֶת-ה' כִּי בָּרֹפְאִים... 

תפילה סגולית לזרע בר קיימא

זקוקים לזרע בר קיימא? מחכים להריון? לפניכם תפילה לזרע בר קיימא. שִׁיר הַמַּעֲלוֹת, לִשְׁלֹמֹה: אִם-יְהוָה, לֹא-יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ; אִם-יְהוָה לֹא-יִשְׁמָר-עִיר, שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |