תלמד אותי להיות צדיק: דבר תורה לפרשת בחוקתי מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

כשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

 

ביום רביעי הקרוב, ו' תשרי - תיקון הנפטרים הגדול. לפרטים לחצו >>

 

בפרשת השבוע נאמר "אם בחוקתי תלכו". ברש"י: "שתהיו עמלים בתורה".

מסופר שפעם הגיע חסיד אל רבי צבי זצ"ל, בנו של הבעל שם טוב הקדוש זיע"א, וביקש שילמד אותו כיצד להיות צדיק. ענהו רבי צבי: בעירנו פינסק ישנם שני עשירים מופלגים. האחד זכה לכך ללא כל מאמץ, שכן עושרו המופלג בא לו בירושה מאת אביו, ואילו השני - עמל על עשרו עמל רב. על כל פרוטה ופרוטה יגע והתאמץ עד שהגיע אליה, והיה לאחד מעשירי העיר. והנה, המשיך ואמר רבי צבי, אם יבוא אדם אל העשיר הראשון ויבקש ממנו 'למדני נא איך להתעשר', ודאי ישיב לו, 'אין לי מושג כיצד עושים זאת', שהרי לא פעל מאומה להשגת עושרו. דבר זה עליו לשאול את העשיר השני אשר יגע ועמל על עשרו, וממנו יש ללמוד את הדרך לצבור עושר כזה. כן אני, השיב רבי צבי ברוב ענוותנותו - אבי, הבעל שם טוב הקדוש, הוריש לי מסגולותיו הרוחניות. על כן אין לי מושג איך הופכים לצדיק, שאל נא את מי שעמל על כך והגיע לכך בכוח עמל ויגיעה.       
                                                      
וידוע מה שאמר פעם החפץ חיים לתלמידיו: רע עלי המעשה שיושבים חבורת אנשים ומדברים אודות גדלותו וקדושתו של הצדיק זה או אחר, ולא מדברים כמה התייגע וטרח כדי להשיג את מבוקשו.

וכמו שכתוב בספרים הקדושים, שכשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

ועל זה אומרים בשם רבי נחמן מברסלב "כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל". לא הכוונה שלא לפחד ליפול בגשר, כי זה בוודאי שבגשר צר מאוד יפול האדם, אלא שבאם נפל לא יפחד כלל להתרומם מחדש וימשיך, ובכך יוכל לנצח בכל עת.

שבת שלום ומבורך,
הרב מנדל

זמני כניסת השבת - פרשת בחוקתי

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (96 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


תלמד אותי להיות צדיק: דבר תורה לפרשת בחוקתי מהרב מנדל - מנהל מוקד תהילים ארצי

כשם שאדם זקוק למזון כדי להחיות גופו, ובאם במשך מס' ימים לא יכניס אוכל לפיו - גופו לא יוכל להחזיק מעמד וימות, כך האדם צריך לדעת שמזון לנפשו הוא התמודדות והתגברות, ובלא התמודדות רוחנית - אין זכות קיום לנפש היהודי.

סגולות נבחרות


סגולה גדולה להצלחה בכל

נמצא בכתבי הרב הקדוש ר' לוי יצחק מברדיטשוב זצ"ל : שיאמרו אנשים, נשים וטף, בקשה זו בכל מוצאי שבת קודם ההבדלה שלוש פעמים ובטוח אני שיצליחו בוודאי אי"ה

סגולה להריון

סגולה לעקרה שתלד - ראיה מן התורה, הנביאים ומן הכתובים

סגולה לשלום בין בני המשפחה

אנו מתפללים כל הזמן לשלום בין האחים שלנו וצריכים לחשוב על הכבוד של השני. כל אחד מהאחים צריך להכיר את מעלת שאר אחיו ולתת את הכבוד בזמן ובמקום הראוי להם: איך עושים זאת? 

סגולה להינצל מכל צרה

ארבעים ימי תפילה בבית הכנסת - סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב משה שטרנבוך להינצל מכל צרה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |