ברכת הצדיקים

לפרטים

10 עובדות מרתקות על האר"י הקדוש - וסגולה אחת

האר"י היה גדול המקובלים בכל הדורות, אך למרות גדולתו - התגלה רק בגיל 36, לאחר פטירת רבו. קראו עוד 9 עובדות מעניינות

17/07/18 | ה' אב התשע"ח

עדיין לא תרמת מתנות לאביונים וזכר למחצית השקל? הקליקו כאן ונשמח להיות השליחים שלכם.

 


1. השם המלא

שמו המלא של האר"י הקדוש - רבי יצחק לוריא בן שלמה אשכנזי.

 
2. פירוש האר"י

ישנם מספר ראשי תיבות לשמו האר"י: אשכנזי רבי יצחק, האלוקי רבי יצחק, האדון רבי יצחק, אדוננו רבי יצחק.

 
3. גילוי בגיל 36

האר"י היה גדול המקובלים בכל הדורות, אך למרות גדולתו - התגלה רק בגיל 36, לאחר פטירת רבו בתחום תורת הנסתר, רבי משה קורדוברו.

 
4. פיוטי האר"י

למרות גדולתו, רבי יצחק לוריא לא כתב כמעט דבר מתורתו בימי חייו. את תורתו זכה להעלות על הכתב, לאחר פטירתו, תלמידו המובהק - רבי חיים ויטאל. הכתבים שנותרו מהאר"י עצמו הם מספר פיוטים לשבת - ´אזמר בשבחין´, ´בני היכלא´, ´אתקינו סעודתא´ ו´יום זה לישראל אורה ושמחה´.
 

5. המקווה הסגולי

האר"י הקדוש נהג לטבול מדי יום במקווה שכיום ידוע בשם "מקווה האר"י" (בסמוך לבית העלמין בצפת). לפני מותו ציווה האר"י לטהר את גופתו במקווה זה, ולתדהמת הנוכחים - במהלך ההכנות לקבורה קם הרב בדרך נס, וטבל עצמו במקווה. אותו מקווה זוכה ליחס מיוחד עד היום - מימיו מתחלפים ללא הרף ממי מעיין, שנביעתו נמשכת זה מאות בשנים ממעבה האדמה.

 
6. תואר "הקדוש"

לא היו צדיקים רבים במהלך הדורות שזכו לתואר "הקדוש". האר"י נמנה עם מעטים בלבד שזכו לתואר, ביניהם גם האלשיך הקדוש, אור החיים הקדוש והשל"ה הקדוש.
 

7. יחוס מדוד המלך

האר"י הקדוש נולד  לאם ספרדייה ולאביו ממשפחת לוריא. המשפחה הייתה מפורסמת באשכנז, ומיוחסת לרש"י וממנו לדוד המלך.


8. ציווי מאליהו הנביא

בגיל 36 הצטווה האר"י על ידי לא אחר מאשר אליהו הנביא, לעלות לארץ ישראל ולהעביר את סודות הקבלה אל מספר תלמידים, בראשם רבי חיים ויטאל.


9. חידוש בתורת הקבלה

האר"י חידש דרך חדשה בתורת הנסתר ובהבנת דברי הזוהר הקדוש. בנוסף עסק בתיקוני נשמות, גלגולי נשמות, כוונות התפילה ועוד.
 

 

10. פטירתו

האר"י נפטר לבית עולמו בתאריך ה´ באב, בגיל 38 בלבד. מקום קבורתו בבית העלמין הישן בצפת, בסמוך לציונם של רבי שלמה אלקבץ ורבו - רבי משה קורדוברו.

 

סגולה להצלחה בשם האר"י

כשהאב נכנס הביתה מביה"כ בערב שבת, ייכנס ברגל ימין, ויאמר בקול "שבת שלום", יביט על הנרות ומיד יתחיל בזמירות "שלום עליכם", תחילת אותיות הפסוק "ביום קודשי וקראת לשבת ענג" – אותיות "בקול".

ספר תהילים לעילוי נשמת האר"י הקדוש - הקליקו כאן

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.5 (100 מדרגים)

ביכולתך לעזור לעילוי נשמת יקיריך! בוא והוסף להם זכויות. לפרטים לחצ/י כאן.

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

האר"י הקדוש

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


ממשה עד משה לא קם כמשה: כיצד זכה הרמב"ם לעמוד באותו קנה מידה של משה רבנו?

האמרה המפורסמת בשבח הרמב"ם – "ממשה (רבנו) עד משה (בן מימון) לא קם כמשה" – מגלמת הערכה לאדם אשר גאוניותו וידיעותיו הניחו אבן יתד בתולדות ההלכה היהודית. הרמב"ם האיר והבהיר בצורה ייחודית את מושגי התורה מחד, ואת מושגי השכל מאידך. לפניכם מורה הנבוכים של העם

סיפור חייו המרתק של הרב שך זצ"ל

בגיל 17 החל ללמד תורה, במשך 50 שנה שימש כראש ישיבת פונוביז', היה בקשר אישי עם החזון איש, השפיע מאוד על המפה הפוליטית בארץ ישראל - על אחד מגדולי הדור: הרב אלעזר מנחם שך זצ"ל

כך הציל שמעון הצדיק את עם ישראל מהשמדה

מתוך הגמרא: "כיוון שראה לשמעון הצדיק, ירד ממרכבתו והשתחווה לפניו. אמרו לו: 'מלך גדול כמותך ישתחווה ליהודי זה?' אמר להם: 'דמות דיוקנו של זה מנצחת לפני בבית מלחמתי'"

סגולות נבחרות


תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

שמע ישראל

קריאת שמע ישראל - וְאָהַבְתָּ אֵת אֲדֹנָי אֱלֹהֶיךָ בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶךָ. וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם. עַל לְבָבֶךָ

סגולה לשמחה אמיתית

מה הקשר בין שמחה לבין אכילת מאכל אדום? 4 סגולות שאולי לא הכרתם, להשגת שמחה אמיתית
לכל הסגולות