להיטיב עם הזולת דבר תורה קצר לקראת פרשת תרומה – מאת הרב מנדל

בפרשת השבוע "והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה סוככים בכנפיהם על הכפורת ופניהם איש אל אחיו',

07/02/19 | ב' אדר א' התשע"ט

 

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

בפרשת השבוע "והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה סוככים בכנפיהם על הכפורת ופניהם איש אל אחיו',

אומרים בשם הבית ישראל מגור זי"ע  ( ב אדר יום הילולא שלו ) על פי מה שאומרים חז"ל " כשהיו ישראל עושין רצונו של מקום אזי היו הכרובים פניהם איש אל אחיו, ובשעה שאין עושין רצונו של מקום  היו פניהם אל הבית".

ולרמז,שכאשר 'פניהם איש אל אחיו'  לחשוב מחשבות היאך ובמה להיטיב איש לרעהו, להביט במה אפשר להיטיב עם החברים אז נחשבים 'עושים רצונו של מקום' ובאם חלילה "פניהם אל הבית " שמשיב פניו מאחורי רעהו אזי "אין עושין רצונו של מקום".

הכלי יקר כותב על הפסוק " ועשית שלחן עצי שטים... ועשית לו ארבע טבעות זהב', וזה לשונו :  כי 'הטבעות' עגולות הם, ובא לרמז לאדם שיזכור כי הצלחות עולם הזה הם גלגל החוזר בעולם כטבעת זה העגול, ועל ידי זכירה זו יפרנס משולחנו לעניים. והיינו, שיעלה במחשבתו תמיד כי כל כספו ורכושו אינו אלא מתנת שמים, וברצות ה'... ויש לו להשתמש בממונו להטיב לרעהו,אז יעזרהו ה' וישאיר בידו את הממון שהופקדו בידו מן השמים"

אוחזים אנו בעיצומו של חודש אדר חודש שמרבים בו בשמחה מסביר השפת אמת שעל כן אמרו חז"ל "באחד באדר משמיעין על תרומת השקלים לבית המקדש" כי רק ע"י נתינה לאחר יכולים להגיע למידת השמחה האמיתית והשלימה .  

שבת שלום ומבורך .

הרב מנדל 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


נדבת הלב: דבר תורה מהרב מנדל לפרשת תרומה

בימי רבינו האריז"ל עלו להתיישב בצפת זוג קשישים, מאנוסי פורטוגל. מחמת צוק העתים היו עמי-ארץ גמורים. הזקן שמע דרשה מרב בית הכנסת, שבזמן שבית המקדש היה קיים - הכינו לכבוד ה' את 'לחם הפנים', שהשפיע פרנסה וברכה לעולם. כיום, הפטיר הרב, כמה חבל שאין לחם זה....

סגולות נבחרות


סגולה להצלחה

יקרא בכל יום פרשת וישלח, עד "שם המקום סוכות". חומש בראשית פרק לב' פסוק ד.

סגולה לשלום בין בני המשפחה

אנו מתפללים כל הזמן לשלום בין האחים שלנו וצריכים לחשוב על הכבוד של השני. כל אחד מהאחים צריך להכיר את מעלת שאר אחיו ולתת את הכבוד בזמן ובמקום הראוי להם: איך עושים זאת? 
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |