להיטיב עם הזולת דבר תורה קצר לקראת פרשת תרומה – מאת הרב מנדל

בפרשת השבוע "והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה סוככים בכנפיהם על הכפורת ופניהם איש אל אחיו',

07/02/19 | ב' אדר א' התשע"ט

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

בפרשת השבוע "והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה סוככים בכנפיהם על הכפורת ופניהם איש אל אחיו',

אומרים בשם הבית ישראל מגור זי"ע  ( ב אדר יום הילולא שלו ) על פי מה שאומרים חז"ל " כשהיו ישראל עושין רצונו של מקום אזי היו הכרובים פניהם איש אל אחיו, ובשעה שאין עושין רצונו של מקום  היו פניהם אל הבית".

ולרמז,שכאשר 'פניהם איש אל אחיו'  לחשוב מחשבות היאך ובמה להיטיב איש לרעהו, להביט במה אפשר להיטיב עם החברים אז נחשבים 'עושים רצונו של מקום' ובאם חלילה "פניהם אל הבית " שמשיב פניו מאחורי רעהו אזי "אין עושין רצונו של מקום".

הכלי יקר כותב על הפסוק " ועשית שלחן עצי שטים... ועשית לו ארבע טבעות זהב', וזה לשונו :  כי 'הטבעות' עגולות הם, ובא לרמז לאדם שיזכור כי הצלחות עולם הזה הם גלגל החוזר בעולם כטבעת זה העגול, ועל ידי זכירה זו יפרנס משולחנו לעניים. והיינו, שיעלה במחשבתו תמיד כי כל כספו ורכושו אינו אלא מתנת שמים, וברצות ה'... ויש לו להשתמש בממונו להטיב לרעהו,אז יעזרהו ה' וישאיר בידו את הממון שהופקדו בידו מן השמים"

אוחזים אנו בעיצומו של חודש אדר חודש שמרבים בו בשמחה מסביר השפת אמת שעל כן אמרו חז"ל "באחד באדר משמיעין על תרומת השקלים לבית המקדש" כי רק ע"י נתינה לאחר יכולים להגיע למידת השמחה האמיתית והשלימה .  

שבת שלום ומבורך .

הרב מנדל 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


נדבת הלב: דבר תורה מהרב מנדל לפרשת תרומה

בימי רבינו האריז"ל עלו להתיישב בצפת זוג קשישים, מאנוסי פורטוגל. מחמת צוק העתים היו עמי-ארץ גמורים. הזקן שמע דרשה מרב בית הכנסת, שבזמן שבית המקדש היה קיים - הכינו לכבוד ה' את 'לחם הפנים', שהשפיע פרנסה וברכה לעולם. כיום, הפטיר הרב, כמה חבל שאין לחם זה....

סגולות נבחרות


סגולה לעזור לאדם קרוב

'מי שיש לו אוהב או קרוב באיזה צרה אף שהוא רחוק ממנו ולא יכול לעזור לו, יעשה זו התפלה בכוונה עליו':- תהילים פרק כ'

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |