ויקחו לי תרומה דבר תורה לפרשת תרומה מהרב מנדל

דבר אל בני ישראל ויקחו לי תרומה", מפרש רש"י 'לי' - לשמי! תעשה לשם שמיים

10/02/19 | ה' אדר א' התשע"ט

 

 

זה מתקרב: שמך יוזכר בליל שבועות, בקבר דוד המלך - האבא של כולנו, בזמן מסוגל וסגולתי! להשתתפות לחצו כאןhttps://lp.vp4.me/mcx3

 

פעם אחת ר' זושא  מאנפלוי זכר צדיק וקדוש לברכה  הגיע לשבות באיזו עיירה. הוא נכנס להתפלל ערבית, המנהג שם היה שהגבאי מסדר בסיום התפילה איפה שהאורחים יתארחו. את הפחח הוא שם אצל המסגר. את הנגר אצל הרצף וכו'. 

כשר' זושא סיים להתפלל, בית הכנסת היה ריק, והגבאי בדרך הביתה... הוא רץ אל הגבאי ושאל: מה איתי? אמר לו הגבאי: כבר סידרתי את כולם, אין מקום... אבל אם תרצה, ראש הקהל מארח בביתו המון אנשים, אבל התנאי זה שחייבים להיות תלמידי חכמים למדנים. אולי תצליח בשקט לחמוק פנימה ולהתערבב איתם.
ר' זושא חמק פנימה, הציבור כבר אחז עמוק עמוק בתוך האוכל , ר' זושא תופס כוס יין ומתחיל לקדש בקול רם. בעל הבית ניגש אליו לפני הנטילה, ומבקש ממנו שיאמר איזה חידוש תורה. "אין לי", אמר ר' זושא. טוב, אולי איזה  דבר תורה על הפרשה משהוא קטן ? "לא יודע". חומש עם רש"י אתה יודע לקרוא? "גם לא...". אמר לו בעל הבית: שבת שלום, אבל צא החוצה.
הרבנית של בעל הבית אמרה לו: מהבית הזה לא זורקים אף יהודי באמצע סעודת שבת. קם אחד הנוכחים ואמר לר' זושא: תהלים אתה בטח יודע, תגיד משהו מתהלים...". 

אמר ר' זושא: באמת יש לי קושיא... בהגדה של פסח אנחנו אומרים 'זכר למקדש כהלל'. לא הכרתי את הלל הזקן, אבל אם הזכירו אותו בהגדה, כנראה שהוא צדיק גדול! אבל בתהלים פרק י' כתוב: "כי הלל רשע...". אז הלל היה צדיק או רשע? כל הקהל התפוצצו מצחוק, ובעל הבית הוסיף: "ממש קושיא של עצומה....

אמר ר' זושא: אבל יש לי גם תירוץ... הלל מההגדה הוא צדיק גדול, שהרי הוא אומר "כל דכפין ייתי ויכול", כל מי שרוצה שיבוא ויאכל, הכנסת אורחים בלי אפליות! ואז הוא הצביע על בעל הבית ואמר: אבל הלל מהתהלים הוא רשע מרושע, "כי הלל רשע על תאוות נפשו", כל הכנסת האורחים שלו זה בשביל למלאות את התאווה שלו!
כל הקהל דמם, ובעל הבית הגיש לפניו בשר ודגים... .

על זה אומר הפסוק בפרשת השבוע :"דבר אל בני ישראל ויקחו לי תרומה", מפרש רש"י 'לי' - לשמי! תעשה לשם שמיים! בלי שיקולי רווח, בלי שיקולי כבוד ובלי חשבונות של שאר דברים. בלתי ל-ה' לבדו!  
תן ליהודי לאכול בלי דרישות לפני ואחרי .זהו הכנסת האורחים הרצויה.

וכמו שכתב ה"פלא יועץ" "ומתנאי מצוות הכנסת אורחים, "שיהא מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות, ויותר חשוב ומקובל ומרוצה בעיני אלוקים ואדם פת חרבה עם יפה עיניים וטוב ראי ממאכילו פטומות בפנים זועפות". 

שבת שלום ומבורך 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


נדבת הלב: דבר תורה מהרב מנדל לפרשת תרומה

בימי רבינו האריז"ל עלו להתיישב בצפת זוג קשישים, מאנוסי פורטוגל. מחמת צוק העתים היו עמי-ארץ גמורים. הזקן שמע דרשה מרב בית הכנסת, שבזמן שבית המקדש היה קיים - הכינו לכבוד ה' את 'לחם הפנים', שהשפיע פרנסה וברכה לעולם. כיום, הפטיר הרב, כמה חבל שאין לחם זה....

סגולות נבחרות


סגולה להינצל מכל צרה

ארבעים ימי תפילה בבית הכנסת - סגולה בדוקה ומנוסה מאת הרב משה שטרנבוך להינצל מכל צרה

8 סגולות ללידה קלה

מחפשת סגולה ללידה קלה, שתסתיים בהצלחה ובלידה תקינה בע"ה? קראי את 8 הסגולות שאספנו עבורך

תפילה סגולית להצלחה

לפניכם תפילה להצלחה בתהילים - לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם, בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה. חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי, וּבְצֵל-כְּנָפֶיךָ אֶחְסֶה עַד יַעֲבֹר הַוּוֹת
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |