האם מותר להשליך ציפורניים על הרצפה לאחר גזירתן?

האם יש בעיה הלכתית בהשלכת ציפורניים על הרצפה לאחר הגזירה? האם חייבים לזרוק אותן לפח?

19/09/19 | י"ט אלול התשע"ט

 

הדרך שלך לסייע לנשמת נפטר/ת יקר/ה ללבך: בט"ו בתמוז (יום פטירת אור החיים הקדוש) נערוך תיקון נפטרים מיוחד. מה התועלת ומה כולל התיקון? לחצו כאן לפרטים

צריך להימנע מלזרוק ציפורניים על הרצפה, וכך נכתב בגמרא במסכת נדה, שאם אישה בהריון דורכת על גבי ציפורניים, היא עלולה להפיל (דף י"ז עמוד א'). על כך אמרו שם, שמי ששורף את ציפורניו נחשב חסיד (שכן בדרך זו אין כל אפשרות שהציפורניים האלו יזיקו לאישה בהריון). ומי שקוברן נחשב לצדיק (כיוון שעדיין יתכן שיחזרו ויתגלו. ראה שם ברש"י) ומי שזורקן נחשב רשע. והובא במשנה ברורה (סימן ר"ס סק"ו).

אם כן, מצד הדין אפשר לזרוק את הציפורניים לפח, אך יש גם מידת חסידות לשרוף אותם או אפשר למלכתחילה לזרוק את הציפורניים לבית הכסא, וזה עדיף לקבור אותן. (ראה מה שהביא בזה בספר פסקי תשובות סימן ר"ס אות ט'. וע"ע בשו"ת להורות נתן חלק ז' סימן קל"ד אות ז', ובספר טובך יביעו חלק ב' עמוד רצ"ג).

חשוב לציין כי שיופי ציפורניים דינם כציפורניים, ומשום כך עליו להימנע מלזורקם על הרצפה, במקום שייתכן ותעבור שם אשה מעוברת.

 

הרב רביד נגר – קטע קצר ומרתק על סוד הציפורניים. צפו

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (21 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


האם מותר לפסל חיות לצורך אמנות?

הייתי רוצה להירשם לחוג פיסול ואמנות – לשם כך רציתי לדעת מה נכלל באיסור "לא תעשה לך פסל", והאם מותר לפסל חיות קטנות לצורך קישוט?

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לזרע בר קיימא

זקוקים לזרע בר קיימא? מחכים להריון? לפניכם תפילה לזרע בר קיימא. שִׁיר הַמַּעֲלוֹת, לִשְׁלֹמֹה: אִם-יְהוָה, לֹא-יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ; אִם-יְהוָה לֹא-יִשְׁמָר-עִיר, שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר.

סגולה לעושר

סגולה בדוקה ומנוסה לעושר, מצווה בה מותר לנו לנסות את ה'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |