הלכות אבלות מהשבעה ועד סוף השנה

הלכות אבלות לאחר השבעה, ביום השלושים, מדי חודש ועד סיומה של שנת האבל

12/11/19 | י"ד חשון התש"פ

 

הדרך שלך לסייע לנשמת נפטר/ת יקר/ה ללבך: בט"ו בתמוז (יום פטירת אור החיים הקדוש) נערוך תיקון נפטרים מיוחד. מה התועלת ומה כולל התיקון? לחצו כאן לפרטים

שבעה ושלושים

מיום הקבורה מונים שבעה ימים, אם החלו בישיבת השבעה ביום בו נקבר הנפטר לפני שקיעת החמה, הרי שיום זה נחשב ליום הראשון במנין ימי השבעה.


סדר הקימה מן האבלות

בבוקרו של היום השביעי לשבעה רוחצים האבלים את ידיהם לאחר תפילת שחרית וקמים מן השבעה ועולים לקבר.

ספרדים נוהגים לומר: "לֹא יָבוֹא עוֹד שִׁמְשֵׁךְ וִירֵחֵךְ לֹא יֵאָסֵף כִּי יְהֹוָה יִהְיֶה לָּךְ לְאוֹר עוֹלָם וְשָׁלְמוּ יְמֵי אֶבְלֵךְ: כְּאִישׁ אֲשֶׁר אִמּוֹ תְּנַחֲמֶנּוּ כֵּן אָנֹכִי אֲנַחֶמְכֶם וּבִירוּשָׁלִַם תְּנֻחָמוּ:" לפני הקמת האבלים.

יש הנוהגים לעשות סעודה בליל היום האחרון לשבעה ולומר דברי תורה, וספרדים נוהגים לומר ברכת מזון מיוחדת לאבלים.

ביום השלושים נוהגים לעלות לקבר.


איך סופרים את ימי השבעה והשלושים?

אם נקבר ביום ג' (ללא תלות במועד פטירתו) וישבו לפני השקיעה, יעשו סעודה ביום א' בערב וביום ב' בבוקר יקומו מן השבעה. שלושה שבועות לאחר הקימה מן השבעה, ביום ג', יערכו סעודה לכבוד יום השלושים וביום ד' יעלו אל הקבר.

ואם נקבר הנפטר ביום א'? יערכו סעודה ביום ה' בערב ויקומו מן השבעה שעה לפני כניסת השבת, ואבלותם תפסק ביום שבת בבוקר. אל הקבר יעלו ביום א' בבוקר. שלושה שבועות לאחר מכן יערכו סעודת שלושים ביום א' בערב ויום ב' יעלו אל הקבר.

 

עלייה לקבר ביום השלושים וביום השנה

ראוי להביא לפחות עשרה בני מצווה וקרוא פסוקי תהילים מפרק קי"ט או משניות, על פי אותיות שמו של הנפטר ועל פי אותיות נשמה. יש המוספיםי גם פרקי תהילים ט"ז, י"ז, ל"ג, ע"ב, צ"א, ק"ד וק"ל.
לאחר מכן אומרים אשכבה וקדיש.


מצבה

ביום השביעי יש להקים בסיס למצבה או אבן, עד היום השלושים יש להקים את המצבה. מוטב להרבות במעשים טובים וחסדים לעילוי נשמת הנפטר מלהשקיע במצבה מפוארת. אם הוסף לנפטר שם במהלך ימי מחלתו ולא נרפא ממנה, אין לכתוב אותו על המצבה.

 

שלושים יום

במהלך שלושים היום הראשונים לאבל אסור ללבוש בגדים חדשים או חולצות לבנות ואין לגזור ציפורניים או להסתפר ולהתגלח, אלא אם חל מועד לאחר ימי השבעה, כי אז יותר לו לעשות כך בערב המועד.  אם אבל על הוריו, לא יתגלח או יסתפר גם מספר ימים לאחר תום השלושים, עד שיעירו לו.


אחד עשר חודש

נוהגים לומר קדיש במהלך שנת האבל. לאחר 11 חודש מפסיקים, אך מי שחוזר לומר קדיש לאחר שבוע מתום 11 חוודש או בשבוע האחרון של השנה, יש לו על מי שיסמוך. קדיש לאחר לימוד התורה ממשיכים לומר כרגיל.

יש מי שנוהג לעשות אזכרה בסוף 11 חודש לאחר אמרית הקדיש.

 

שנת האבל

אם האבל בקיא בהלכות וקולו נעים לציבור, עליו להשתדל ולהתפלל כשליח ציבור בכל שנת האבל. אם לא יכול להיות שליח ציבור, על האבל להקפיד בקריאת הקדישים.

האבל על הוריו לא יפקוד מקומות שמחה במהלך שנת האבל (סעודת חתונה, סעודת ברית, טיולים ועוד) אך יותר לו להגיע למעמד עצמו, בבגדים לא חדשים.

 

ביום הפטירה, ובכל שנה לאחר מכן, נוהגים לעשות אזכרה ולימוד לעילוי נשמת הנפטר. בשבת הקודמת לאזכרה מתחילים לומר קדיש מערב השבת ועד ליום האזכרה. ראוי שיעלה האבל בשבת ל"מפטיר" או "משלים" אם יכול, ויאמר את הקדיש שלאחר הקריאה בתורה. תאריך יום השנה נקבע על פי יום הפטירה (גם נקבר הנפטר לאחריו).

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


תפילת אל מלא רחמים

תפילת "אל מלא רחמים" נאמרת ליד הקבר בסיום הקבורה וכן באזכרה - ביום השלושים לפטירה וביום השנה

קדיש יתום

במשך 11 חודשים לאחר הפטירה קוראים קדישי יתוםו מדי יום, וספרדים אומרים 12 חודשים פחות שבוע

הליכה למספרה במהלך 30 ימי האבלות

כבוד הרב שלום, קרובת משפחתי נמצאת בתוך 30 ימי האבל וחפצה ללכת למספרה על מנת להסתפר ולצבוע את שערה, משום שאינה רוצה להיראות כך בציבור. האם זה מותר?

בגדים חדשים בשנת אבל

כבוד הרב שלום, למיטב ידיעתי, נאסר על האבל לרכוש בגדים חדשים בשנת האבל, אך שמעתי כי ניתן להשאיל את הבגד החדש לאחר על מנת שילבש אותו ולא יחשב כחדש. האם נכון הדבר?

אזכרה לעילוי נשמת המת

כבוד הרב שלום, אני שרוי באבל עמוק לאחר פטירת הוריי וחש כי לאחר מותם לא מתקיים שום קשר אתם. מדוע אנו עושים אזכרה למתים? איך משפיעים מעשינו על נשמת המת?

סגולות נבחרות


סגולה גדולה מבעל המתוק מדבש

סגולה לזיווג הגון, לפרנסה, לזרע של קיימא, לרפואה ולכל הישועות - לומר 13 פעם מזמור יג בתהילים במשך 13 יום ותקובל בקשתו והיינו 13x13x13

תהילים לרפואה ניתוח - פרק סגולתי לפניך

נמצאים לפני ניתוח? לפניכם פרק ק"ב בתהילים, הידוע כפרק המסוגל לרפואה. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי יְהוָה יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. (ב) יְהוָה שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא

תפילה סגולית לפני מבחן

תהילים נ"ז הוא פרק המסוגל לתפילה לפני מבחן. לַמְנַצֵּחַ אַל-תַּשְׁחֵת לְדָוִד מִכְתָּם בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי-שָׁאוּל בַּמְּעָרָה: חָנֵּנִי אֱלֹהִים חָנֵּנִי כִּי בְךָ חָסָיָה נַפְשִׁי
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |