הלכות אבלות מהשבעה ועד סוף השנה

הלכות אבלות לאחר השבעה, ביום השלושים, מדי חודש ועד סיומה של שנת האבל

12/11/19 | י"ד חשון התש"פ

 

לפני הכל - מה דעתך להצטרף לקבוצת תהילים יומי בווטסאפ, ולקבל מדי יום פרק וחיזוקים בקבוצה שקטה ונוחה? נסו אותנו ולחצו כאן

שבעה ושלושים

מיום הקבורה מונים שבעה ימים, אם החלו בישיבת השבעה ביום בו נקבר הנפטר לפני שקיעת החמה, הרי שיום זה נחשב ליום הראשון במנין ימי השבעה.


סדר הקימה מן האבלות

בבוקרו של היום השביעי לשבעה רוחצים האבלים את ידיהם לאחר תפילת שחרית וקמים מן השבעה ועולים לקבר.

ספרדים נוהגים לומר: "לֹא יָבוֹא עוֹד שִׁמְשֵׁךְ וִירֵחֵךְ לֹא יֵאָסֵף כִּי יְהֹוָה יִהְיֶה לָּךְ לְאוֹר עוֹלָם וְשָׁלְמוּ יְמֵי אֶבְלֵךְ: כְּאִישׁ אֲשֶׁר אִמּוֹ תְּנַחֲמֶנּוּ כֵּן אָנֹכִי אֲנַחֶמְכֶם וּבִירוּשָׁלִַם תְּנֻחָמוּ:" לפני הקמת האבלים.

יש הנוהגים לעשות סעודה בליל היום האחרון לשבעה ולומר דברי תורה, וספרדים נוהגים לומר ברכת מזון מיוחדת לאבלים.

ביום השלושים נוהגים לעלות לקבר.


איך סופרים את ימי השבעה והשלושים?

אם נקבר ביום ג' (ללא תלות במועד פטירתו) וישבו לפני השקיעה, יעשו סעודה ביום א' בערב וביום ב' בבוקר יקומו מן השבעה. שלושה שבועות לאחר הקימה מן השבעה, ביום ג', יערכו סעודה לכבוד יום השלושים וביום ד' יעלו אל הקבר.

ואם נקבר הנפטר ביום א'? יערכו סעודה ביום ה' בערב ויקומו מן השבעה שעה לפני כניסת השבת, ואבלותם תפסק ביום שבת בבוקר. אל הקבר יעלו ביום א' בבוקר. שלושה שבועות לאחר מכן יערכו סעודת שלושים ביום א' בערב ויום ב' יעלו אל הקבר.

 

עלייה לקבר ביום השלושים וביום השנה

ראוי להביא לפחות עשרה בני מצווה וקרוא פסוקי תהילים מפרק קי"ט או משניות, על פי אותיות שמו של הנפטר ועל פי אותיות נשמה. יש המוספיםי גם פרקי תהילים ט"ז, י"ז, ל"ג, ע"ב, צ"א, ק"ד וק"ל.
לאחר מכן אומרים אשכבה וקדיש.


מצבה

ביום השביעי יש להקים בסיס למצבה או אבן, עד היום השלושים יש להקים את המצבה. מוטב להרבות במעשים טובים וחסדים לעילוי נשמת הנפטר מלהשקיע במצבה מפוארת. אם הוסף לנפטר שם במהלך ימי מחלתו ולא נרפא ממנה, אין לכתוב אותו על המצבה.

 

שלושים יום

במהלך שלושים היום הראשונים לאבל אסור ללבוש בגדים חדשים או חולצות לבנות ואין לגזור ציפורניים או להסתפר ולהתגלח, אלא אם חל מועד לאחר ימי השבעה, כי אז יותר לו לעשות כך בערב המועד.  אם אבל על הוריו, לא יתגלח או יסתפר גם מספר ימים לאחר תום השלושים, עד שיעירו לו.


אחד עשר חודש

נוהגים לומר קדיש במהלך שנת האבל. לאחר 11 חודש מפסיקים, אך מי שחוזר לומר קדיש לאחר שבוע מתום 11 חוודש או בשבוע האחרון של השנה, יש לו על מי שיסמוך. קדיש לאחר לימוד התורה ממשיכים לומר כרגיל.

יש מי שנוהג לעשות אזכרה בסוף 11 חודש לאחר אמרית הקדיש.

 

שנת האבל

אם האבל בקיא בהלכות וקולו נעים לציבור, עליו להשתדל ולהתפלל כשליח ציבור בכל שנת האבל. אם לא יכול להיות שליח ציבור, על האבל להקפיד בקריאת הקדישים.

האבל על הוריו לא יפקוד מקומות שמחה במהלך שנת האבל (סעודת חתונה, סעודת ברית, טיולים ועוד) אך יותר לו להגיע למעמד עצמו, בבגדים לא חדשים.

 

ביום הפטירה, ובכל שנה לאחר מכן, נוהגים לעשות אזכרה ולימוד לעילוי נשמת הנפטר. בשבת הקודמת לאזכרה מתחילים לומר קדיש מערב השבת ועד ליום האזכרה. ראוי שיעלה האבל בשבת ל"מפטיר" או "משלים" אם יכול, ויאמר את הקדיש שלאחר הקריאה בתורה. תאריך יום השנה נקבע על פי יום הפטירה (גם נקבר הנפטר לאחריו).

 

בערב ראש חודש הקרוב נערוך תיקון נפטרים מיוחד ע"י רבני מוקד תהילים ארצי.
הזדמנות נפלאה לסייע לעילוי נשמות יקיריכם. 
לפרטים והצטרפות הקליקו >>

דרגו את המאמר: 

ממוצע (0 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


איך מבקשים סליחה מאדם שנפטר?

לבקש סליחה מהשכן, החברה או האח, כולנו יודעים. אבל איך מבקשים סליחה מאדם שכבר נפטר? האם יש מה לעשות או שזה כבר חסר תקנה?

תפילת אל מלא רחמים

תפילת "אל מלא רחמים" נאמרת ליד הקבר בסיום הקבורה וכן באזכרה - ביום השלושים לפטירה וביום השנה

קדיש יתום

במשך 11 חודשים לאחר הפטירה קוראים קדישי יתוםו מדי יום, וספרדים אומרים 12 חודשים פחות שבוע

הליכה למספרה במהלך 30 ימי האבלות

כבוד הרב שלום, קרובת משפחתי נמצאת בתוך 30 ימי האבל וחפצה ללכת למספרה על מנת להסתפר ולצבוע את שערה, משום שאינה רוצה להיראות כך בציבור. האם זה מותר?

סגולות נבחרות


תפילה סגולית לפרנסה - מקוצר

יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל, מוכתרים וּמְאוּמָּתִים ומוצדקים בידך

תהילים נגד עין הרע

פרק ל"א בתהילים - תהילים לעין הרע. לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד. בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי. הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי.

תפילה סגולית לפריון

מעוניינים להתפלל לפוריות? יהי רצון מלפניך ה’ אלוקי אלוקי אבותי שתזכה אותי ואת אשתי בפרי בטן. שידענו ה’ אלוקינו שזה רצונך, כי "לא תהו בראה - לשבת יצרה". ועל כן אנו באים אליך בתחינה

סגולה לפרנסה ותפילה

מחפשים תפילה לפרנסה? לפניכם תפילה לפרנסה מתוך "שערי דמעה" וסגולות לפרנסה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |