דבר תורה לפרשת יתרו מהרב מנדל מנהל מוקד תהילים ארצי

להיות חיובי

16/02/20 | כ"א שבט התש"פ

 

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ, ואתם מוזמנים לשתיהן! לחצו כאן - תהילים יומי בווטסאפ וגם כאן הסגולה/התפילה היומית.

בפרשת השבוע " וישמע יתרו "כותב רש"י שליתרו היה שבע שמות : רועל,יתר,חתרו, חובב,חבר,קיני,פוטיאל .

השם השני ברשימה הוא "יתר"
ומסביר רש"י על שם שייתר פרשה אחת בתורה "ואתה תחזה" שבזכות יתרו נוסף לתורה עניין מינוי הדיינים שהרי יתרו ייעץ למשה כמפורט בהמשך הפרשה "ואתה תחזה מכל העם אנשי חיל ...ושפטו את העם בכל עת".

ישנה שאלה ידועה למה הפרשה הנוספת שיתרו הוסיף בתורה נקראת "ואתה תחזה" הרי דברי יתרו אל משה לא מתחילים במילים אלו והרבה לפני"ז יתרו פונה אל משה ואומר לו : מה הדבר הזה אשר אתה עושה לעם,מדוע אתה יושב לבדך... לא טוב הדבר אשר אתה עושה "
לכאורה היה צריך לרש"י לקרוא לפרשה "פרשת לא טוב הדבר אשר אתה עושה "
ומתרצים בשם מהר"ם שפירא ועוד צדיקים זי"ע מציאת הפגמים בדרך שבה הולך אדם אחר , זה לא חידוש גדול,וזאת יכול לעשות כל אדם ,המעלה העיקרית היא להוסיף ביקורת עצה חיובית בונה מהו הדבר שאותו יש לעשות  לכן היחודיות של יתרו היה שנתן עצה למשה רבינו "ואתה תחזה" ולא דברי הביקורת שקדמו לעצו זו. "מה הדבר הזה .. לא טוב הדבר אשר אתה עושה "
וע"כ הפרשה הנוספת נקראת על שם העצה החיובית ולא הביקורת השלילית .
טיפ לביקורת חיובית : "שיטת הסנדוויץ" להכניס את הביקורת ל"סנדוויץ" של מחמאות בתחילת השיחה כמה מחמאות ,אחריהן את הביקורת ,ומייד אחרי הביקורת מוסיפים עוד מחמאות בשיטה זו מקבל הביקורת מפנים שהמטרה שלך רק לשיפור הקשר ולעצמתו.

האדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסון מחב"ד , למד את סוד הביקורת הבונה בביקור ב'קופת חולים'. הרופא ב עמד לתת זריקה לפציינט כאוב, והוא התכונן לכך היטב. הוא וידא שציפורניו גזוזות, רחץ את ידיו בנוזל חיטוי, וליתר ביטחון גם עטה על עצמו כפפות סטריליות. לפני שאתה 'דוקר' מישהו – חשב הרבי – חובה עליך לוודא שאתה עצמך נקי מכוונות שליליות, שאת הזריקה אתה עושה כדי לעזור, להקל, לרפא.  

שבת שלוo
הרב מנדל 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.6 (40 מדרגים)

מקפידים על קריאת תהילים יומית, וזוכים בע"ה לישועות. להצטרפות לקבוצת הווטסאפ לחצו

 

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


צידוק הדין סגולה לבטל הגזרה

קִבְּלָה עָלֶיהָ דִּין שָׁמַיִם בְּאַהֲבָה, וְאָמְרָה: הָנִיחוּ לְגַבַּאי הַצְּדָקָה - הָקָּבָּ"ה שֶׁגּוֹבֵה בְּצֶדֶק - שֶׁיִּגְבֶּה חוֹבוֹ מִמֶּנִּי

מזמור לתודה

מזמור לתודה בתהילים - מזְמוֹר לְתוֹדָה: הָרִיעוּ לַיהוָה, כָּל-הָאָרֶץ. עִבְדוּ אֶת-יְהוָה בְּשִׂמְחָה; בֹּאוּ לְפָנָיו, בִּרְנָנָה

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |