דרך ארץ קדמה: דבר תורה קצר לקראת פרשת יתרו, מאת הרב מנדל – מנהל מוקד תהילים ארצי

בהיעדר דרך ארץ - לא ניתן לרכוש את חכמת היהדות. נשאלת השאלה: מדוע? והרי רכישת ידע בתחומים אחרים אינה מותנית בתנאי זה

16/02/17 | כ' שבט התשע"ז

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן

בפרשת השבוע נלמד את מעמד קבלת התורה, בו נעשינו עם מיוחד - העם הנבחר.
 
שאלו צדיקים: למה לא כתוב בתורה על מצוות תיקון המידות ודרך ארץ? תירצו ש"דרך ארץ קדמה לתורה"... המושג הזה, שדרך ארץ קדמה לתורה, מורה לנו שבהיעדר דרך ארץ - לא ניתן לרכוש את חכמת היהדות. נשאלת השאלה: מדוע? והרי רכישת ידע בתחומים אחרים אינה מותנית בתנאי זה. התשובה היא שהתורה אינה מדע ככל המדעים, אלא הוראת דרך חיים לאדם מישראל, כדי שעל ידה הוא יתעלה ויתקדש, ודרגתו הרוחנית תשתפר. כאשר האדם אינו מחונן בדרך ארץ - אין לתורה שהוא לומד על מה לחול. יסודן של הליכות אלו מצוי בעומק מהותו של כל יהודי.
 
בזמן המבול, כל העופות, החיות ובני האדם מתו... חוץ מן הדגים. הפסוק אומר "כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ"; דווקא כל אלו שנמצאו על הארץ, הם אלו שהשחיתו. אבל הדגים היו "צדיקים". הם לא היו על הארץ, אלא שחו במים, והם ניצלו מהמבול כי הם לא פגמו...
 
לעומת זאת, במכת דם שהביא ה' על המצרים - היחידים שמתו היו דווקא הדגים, כמו שאומר הפסוק "והדגה אשר ביאור מתה ויבאש היאור...". למה פתאום דווקא הם מתו?
 
אומר האדמו"ר 'פני מנחם' מגור: אתה יכול להיות דג צדיק... אבל אם אתה שותה את הדם של השני, אתה הראשון שתמות!
 
עלינו לזכור שלא המדרש הוא העיקר, אלא המעשה. עלינו לנהוג בדרך ארץ בכל אשר נלך, ביחד עם קיום התורה והמצוות, ורק כך נממש באופן מלא את יעודנו ומהותנו כעם הנבחר.
 
שבת שלום,
הרב מנדל
 
זמני כניסת השבת, פרשת יתרו - http://www.tehillim-center.co.il/article/724

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

רוצה לראות ישועות? לחצ/י כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילה סגולית למציאת זיווג בקרוב

תפילה למציאת זיווג לקריאה מהירה ונוחה. שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי. עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ. הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

תפילה סגולית למציאת דירה

מחפשים דירה וזקוקים לתפילה? הנוסח המלא לפניכם, מתוך פרק צ"א בתהילים. יֹשֵׁב, בְּסֵתֶר עֶלְיוֹן; בְּצֵל שַׁדַּי, יִתְלוֹנָן. אֹמַר--לַיהוָה, מַחְסִי וּמְצוּדָתִי; אֱלֹהַי, אֶבְטַח-בּוֹ. כִּי הוּא יַצִּילְךָ, מִפַּח יָקוּשׁ; מִדֶּבֶר הַוּוֹת.
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |