ברחל בתך הקטנה: דבר תורה מהרב מנדל לפרשת ויצא

יעקב אבינו היה הראשון שהתנה 'ברחל בתך הקטנה', ולא עלתה בידו, כי לבן רימהו בכל מיני רמאויות. אז למה ממשיכים להשתמש בביטוי?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

בפרשת השבוע כתוב שלבן הרשע אמר ליעקב אבינו "נקבה שכרך עלי ואתנה". מסביר הרד"ק, שלבן רצה לתת שכר ליעקב בקביעות, כדי שיעקב לא ירגיש שהוא תלוי בחסדיו של השם, הזן ומפרנס בטובו בכל יום תמיד. אך יעקב אבינו השיב לו שאינו מעוניין בשכר בקביעות, כי בזה יתמעט ביטחונו בהשם יתברך, אלא שיתן שכרו על פי מעשיו בכל יום עם הכבשים. ועל ידי זה יהיה תלוי בבורא עולמים בכל יום בכל עת ובכל שעה.
 
וידוע מה שאמר החפץ חיים לתלמידיו, שאינו יודע מהיכן לשכירים יש אמונה ובטחון בהשם הגדול. מילא בעל העסק, יודע בכל רגע ושעה שהוא תלוי בחסדיו של השם, ושם את כל בטחונו בה', בתפילה בכל עת שיצליח בעסקיו וירווח לו מזונותיו. אבל השכיר, ששכרו קצוב לו ויודע מראש מידי חודש בחודשו את משכרתו, מהיכן יהיה לו בטחון בהשם, הזן ומפרנס את בריותיו? (כיום גם השכירים כבר לא בטוחים במשכורתם, וע"כ לכולנו יש אמונה גדולה...).
 
בדרך מליצה, כשרוצים להתנות בין איש לרעהו איזה עניין באופן שלא ישתמע לשני פנים, ושלא יחזרו בהם שני הצדדים - אומרים זה לזה "ברחל בתך הקטנה". ולכאורה דבר פלא הוא, כי הרי יעקב אבינו היה הראשון שהתנה 'ברחל בתך הקטנה', ולא עלתה בידו, כי לבן רימהו בכל מיני רמאויות.
 
אך יש לומר שישראל, עם קדושים, רוצים לרמז שכל המסכם עם חברו על תנאי מסוים, יזכור היטב, שעם כל תנאיו - עדיין אינו מובטח שסוף דבר יהיה כרצונו, כמו שבאמת אירע ב"רחל בתך הקטנה" הראשון, אלא אין הדבר תלוי בו. אלא ביד ה 'וכרצון השם - כך יהיה.
 
שבת שלום
הרב מנדל

זמני כניסת השבת - פרשת ויצא, 09.12.2016

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

דבר תורה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילת הודיה לבורא עולם - קראו תודה לבורא עולם

תפילת הודיה מיוחדת לבורא עולם, מכל הלב. ריבונו של עולם - תודה. תודה שאני עומדת כאן ומודה לך, וכל מה שאומר יהיה כאין וכאפס לעומת כמה שאני באמת צריכה להודות לך. הרי על הכול אני צריכה להודות לך

3 סגולות לשינוי המזל

התחברות עם אנשים מסוימים, כיבוד האישה והדלקת נרות – קראו את הסגולות שיעזרו לכם לשנות את המזל, ברמה כזו או אחרת

תפילה סגולית לפרנסה בשפע

אַתָּה הוּא הָאֶלֹהִים הַזָן מִקַרְנֵי רְאֵמִים וְעַד בֵּיצֵי כִינִים, וְאַתָּה הוּא הַמֵכִין כָּל צָרְכֵיהֶם, וּנוֹסָף עַל הַצְרָכִים הַהֶכְרֵחִיִים אַתָּה הוּא הַנוֹתֵן בּמִילוּי וָרֶוַח וְעוֹשֶׁר וְכָבוֹד.

סגולות תהילים קי"ט

פרנסה, זיווגים טובים וכל מילי דמיטב - מזמור קי"ט בתהילים יביא את כל הישועות אל חייכם ואל חיי יקיריכם

סגולה לחינוך ולילדים טובים

השל”ה הקדוש כותב שזו העצה לזכות לבנים תלמידי חכמים: תפילה, תפילה, ושוב תפילה. לעורר רחמי הבורא עלינו, להתחנן ולקרוע את השמים
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |