מוויתור לא מפסידים לעולם: דבר תורה לפרשת ויצא מהרב מנדל – מנהל מוקד תהילים ארצי

לאחר שניתק את השיחה, ראובן חשב לעצמו שהיות שבאמת הבת של שמעון מאוד מצטערת שלא קבלה את האולם הגדול לחתונתה – ראוי להשתדל יותר. הוא החליט לדבר עם בתו, ושאל אם היא מוכנה לוותר

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

"בבקר והנה היא לאה". כותב רש"י: "אבל בלילה לא היתה לאה, לפי שמסר יעקב לרחל סימנים, וכשראתה רחל שמכניסין לו לאה אמרה עכשיו תכלם אחותי, עמדה ומסרה לה אותן סימנים".

רואים את הגדלות של רחל: היא רצתה להיות אשת יעקב אבינו – אך ויתרה כדי שלאה לא תתבייש. וכתוב בהמשך הפרשה שלרחל לא היו ילדים. "ויזכור אלקים את רחל וישמע אליה אלקים, ויפתח את רחמה". ומפרש רש"י: "זכר לה שמסרה סימניה לאחותה".

רחל אמנו היתה בטוחה שאם היא תוותר - רק לאה תתחתן עם יעקב, ואז היא כבר לא תוכל להיות אשת יעקב, כל שכן אם השבטים. והיא בכל זאת ויתרה, על מנת להפסיד. 

האמת היא שזה בדיוק הפוך. אם היא לא הייתה מוותרת - לא היו לה ילדים כלל, כי רחל היתה אשה עקרה. בזכות העובדה שהיא ויתרה בגופה - היא קיבלה ילדים.

רואים מכאן שלפעמים בן אדם שלא רוצה לוותר ואומר "מגיע לי" - אינו מבין שזה בדיוק הפוך. עצם זה שהוא יוותר, זו הסיבה שהוא דווקא יקבל יותר. כעין זה רואים כשאברהם אבינו הלך לשחוט את יצחק. לכאורה הרי כתוב "כי ביצחק יקרא לך זרע", ואם כך - כשהוא ישחט את יצחק, לכאורה לא יהיה לאברהם אבינו המשך. אך בספרים הקדושים כתוב שבדיוק להיפך - רק ע"י העקידה, יצחק נעשה ראוי להוליד. אם לא היתה עקידת יצחק - לא היה מוליד כלל.

יש בירושלים אולם שמחות בשם ארמונות וולף, של ארגון יד אליעזר, המיועד בעיקר לחתונות. ידוע שבאולמות האלו המחיר מאוד זול יחסית, ולכן קשה לתפוס תאריך. יש שם שני אולמות - אולם גדול ואולם קטן. וכמובן שכולם רוצים את האולם הגדול, אבל כיוון שהמחיר זול, אז עורכים את האירוע היכן שיש. למעשה, מקבלים את האולמות לפי הגרלה, כדי שלא תהיה קנאה, תחרות ועוד. 

לפני כמה שנים היה מעשה - ראובן קיבל בהגרלה את האולם הגדול, ושמעון קיבל את האולם הקטן. הבת של שמעון מאוד הצטערה, כי היא מאוד רצתה את האולם הגדול. שמעון התקשר למשרדי האולמות, כדי לברר מי יהיה באולם הגדול באותו ערב של חתונת בתו. הוא חשב שאולי הוא יצליח לדבר עם השני שיוותר בכל זאת. בעל האולם ענה לו שאסור לו לענות על שאלה כזו לאף גורם. בסוף נודע לשמעון מי קיבל את האולם הגדול ע"י חבר שקיבל הזמנה לחתונה של ראובן. שמעון התקשר מיד לראובן, וסיפר לו שבתו מאוד רוצה להתחתן באולם הגדול, וכשהיא שמעה שהיא קיבלה ע"פ הגרלה את האולם הקטן - היא מאוד הצטערה. ראובן ענה לו "כמו שהבת שלך רוצה את האולם הגדול – כך גם הבת שלי רוצה. היתה הגרלה וזה מה שיצא". 

לאחר שניתק את השיחה, ראובן חשב לעצמו שהיות שבאמת הבת של שמעון מאוד מצטערת שלא קבלה את האולם הגדול לחתונתה – ראוי להשתדל יותר. הוא החליט לדבר עם בתו, ושאל אם היא מוכנה לוותר עבור הבת של שמעון כדי שההיא תשמח מאוד בשמחתה. היא ויתרה. לאחר כמה ימים ראובן התקשר לשמעון להודיע לו על כך, וגם דיברו עם משרד האולמות שיעדכנו שבאולם הגדול תתקיים שמחתו של שמעון, ובאולם הקטן תתקיים שמחתו של ראובן.

שבוע לפני החתונה, בעל האולם קיבל טלפון מגביר מאמריקה. הגביר הזה סיפר שבאותו תאריך הוא מחתן את בתו בארה"ב, והוא רוצה לשלם את כל החתונה למי שמתחתן בארמונות וולף בכמות מנות מסוימת, שאותה מכיל בדיוק האולם הקטן.

זכרו: מוויתור לא מפסידים - רק מרוויחים (דברי שירה). 

שבת שלום, 
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

מתפלל/ת לזיווג הגון? אנו כאן עבורכם, בהזדמנות של פעם בשנה - ט"ו באב 2020. לפרטים לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה להינצל ממות סמוך ומאיים

הַמַּפְרִישׁ צְדָקָה מִמָּמוֹנוֹ כְּאִלּוּ וְנוֹתֵן מֵחַיָּיו, וְלָכֵן מִדָּה כְּנֶגֶד מִדָּה יָשׁוּבוּ לוֹ חַיָּיו

סגולה לשפע - תפילה לעני כי יעטוף

פרק ק"ב בתהילים - תפילה לעני כי יעטוף. (א) תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי ה' יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ: (ב) ה' שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא: (ג) אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי

עצה ליראת השם

חָשׁוּב מְאֹד לְהִתְבּוֹנֵן בְּהַנְהָגָתָם שֶׁל הַתַּנָּאִים וְהָאָמוֹרָאִים הַמּוּבָאִים בַּגְּמָרָא, וְכֵן לִקְרֹא מִתּוֹלְדוֹתֵיהֶם וְדֶרֶךְ עֲבוֹדָתָם שֶׁל גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁהָיוּ בְּכָל דוֹר וָדוֹר
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |