מוויתור לא מפסידים לעולם: דבר תורה לפרשת ויצא מהרב מנדל – מנהל מוקד תהילים ארצי

לאחר שניתק את השיחה, ראובן חשב לעצמו שהיות שבאמת הבת של שמעון מאוד מצטערת שלא קבלה את האולם הגדול לחתונתה – ראוי להשתדל יותר. הוא החליט לדבר עם בתו, ושאל אם היא מוכנה לוותר

23/11/17 | ה' כסלו התשע"ח

 

גם לך יש אדם יקר שהלך לעולמו בטרם עת? הקליקו כאן

"בבקר והנה היא לאה". כותב רש"י: "אבל בלילה לא היתה לאה, לפי שמסר יעקב לרחל סימנים, וכשראתה רחל שמכניסין לו לאה אמרה עכשיו תכלם אחותי, עמדה ומסרה לה אותן סימנים".

רואים את הגדלות של רחל: היא רצתה להיות אשת יעקב אבינו – אך ויתרה כדי שלאה לא תתבייש. וכתוב בהמשך הפרשה שלרחל לא היו ילדים. "ויזכור אלקים את רחל וישמע אליה אלקים, ויפתח את רחמה". ומפרש רש"י: "זכר לה שמסרה סימניה לאחותה".

רחל אמנו היתה בטוחה שאם היא תוותר - רק לאה תתחתן עם יעקב, ואז היא כבר לא תוכל להיות אשת יעקב, כל שכן אם השבטים. והיא בכל זאת ויתרה, על מנת להפסיד. 

האמת היא שזה בדיוק הפוך. אם היא לא הייתה מוותרת - לא היו לה ילדים כלל, כי רחל היתה אשה עקרה. בזכות העובדה שהיא ויתרה בגופה - היא קיבלה ילדים.

רואים מכאן שלפעמים בן אדם שלא רוצה לוותר ואומר "מגיע לי" - אינו מבין שזה בדיוק הפוך. עצם זה שהוא יוותר, זו הסיבה שהוא דווקא יקבל יותר. כעין זה רואים כשאברהם אבינו הלך לשחוט את יצחק. לכאורה הרי כתוב "כי ביצחק יקרא לך זרע", ואם כך - כשהוא ישחט את יצחק, לכאורה לא יהיה לאברהם אבינו המשך. אך בספרים הקדושים כתוב שבדיוק להיפך - רק ע"י העקידה, יצחק נעשה ראוי להוליד. אם לא היתה עקידת יצחק - לא היה מוליד כלל.

יש בירושלים אולם שמחות בשם ארמונות וולף, של ארגון יד אליעזר, המיועד בעיקר לחתונות. ידוע שבאולמות האלו המחיר מאוד זול יחסית, ולכן קשה לתפוס תאריך. יש שם שני אולמות - אולם גדול ואולם קטן. וכמובן שכולם רוצים את האולם הגדול, אבל כיוון שהמחיר זול, אז עורכים את האירוע היכן שיש. למעשה, מקבלים את האולמות לפי הגרלה, כדי שלא תהיה קנאה, תחרות ועוד. 

לפני כמה שנים היה מעשה - ראובן קיבל בהגרלה את האולם הגדול, ושמעון קיבל את האולם הקטן. הבת של שמעון מאוד הצטערה, כי היא מאוד רצתה את האולם הגדול. שמעון התקשר למשרדי האולמות, כדי לברר מי יהיה באולם הגדול באותו ערב של חתונת בתו. הוא חשב שאולי הוא יצליח לדבר עם השני שיוותר בכל זאת. בעל האולם ענה לו שאסור לו לענות על שאלה כזו לאף גורם. בסוף נודע לשמעון מי קיבל את האולם הגדול ע"י חבר שקיבל הזמנה לחתונה של ראובן. שמעון התקשר מיד לראובן, וסיפר לו שבתו מאוד רוצה להתחתן באולם הגדול, וכשהיא שמעה שהיא קיבלה ע"פ הגרלה את האולם הקטן - היא מאוד הצטערה. ראובן ענה לו "כמו שהבת שלך רוצה את האולם הגדול – כך גם הבת שלי רוצה. היתה הגרלה וזה מה שיצא". 

לאחר שניתק את השיחה, ראובן חשב לעצמו שהיות שבאמת הבת של שמעון מאוד מצטערת שלא קבלה את האולם הגדול לחתונתה – ראוי להשתדל יותר. הוא החליט לדבר עם בתו, ושאל אם היא מוכנה לוותר עבור הבת של שמעון כדי שההיא תשמח מאוד בשמחתה. היא ויתרה. לאחר כמה ימים ראובן התקשר לשמעון להודיע לו על כך, וגם דיברו עם משרד האולמות שיעדכנו שבאולם הגדול תתקיים שמחתו של שמעון, ובאולם הקטן תתקיים שמחתו של ראובן.

שבוע לפני החתונה, בעל האולם קיבל טלפון מגביר מאמריקה. הגביר הזה סיפר שבאותו תאריך הוא מחתן את בתו בארה"ב, והוא רוצה לשלם את כל החתונה למי שמתחתן בארמונות וולף בכמות מנות מסוימת, שאותה מכיל בדיוק האולם הקטן.

זכרו: מוויתור לא מפסידים - רק מרוויחים (דברי שירה). 

שבת שלום, 
הרב מנדל

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולה לגדול ילדים קטנים בנחת

לְאִמָּהוֹת הַמִּתְקַשּׁוֹת בְּנֶטֶל גִּדּוּל יַלְדֵיהֶם וְהוּא עֲלֵיהֶם לְמַשָּׂא וּבִפְרָט כַּאֲשֶׁר הַגִּדּוּל הוֹלֵךְ קָשֶׁה וּמְיַגֵּעַ

תהילים ללידה קלה - תהילים כ’

לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד: יַעַנְךָ יְיָ בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלהי יַעֲקֹב: יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקּודֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ: יִזְכֹּור כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה: ייִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא: 

סגולת החיד"א לפרנסה - קצר וחזק

סגולה לפרנסה, מתוך ספר כתיבת יד: "מי שרוצה להצליח בעסקו בכל מקום שהולך, יאמר בבוקר שלושה פעמים מזמור זה קודם צאת השמש". לפניכם תהילים פרק ד'

תפילה סגולית לאישה בהריון

נמצאת בהריון? לפניך תפילה לאישה בהריון. יהי רצון מלפניך ד' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתקל מעליי את צער עיבורי, ותוסיף ותיתן לי כוח ואון בכל ימי העיבור, שלא יותש כוחי ולא כוח העובר בשום דבר בעולם
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |