נתינה וחסד בעם ישראל - זר לא יבין זאת

מעשה שהיה בשכונת מאה שערים בירושלים כאשר עסקנים הגיעו לערוך מגבית לצדקה פלונית, והתדפקו על דלת ביתו של רבי יוד'ל הולצמן, מתלמידי חכמיה המיוחדים של השכונה. כל פרוטה מיותרת שהיתה בכיסו, עשתה את דרכה באופן מיידי לצרכי צדקה

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

 

ביום שישי בציון הרמב"ם בטבריה - תיקון מיוחד לרפואה, ביום הילולת הרמב"ם. לפרטים לחצו

עשרות אלפי הצטרפו! זה הזמן להתחבר לתהילים יומי בווטסאפ (קבוצה שקטה). להצטרפות לחצו

בפרשת השבוע נאמר "נתון תתן לו".
אחד הסימנים המאפיינים את העם היהודי, הוא הדאגה לזולת. יהודי אמיתי לא מסוגל לראות את חבירו מדוכא בייסורין. מידת הרחמנות הטבועה בנו, כבניו של מקום, מצאה את ביטוייה המזהיר לאורך כל הדורותעד דורנו-אנו, ועד בכלל.
זו הסיבה שמארגני-מגביות המתקיימות, מדווחים תמיד על הצלחה יוצאת מן הכלל בעריכת המגבית, וגם כאשר מדובר בקהילה שחבריה אינם נימנים על העשירון העליון, בלשון המעטה, נאספים סכומי כסף אדירים בסדר-גודל של מאות אלפי דולרים. זר לא יבין זאת. ממש לא יבין. אין לו כלים להבין את התופעה הזו.
 
מעשה שהיה בשכונת מאה שערים בירושלים כאשר עסקנים הגיעו לערוך מגבית לצדקה פלונית, והתדפקו על דלת ביתו של רבי יוד'ל הולצמן, מתלמידי חכמיה המיוחדים של השכונהר' יוד'ל זה היה אחד ה'נותנים' הגדולים של מאה שערים. כל פרוטה מיותרת שהיתה בכיסו, עשתה את דרכה באופן מיידי לצרכי צדקה. לכן, כשפתח ר' יוד'ל את הדלת, ושמע במה מדובר, ואמר 'אין לי' – איש לא חשד בו שיש לו... כי כשר' יוד'ל אומר שאין לו, הפירוש הוא שאין... ולא שייך במציאות למצוא פרוטה נוספת בכיסו... עזבו העסקנים את ביתו של ר' יודיל, והמשיכו בדרכם לאיסוף הכסף בבתים אחרים בשכונה.
 
לא עוברות כמה דקות, והם שומעים קריאות רמות מאחור. 'גבאים גבאים, אל תלכו, מצאתי כסף!'. הגבאים מסתכלים אחורנית, ורואים את ר' יו'ל הולצמן רודף אחריהם, מתנשם ומתנשף, ומנפנף בידו בשטרות כסף... משהשיג ר' יוד'ל את הגבאים, מסר בידם את הכסף, וסיפר שברגע שעזבו את הבית, ישב וחשב האם באמתבאמת אין לו כסף, או שעדיין הוא יכול לסחוט את עצמו ולצמצם את צרכיו-הוא בדבר מסויים, ולתת את הכסף למגבית. "והנה עשיתי חשבון שיש באפשרותי לחסוך מהוצאות היין לקידוש, שהרי יכולני לקנות 'יין צימוקיםשמחירו זול יותר ואת ההפרש לתת למגבית הצדקה. וכך עשיתי. הלכתי ולקחתי הלוואה ל- 10 שנים, ואחזיר אותה מההפרשים הללו שבין היין המהודר ל'יין הצימוקים'. והנה הכסף לפניכם".
 
אחת הפרשיות העמומות בתורה היא הפרשה שבה החליט פרעה לשחרר את שבט לוי מעבודת הפרך של בני ישראל במצרים. פירושים רבים ניתנו לכך כדי להסביר מה עלה בראשו של פרעה לעשות דבר כזה, ולשחרר שבט שלם מן העבודה. רבי יהונתן אייבשיץ מסביר שאת ההחלטה הזו קיבל פרעה בגלל אצטגניניו שאמרו לו ש'הכוחות המובילים' בעם היהודי מגיעים משבט לוי, והם אלה העלולים להמריד את כל העם נגד העבדות שהוטלה עליהם. לכן, יעצו לו האצטגנינים, אם ברצונך למנוע מראש 'קיום הפגנות' ו'פתיחה במרד' מצד שבט לוי, כדאי לך לשחררם כליל מן העבודה, ואז כשהם-עצמם לא יהיו נתונים תחת העול הכבד, 'לא יהיה משתלם להםלהמריד את העם. ובמלים אחרות: הם יעשו חשבון פעמיים ושלוש האם להתעבר על ריב לא-להם.
 
אבל פרעה ואצטגניניו לא היו מעודכנים דיים בתכונות-הנפש של העם היהודי, ולא ידעו שכאשר יהודי אחד נתקל בחבירו המתייסר ודואב על צרותיו, הרי הוא מרגיש שהצרות הללו הן ממש צרותיו- שלו, ולכן גם אם לא יטילו על שבט לוי להתייסר בעבודות הפרך של כלל ישראל במצרים, הם ידאגו עבור חבריהם באותה מידה כפי שהיו דואגים אם גם הם היו נמצאים באותה ספינה. וכפי שאכן ראינו אצל משה רבינו שלמרות שהוא-עצמו לא נכלל בגזירת העבודה במצרים, יצא אל אחיו לראות בסבלותם, וכשהיה נתקל ביהודי הנתון כל-כולו בתוך השעבוד, אמר 'מי יתן מותי תחתיך.

ראש של גוי לא מסוגל להבין זאת! וזה גם ההסבר היחיד לתופעה הנאדרת המתבטאת בהיחלצותם של אחינו בני ישראל לסייע בעניין המגביות המתקיימות עבור אחיהם הנמצאים בצרה ובשביה (עלינו לשבח(.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (87 מדרגים)

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

צדקה חסד

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


כוחה של האמת: החיזוק היומי

"רק דבר אחד אתה חייב להבטיח לי", אמר לו רבי שמעון, "תבטיח לי, שאף פעם בחייך לא יצא מפיך דבר שקר אתה חייב להשבע לי שתמיד תגיד את האמת ורק את האמת. אני מצדי מבטיח לך שבכוחה של האמת תנצל מכל רע"

נתינה וחסד בעם ישראל - זר לא יבין זאת

מעשה שהיה בשכונת מאה שערים בירושלים כאשר עסקנים הגיעו לערוך מגבית לצדקה פלונית, והתדפקו על דלת ביתו של רבי יוד'ל הולצמן, מתלמידי חכמיה המיוחדים של השכונה. כל פרוטה מיותרת שהיתה בכיסו, עשתה את דרכה באופן מיידי לצרכי צדקה

ברכת הצדיקים

זקוקים לישועה, לברכה ולתפילה דחופה? שירות חינמי של מוקד תהילים ארצי מאפשר לכם לשלוח שם לתפילה חד פעמית בחינם, בכותל המערבי, ע"י תלמידי החכמים של המוקד

סגולות נבחרות


סגולה לגדול ילדים קטנים בנחת

לְאִמָּהוֹת הַמִּתְקַשּׁוֹת בְּנֶטֶל גִּדּוּל יַלְדֵיהֶם וְהוּא עֲלֵיהֶם לְמַשָּׂא וּבִפְרָט כַּאֲשֶׁר הַגִּדּוּל הוֹלֵךְ קָשֶׁה וּמְיַגֵּעַ

10 סגולות להריון קל ובריא

כאבי היריון ולידה הם צער בלתי יתואר לאישה. איך זוכים בכל זאת לכך שהכול יעבור בשלום ובקלות? לפניכם 10 סגולות בדוקות

סגולה לחכמה - מצוות סוכה

מצוות סוכה היא סגולה לחכמה, ככתוב: "למען ידעו דורתיכם" – דעת משמעותה חיבור עם הבורא יתברך, המצווה היא לדורות למען "ידעו"

תהילים לזיווג הגון מהשל"ה הקדוש

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי, שֶׁתַּמְצִיא לִי בְּרַחֲמֶיךָ הָרַבִּים וּבַחֲסָדֶיךָ הַגְּדוֹלִים אֶת זִוּוּגִי הָרָאוּי לִי בִּזְמַנּוֹ. זִוּוּג הָגוּן הָרָאוּי לְהוֹלִיד תַּלְמִיד חָכָם, גָּדוֹל בְּתוֹרָה וּבְיִרְאָה, מִזֶּרַע צַדִּיקִים וְאַנְשֵׁי אֱמֶת וִירְאֵי חֵטְא

מזמור לתודה - סגולתו ונוסח מלא

פרק ק' בתהילים, המכונה גם 'מזמור לתודה' על שם הפתיח שלו, מיוחס למשה רבנו. בספרים הקדושים מצוין כי פרק זה מסוגל להשפיע על האדם שפע רוחני וגשמי גדול, אם יתמיד באמירתו מדי יום
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |