ושמחת בחגך: דבר תורה קצר לסוכות – מהרב מנדל, מנהל מוקד תהילים ארצי

בסמוך לביתו של העשיר היה צריף קטן של סנדלר עני, שעבד מבוקר ועד ערב, ופיו לא היה מפסיק מלשיר. ולכן העשיר שהיה עייף מאוד במשך היום לא ידע את נפשו מרוב צער, שהרי כיצד יוכל להשתיק את העני מלשיר בכדי שיוכל מעט לישון?

25/09/18 | ט"ז תשרי התשע"ט

 

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה עבורך. לחצו כאן


 
תורתנו הקדושה מצווה עלינו להרבות בשמחה בחג הסוכות, כפי שנאמר: "ושמחת בחגך והיית אך שמח". וכתב הרמב"ם: אף שבכל המועדים מצווה לשמוח בהם - בחג הסוכות צריכים להרבות יותר בשמחה, כפי שגדולי ישראל היו שמחים ורוקדים ומנגנים בבית המקדש. עד שאמרו עליהם "כל מי שלא ראה שמחה זו, לא ראה שמחה מימיו".
 
ועל מעלת השמחה מסופר על עשיר גדול שנהג לערוך לידידיו בביתו "סעודות מלכים". היין היה נשפך בביתו כמים, ומרתפיו היו מלאים בכסף וזהב ובאבנים טובות ומרגליות. ולמרות כל העושר שהיה ברשותו, לא היה העשיר שמח בחלקו. כל הזמן חשש שמא ירד מנכסיו, ועל כן לא היה ישן בלילות. רק כאשר הייתה השמש זורחת - היה מצליח להירדם!
 
בסמוך לביתו של העשיר היה צריף קטן של סנדלר עני, שעבד מבוקר ועד ערב, ופיו לא היה מפסיק מלשיר. ולכן העשיר שהיה עייף מאוד במשך היום לא ידע את נפשו מרוב צער, שהרי כיצד יוכל להשתיק את העני מלשיר בכדי שיוכל מעט לישון?
 
יום אחד עלה רעיון בלבו של העשיר. קרא לסנדלר, שאל לשלומו ואף התעניין במצבו ובהכנסותיו. כשנודע לו שפרנסתו דחוקה, שאלו: כיצד אתה מצליח לשיר כאשר פרנסתך דחוקה? השיבו העני: ברוך ה', יש לי משפחה ולחם לא חסר לי, והשמחה שרויה בביתי. ומדוע לא אשמח בחלקי? שוב הקשה העשיר ושאל: האם לא היית רוצה שיהיה לך כסף רב? ובתוך כדי שאלתו נתן לו העשיר במתנה שק גדול, ובו חמש מאות דינר זהב!
 
לקח הסנדלר בשמחה את השק והודה לעשיר על מתנתו. בחזרתו לביתו טמן את הכסף בחצרו וחזר לעבודתו, ומאותו היום כשהיה עובד לא היה "שר" כהרגלו, משום שדאגות רבות נכנסו בלבו. כל רעש קטן ששמע - היה חושש שמא זה גנב, ולכן תמיד היה בודק במחבואו את הכסף, שמא נגנב. מרוב דאגותיו פניו השתנו מפחד ומחוסר שינה.
 
לימים הבין הסנדלר שהכסף גרם לו להפסיד את שמחתו, ואת שלוות נפשו. מה עשה? נטל את שק הכסף, מיהר לביתו של העשיר ואמר לו: קח את הכסף שלך בחזרה, ואין לי צורך בו, משום שלא אמכור את שירתי ושמחת חיי בעבור כל כסף שבעולם!
 
בימים קדושים אלו יוצאים כל בית ישראל מדירת קבע, ועוברים לדירת עראי, לסוכה הקטנה, וזאת בכדי שנדע ונבין שאין השמחה נמצאת דווקא בבית הגדול עם הכלים והרהיטים המפוארים, אלא השמחה האמיתית נמצאת דווקא בסוכה הקטנה, שאינה תלויה בהבלי העולם הזה. על כן המצווה הגדולה - "ושמחת בחגך".
 
חג שמח ושבת שלום,
הרב מנדל
 
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (86 מדרגים)

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות להושענא רבה

סגולות מיוחדות למעוברות, לאנשים הסובלים מפחד, לשמירה בדרכים, להיפקד בזרע של קיימא ועוד. מיוחד להושענא רבה

לא להצטער: דבר תורה קצר לסוכות מהרב מנדל

כדי להשריש בלב הילדים את האמונה הפשוטה והברורה, על האבא בעצמו להיות שמח במצווה. וכשאדם מצטער במצווה מחמת החום וכדומה - שוב אינו יכול להשריש את האמונה בלב בנו בשלימותה

תפילה לזכות באתרוג נאה

"יהי רצון מלפניך ה' אלקינו ואלקי אבותינו שתברך כל אילנות האתרוג, להוציא פירותיהם בעתם ויוציאו אתרוגים טובים יפים ומהודרים ונקיים מכל מום ולא יעלה בהם חזזית ויהיו שלמים ולא יהיה בהם שום חסרון ואפילו עקיצת הקוץ ויהיו מצויים לנו ולכל ישראל אחינו בכל מקום שהם"

סגולות נבחרות


5 סגולות למציאת חן אמיתי בעיני הזולת

על האדם להרבות בתפילה ותחנונים, כמו גם בסגולות שונות – כדי לזכות לחן אמיתי, חן של קדושה, חן שניתן כעזרה מן השמיים ומפלס את הדרך בכל ענייני העולם הזה, כדוגמת מציאת הזיווג, שלום בית, מקום עבודה (פרנסה) ועוד

סגולה לכל צרה

וְהוּא בָּדוּק וּמְנֻסֶּה, וְסִפּוּרִים רַבִּים יִתְהַלְּכוּן בֵּין הַנּוֹשָׁעִים שֶׁסִּפְּרוּ וְעוֹד יְסַפְּרוּ עַל יְשׁוּעָתָם בְּדֶרֶךְ נֵס וָפֶלֶא בְּקַבָּלַת אֲמִירַת "הַלֵּל הַגָּדוֹל" - נִשְׁמַת כָּל חַי בַּעֲשָׂרָה בְּנֵי אָדָם

תפילה סגולית לשלום החיילים

התפללו לשלום החיילים - תפילה מיוחדת לשלום החיילים. אנא ה’ שמור והגן על עבדיך צאן מרעיתך חיילי צבא ההגנה לישראל, הצילם מפח יקוש, לא תאונה אליהם רעה, ונגע לא יקרב באהליהם, ותצילם מכל מיני פורענויות ותאונות המתרגשות לבא בעולם

עצה גדולה ונפלאה להחדרת האמונה

הַדִּבּוּרִים מַשְׁפִּיעִים מְאֹד עַל הַלֵּב, וְגַם כַּאֲשֶׁר הַלֵּב עֲדַיִן אֵינוֹ חָזָק בֶּאֱמוּנָה, חֲזָקָה וְהַבְטָחָה עַל דִּבּוּרֵי הָאֱמוּנָה שֶׁיִּכָּנְסוּ בְּלִבּוֹ

תפילה סגולית לחיילים

מִי שֶׁבֵּרַךְ אֲבוֹתֵינוּ וְאִמּוֹתֵינוּ הוּא יבָרֵךְ אֶת חַיָּלֵי צְבָא הֲגַנָּה לְיִשְׂרָאֵל, מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |