ושמחת בחגך: דבר תורה קצר לסוכות – מהרב מנדל, מנהל מוקד תהילים ארצי

בסמוך לביתו של העשיר היה צריף קטן של סנדלר עני, שעבד מבוקר ועד ערב, ופיו לא היה מפסיק מלשיר. ולכן העשיר שהיה עייף מאוד במשך היום לא ידע את נפשו מרוב צער, שהרי כיצד יוכל להשתיק את העני מלשיר בכדי שיוכל מעט לישון?

03/08/19 | ב' אב התשע"ט

ביום חמישי הקרוב נהיה בנתיבות - שלחת כבר שמות לתפילה בציון הבבא סאלי? אם לא, נקווה שלא עבר הזמן. למשלוח לחצו כאן

עשרות אלפי הצטרפו לתהילים יומי במייל. קוראים תהילים ורואים ישועות. להצטרפות לחצו


 תורתנו הקדושה מצווה עלינו להרבות בשמחה בחג הסוכות, כפי שנאמר: "ושמחת בחגך והיית אך שמח". וכתב הרמב"ם: אף שבכל המועדים מצווה לשמוח בהם - בחג הסוכות צריכים להרבות יותר בשמחה, כפי שגדולי ישראל היו שמחים ורוקדים ומנגנים בבית המקדש. עד שאמרו עליהם "כל מי שלא ראה שמחה זו, לא ראה שמחה מימיו".
 
ועל מעלת השמחה מסופר על עשיר גדול שנהג לערוך לידידיו בביתו "סעודות מלכים". היין היה נשפך בביתו כמים, ומרתפיו היו מלאים בכסף וזהב ובאבנים טובות ומרגליות. ולמרות כל העושר שהיה ברשותו, לא היה העשיר שמח בחלקו. כל הזמן חשש שמא ירד מנכסיו, ועל כן לא היה ישן בלילות. רק כאשר הייתה השמש זורחת - היה מצליח להירדם!
 
בסמוך לביתו של העשיר היה צריף קטן של סנדלר עני, שעבד מבוקר ועד ערב, ופיו לא היה מפסיק מלשיר. ולכן העשיר שהיה עייף מאוד במשך היום לא ידע את נפשו מרוב צער, שהרי כיצד יוכל להשתיק את העני מלשיר בכדי שיוכל מעט לישון?
 
יום אחד עלה רעיון בלבו של העשיר. קרא לסנדלר, שאל לשלומו ואף התעניין במצבו ובהכנסותיו. כשנודע לו שפרנסתו דחוקה, שאלו: כיצד אתה מצליח לשיר כאשר פרנסתך דחוקה? השיבו העני: ברוך ה', יש לי משפחה ולחם לא חסר לי, והשמחה שרויה בביתי. ומדוע לא אשמח בחלקי? שוב הקשה העשיר ושאל: האם לא היית רוצה שיהיה לך כסף רב? ובתוך כדי שאלתו נתן לו העשיר במתנה שק גדול, ובו חמש מאות דינר זהב!
 
לקח הסנדלר בשמחה את השק והודה לעשיר על מתנתו. בחזרתו לביתו טמן את הכסף בחצרו וחזר לעבודתו, ומאותו היום כשהיה עובד לא היה "שר" כהרגלו, משום שדאגות רבות נכנסו בלבו. כל רעש קטן ששמע - היה חושש שמא זה גנב, ולכן תמיד היה בודק במחבואו את הכסף, שמא נגנב. מרוב דאגותיו פניו השתנו מפחד ומחוסר שינה.
 
לימים הבין הסנדלר שהכסף גרם לו להפסיד את שמחתו, ואת שלוות נפשו. מה עשה? נטל את שק הכסף, מיהר לביתו של העשיר ואמר לו: קח את הכסף שלך בחזרה, ואין לי צורך בו, משום שלא אמכור את שירתי ושמחת חיי בעבור כל כסף שבעולם!
 
בימים קדושים אלו יוצאים כל בית ישראל מדירת קבע, ועוברים לדירת עראי, לסוכה הקטנה, וזאת בכדי שנדע ונבין שאין השמחה נמצאת דווקא בבית הגדול עם הכלים והרהיטים המפוארים, אלא השמחה האמיתית נמצאת דווקא בסוכה הקטנה, שאינה תלויה בהבלי העולם הזה. על כן המצווה הגדולה - "ושמחת בחגך".
 
חג שמח ושבת שלום,
הרב מנדל
 
 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.8 (152 מדרגים)

ביום חמישי הקרוב נהיה בנתיבות - שלחת כבר שמות לתפילה בציון הבבא סאלי? אם לא, נקווה שלא עבר הזמן. למשלוח לחצו כאן

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - להצטרפות לחצו

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות לסוכות - 25 סגולות עוצמתיות לסוכות

הידור במצוות סוכה הוא סגולה אריכות ימים, יש נוהגים לנשק את קירות הסוכה שהם כנגד מידת הרחמים, נהגו לתלות בסוכה שמן זית ולהשאירו עד סוף החג כדי שישאב את קדושת האושפיזין - ועוד עשרות סגולות לסוכות

סגולות להושענא רבה

סגולות מיוחדות למעוברות, לאנשים הסובלים מפחד, לשמירה בדרכים, להיפקד בזרע של קיימא ועוד. מיוחד להושענא רבה

לא להצטער: דבר תורה קצר לסוכות מהרב מנדל

כדי להשריש בלב הילדים את האמונה הפשוטה והברורה, על האבא בעצמו להיות שמח במצווה. וכשאדם מצטער במצווה מחמת החום וכדומה - שוב אינו יכול להשריש את האמונה בלב בנו בשלימותה

סגולות נבחרות


סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית

סגולה לחתונה

הרב יגאל כהן בסרטון קצר על סגולה גדולה לחתונה: מעלת הענוה

סגולה נגד מלשינים

סגולה נגד מלשינים לומר תהילים פרק ק"מ שחיבר דוד המלך על המלשינים, בפרט על דואג שהיה ראש הקושרים

עצה ליראת השם

חָשׁוּב מְאֹד לְהִתְבּוֹנֵן בְּהַנְהָגָתָם שֶׁל הַתַּנָּאִים וְהָאָמוֹרָאִים הַמּוּבָאִים בַּגְּמָרָא, וְכֵן לִקְרֹא מִתּוֹלְדוֹתֵיהֶם וְדֶרֶךְ עֲבוֹדָתָם שֶׁל גְּדוֹלֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁהָיוּ בְּכָל דוֹר וָדוֹר
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |