למה צמו בעבר ביום כ’ בסיון, לפי רבינו תם?

כ' בסיון הוא יום צום שקיבלו עליהם יהודי צרפת ואנגליה בשנת תתקל"א ונתחדש בשנת ת"י ע"י "ועד ארבע הארצות"

22/06/19 | י"ט סיון התשע"ט

 

השירות בחינם, ונותרו ימים ספורים. בואו לעזור לנשמות אהובים שהלכו לעולמם (למי אין?...). הקליקו כאן

בשעת ד'תתקל"א (1171 למניינם) בבלואו שבצרפת, נכח יהודי אחד במעשה הטבעתו של ילד בנהר על ידי גוי. אותו גוי אשר ידע שהיהודי היה עד למעשהו, העיד בפני הרשויות כי יהודים רצחו את הילד. כתוצאה מכך, כל בני הקהילה היהודית בעיר, 31 נפש, נדרשו להתנצר. לאחר שסירבו הועלו על המוקד ביום כ' בסיון ד'תתקל"א.. רבינו אפרים מבון, כתב בספרו 'ספר הזכירה' כי בני הקהילה שרו את תפילת "עלינו לשבח" בזמן שעלו על המוקד ונשרפו חיים.

מעשה זה היה עלילת הדם הראשונה שהתרחשה בצרפת ובעקבותיו תקן רבינו תם תענית לדורות, וקבע את יום כ' בסיון כיום צום להקהילות צרפת, חבל הריינוס ואנגליה וכתב: "גדול יהיה הצום הזה מצום גדליה, כי יום כיפורים הוא." רבינו תם הלך לעולמו ימים ספורים לאחר האירוע ומשערים כי נפטר מן הצער על חורבן קהילת בלואו.

עם השנים נשתכח צום כ' בסיון אך חודש בעקבות גזירות ת"ח-ת"ט (1648-1649 למניינם) בה הותקפו היהודים שנתפסו כשליחי המשטר הפולני על ידי הקוזאקים האוקראיניים, התקפה שהפכה פרעות כנגד היהודים עצמם. מעריכים כי בפרעות נרצחו מעל ל-100,000 יהודים וכשליש מן הקהילות היהודיות באוקראינה ובפולין נשרפו ונחרבו. ליהודים רבים הוצע להמיר דתם בתמורה לחייהם, אך בודדים בלבד בחרו בכך. היה זה האסון הגדול ביותר ליהודים מאז מרד בר כוכבא.

בשנת ת"י (1650 למניינם) התכנס "ועד ארבע ארצות" בלובלין ותיקן בכ' סיון יום תענית ציבור, וכך כתב הרב נתן נטע בן משה הנובר בספרו "יוון מצולה": "תענית ציבור לכל מדינות פולין ביום עשרים בחודש סיוון לדורות, בו ביום שנעשו הריגות נמירוב כידוע לכל, שהייתה קהילה ראשונה שמסרו עצמן להריגה על קדושת השם זכותם יעמוד לנו, והשם ינקום דמם" (יוון מצולה).

מאורעות השואה השכיחו את התענית וכיום רק מעט חצרות חסידיות נוהגות לומר סליחות ביום זה.

 

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.3 (87 מדרגים)

 

יש לנו מתנה עבורך - ספר להורדה בחינם. לפרטים לחצ/י

מכתב מיוחד מהרב מנדל, כולל מתנה בדואר. לחצו כאן

תכנים שיעניינו אותךמאת https://www.tehillim-center.co.il/

תגיות:

צום תענית

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תפילת פיטום הקטורת

תפילת פיטום הקטורת - הנוסח המלא, כולל סגולותיה. אַתָּה הוּא ה' אֱלהֵינוּ שֶׁהִקְטִירוּ אֲבותֵינוּ לְפָנֶיךָ אֶת קְטרֶת הַסַּמִּים

סגולה לשלום בית

בעיות בשלום בית? מחפשים פרקי תהילים שיוכלו להועיל? אתם יכולים להפסיק לחפש! לפניכם לתפילה לשלום בית
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |