ט"ו באב - 7 עובדות על יום מיוחד זה

נכתב במסכת תענית: "לא היו ימים טובים לישראל כחמישה-עשר באב וכיום הכיפורים"

12/08/19 | י"א אב התשע"ט

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

 1. המסורת היהודית ציינה את החמישה עשר בחודש אב, ט"ו באב, כיום בו נהגו בנות ירושלים לשאול מחברותיהן בגדים לבנים (על מנת שאף אישה לא תתבייש במלבושה), ולצאת לכרמים על מנת למצוא את זיווגן.

 2. במשנה, מסכת תענית, פרק ד' משנה ח' נכתב על ט"ו באב: "לא היו ימים טובים לישראל כחמישה-עשר באב וכיום הכיפורים".
  המקובל רבי יצחק בן שלמה לוריא (האר"י הקדוש), ביאר משפט זה וציין כי החמישה עשר בחודש הוא יום בו נמצא הירח במילואו, עם ישראל נמשל לירח ומכאן שהיום בו הירח במילואו הוא יום חגו של עם ישראל.

צפו בדברי הרבי מליובאויטיש: ט"ו באב - כעומק היקידה גודל העליה

 1. חכמינו זכרונם לברכה מנו בתלמוד ההבלי שישה אירועים אשר התרחשו ביום חמישה עשר באב:
  1. יום שכלו בו מתי מדבר - המדרש מספר כי בעקבות חטא המרגלים שאירע בתשעה באב, נענש כל עם ישראל ונאלץ לחפור את קבריו וביום תשעה באב להמתין בהם למותם. מי שנותרו בחיים הצטרכו לחזור על המעשה כעבור שנה.בשנה הארבעים לא מת אף אדם מישראל ביום תשעה באב והעם המשיך להיכנס לקברים מתוך חשש שטעה בתאריך, עד לליל חמישה עשר באב. בליל חמישה עשר באב, בו יש ירח מלא, הבין עם ישראל מועד קבורתם חלף. ביום זה הנבואה שפסה ממשה מאז חטא המרגלים שבה.
  2. יום שהותרו שבטים לבוא זה בזה - על מנת שנחלת בנות צלופחד תשאר בתוך שבט מנשה, הן הורשו להנשא רק לבני שבטן וכלל זה הוחל על כלל הנשים היורשות נחלה והוביל לכך ששבטי ישראל נמנעו מלהתחתן אלה עם אלה. כשהגיעו השבטים לארץ ישראל נקבע בט"ו באב כי התקנה שנתנה לבנות צלופחד אינה רלוונטית עוד לדורם והיא בוטלה.
  3. יום שהותר שבט בנימין לבוא בקהל - בט"ו באב הותר לשבטים להתחן עם שבט בנימין, אשר הוקע מקהל השבטים לאחר פרשת פלגש בגבעה
  4. יום שפסקו לכרות עצים למערכה - בכל שנה סיימו ביום זה את כריתת העצים לבית המקדש עבור המערכה הנמצאת על מזבח העולה.
  5. יום שביטל הושע בן אלה את הפרוסדאות (שומר הגבול) שהושיב ירבעם בן נבט על הדרכים לירושלים - ירבעם בן נבט אשר מלך על ישראל וחשש לשלטונו מנע מנתיניו את העלייה לירושלים שהייתה בממלכת יהודה. רק דורות לאחר מכן כשמלך הושע בן אלה, הוא ביטל את החוק של ירבעם והתיר את העליה לירושלים.
  6. יום שניתנו הרוגי ביתר לקבורה - שליט רומי בתקופת מרד בר כוכבא, אסר על קבורת הרוגי מרד בר כוכבא בביתר וגופתיהם הותרו למרמס. בט"ו באב, כעל הכס ישב קיסר אחר, הורה אותו קיסר להביאם לקבורה.
  המכנה המשותף לששת האירועים שהתרחשו בט"ו באב הוא היותם מציינים אהבה ואחדות בישראל, ויום זה מתקן את יום ט' באב, יום חורבן בית המקדש בגלל שנאת חינם. 

 2. חסידים מונים את יום ט"ו באב כראשון לימי הדין ומתחילים את עשיית חשבון הנפש ביום זה.

 3. חג ט"ו באב צויין בגלות בהימנעות מאמירת תחנון, כמו בכל יום טוב. בחלק מעדות ישראל נהוג היה לעסוק ביום זה בענייני שידוכים וחתונות. זוגות הנישאים ביום זה אינם צמים.

צפו ברב אבנר קוואס: ט"ו באב -אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו


 

 1. החיד"א בספרו "מורה באצבע" כתב: "בט"ו באב ירבה קצת שמחה כי יש עילוי לשכינה כמו שאמרו בזוהר ח"ב קל"ח, ויזהר להוסיף בתורה בלילה." ויש שציינו יום זה בהגברת לימודי התורה. החל מיום זה נוהגים להגדיל את זמן לימוד התורה בשעות הלילה

 2. על פי המסורת, ביום זה גדול כוחן של תפילות לזיווג.

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.1 (81 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


תהילים פרק קי"ט - סגולה למשפט

בכל פסוק בפרק תהילים זה יש מן הבאים: דרך, תורה, מצווה, דיבור משפט צדק חוקים . כל המזמור הוא בקשות גדולות וראוי לכל אדם לומר אותו מדי יום כי הוא הכנה לעבודת הקב"ה

עצה לעורר השמחה בעבודת ה’

נִגּוּן אֶחָד שֶׁל קְדֻשָּׁה שֶׁנִּכְנָס לַלֵּב מְעוֹרֵר וּמְרַגֵּשׁ וְעַד כְּדֵי דְּמָעוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת בַּה'
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |