האם מותר להפסיק באמצע שמונה עשרה כדי לפתוח דלת?

אתמול אמי דפקה על הדלת, והייתי באמצע תפילת שמונה עשרה. מה צריך לעשות במצב כזה?

19/09/19 | י"ט אלול התשע"ט

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

על פי ההלכה אין להפסיק באמצע תפילת שמונה עשרה כלל, ואפילו אם מלך ישראל בעצמו שואל בשלומו – גם אין להשיב לו.. ורק כשיש חשש פיקוח נפש מותר להפסיק (ראי בשולחן ערוך אורח חיים סימן ק"ד סעיף א', ומשנה ברורה שם). משום כך אין היתר לפתוח את הדלת להורים כנמצאים באמצע תפילת שמונה עשרה.

עם זאת, כאשר הדפיקות בדלת מפריעות לאדם לכוון בתפילה, יכול ללכת ולפתוח את הדלת מבלי להפסיק בדיבור, ומיד לאחר מכן לשוב לתפילה (ספר תפילה כהלכתה פרק י"ב סעיף פ"ו והערה קצ"ח בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל).

עוד מוסיף המשנה ברורה שאסור אפילו לרמוז באמצע שמונה עשרה, אלא אם הבוכה הוא תינוק או ילד קטן, שאז מותר לרמוז לו עם ידיו בשביל להשתיק אותו. במידה  וגם פעולה זו אינה עוזרת להפסקת הבכי, יכול להתרחק מהמקום ולהמשיך את תפילתו במקום אחר, תוך כדי שמירה על שתיקה, שאין לו להפסיק בדיבור.

על פי הנכתב בספר 'תפילה כהלכה', אם גם רמיזה או התרחקות אינן מועילות, יהיה מותר לגשת למפריע ולהשתיקו, וגם כאן אין לעשות זאת על ידי דיבור.

 

הרב יגאל כהן – כוחה של תפילה. צפו

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (10 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


האם מותר לעזור להורים לעבור איסור?

האם בן או בת חייבים לעזור להוריהם כאשר הדבר שאותו הם מבקשים כולל ספק איסור או איסור ממש? והאם מותר להעיר להורים על כך שהם עוברים איסור או שיש בזה משום חוסר כיבוד הורים?

האם מותר לצפות באתר לא חוקי?

האם מותר לצפות בתכנים כגון וידאו באתרים לא חוקיים או שזה נחשב למסייע לעוברי עבירה, בכך שעל ידי הגדלת מספר הצפיות הרווח שלו עולה?

סגולות נבחרות


סגולה לאמונה ולאהבת ה’ לכל היום

מוּבָא שֶׁכָּךְ הָיָה נוֹהֵג הגה"ק לוֹמַר בְּכָל בֹּקֶר בַּהֲקִיצוֹ מִשְּׁנָתוֹ: הִנְנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה שֶׁאַתָּה הוּא מֶלֶךְ יָחִיד וּמְיֻחָד שַׁלִּיט בָּעֶלְיוֹנִים וּבַתַּחְתּוֹנִים, וְהָיָה אוֹמֵר מִשְׁפָּט זֶה בְּעוֹדוֹ בְּמִטָּתוֹ

תפילה סגולית לפריון

מעוניינים להתפלל לפוריות? יהי רצון מלפניך ה’ אלוקי אלוקי אבותי שתזכה אותי ואת אשתי בפרי בטן. שידענו ה’ אלוקינו שזה רצונך, כי "לא תהו בראה - לשבת יצרה". ועל כן אנו באים אליך בתחינה
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |