האם מותר להפסיק באמצע שמונה עשרה כדי לפתוח דלת?

אתמול אמי דפקה על הדלת, והייתי באמצע תפילת שמונה עשרה. מה צריך לעשות במצב כזה?

19/09/19 | י"ט אלול התשע"ט

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

על פי ההלכה אין להפסיק באמצע תפילת שמונה עשרה כלל, ואפילו אם מלך ישראל בעצמו שואל בשלומו – גם אין להשיב לו.. ורק כשיש חשש פיקוח נפש מותר להפסיק (ראי בשולחן ערוך אורח חיים סימן ק"ד סעיף א', ומשנה ברורה שם). משום כך אין היתר לפתוח את הדלת להורים כנמצאים באמצע תפילת שמונה עשרה.

עם זאת, כאשר הדפיקות בדלת מפריעות לאדם לכוון בתפילה, יכול ללכת ולפתוח את הדלת מבלי להפסיק בדיבור, ומיד לאחר מכן לשוב לתפילה (ספר תפילה כהלכתה פרק י"ב סעיף פ"ו והערה קצ"ח בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל).

עוד מוסיף המשנה ברורה שאסור אפילו לרמוז באמצע שמונה עשרה, אלא אם הבוכה הוא תינוק או ילד קטן, שאז מותר לרמוז לו עם ידיו בשביל להשתיק אותו. במידה  וגם פעולה זו אינה עוזרת להפסקת הבכי, יכול להתרחק מהמקום ולהמשיך את תפילתו במקום אחר, תוך כדי שמירה על שתיקה, שאין לו להפסיק בדיבור.

על פי הנכתב בספר 'תפילה כהלכה', אם גם רמיזה או התרחקות אינן מועילות, יהיה מותר לגשת למפריע ולהשתיקו, וגם כאן אין לעשות זאת על ידי דיבור.

 

הרב יגאל כהן – כוחה של תפילה. צפו

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (10 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


האם מותר לעזור להורים לעבור איסור?

האם בן או בת חייבים לעזור להוריהם כאשר הדבר שאותו הם מבקשים כולל ספק איסור או איסור ממש? והאם מותר להעיר להורים על כך שהם עוברים איסור או שיש בזה משום חוסר כיבוד הורים?

האם מותר לצפות באתר לא חוקי?

האם מותר לצפות בתכנים כגון וידאו באתרים לא חוקיים או שזה נחשב למסייע לעוברי עבירה, בכך שעל ידי הגדלת מספר הצפיות הרווח שלו עולה?

סגולות נבחרות


חרדות ופחדים - 7 סגולות

מי שאחזו פחד פתאום, יאמר שלוש פעמים את הפסוק: "השם הושיעה, המלך יעננו ביום קראנו". ויש עוד 6 סגולות לחרדות ופחדים

פרקי תהילים סגוליים - תפילה לרפואה

תפילה לרפואה, עבור כל מי שנזקק לרפואה שלמה. "יְיָ יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ יְיָ יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם".

פרקי תהילים לעת צרה

אמירת תהילים - פרקים ל"ח, פ"ה, פ"ו, ק"ב - ידועה כמסוגלת לשעת צרה. פרקי התהילים לעת צרה - לפניכם

סגולה לאריכות ימים

סגולה לאריכות ימים מפי הרב שמואל הלוי וואזנר זצ"ל שזכה לאריכות ימים ונפטר בגיל 102

סגולה אדירה לישועה

הרב יגאל כהן בסיפור מרגש על ישועה בזכות צדיק שכל חייו הקפיד על הכנסת אורחים

סגולה למכירת רכב

קראו פרקי תהילים, כ"ג ו-ס"ה המסוגלים למכירת רכב בהקדם: מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה רֹעִי לֹא אֶחְסָר: בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי עַל מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי:
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |