האם מותר להפסיק באמצע שמונה עשרה כדי לפתוח דלת?

אתמול אמי דפקה על הדלת, והייתי באמצע תפילת שמונה עשרה. מה צריך לעשות במצב כזה?

19/09/19 | י"ט אלול התשע"ט

 

סגולה נגד קורונה - הקדשת פרק תהילים לשמירה עליך ועל משפחתך היקרה! לפרטים לחצו

על פי ההלכה אין להפסיק באמצע תפילת שמונה עשרה כלל, ואפילו אם מלך ישראל בעצמו שואל בשלומו – גם אין להשיב לו.. ורק כשיש חשש פיקוח נפש מותר להפסיק (ראי בשולחן ערוך אורח חיים סימן ק"ד סעיף א', ומשנה ברורה שם). משום כך אין היתר לפתוח את הדלת להורים כנמצאים באמצע תפילת שמונה עשרה.

עם זאת, כאשר הדפיקות בדלת מפריעות לאדם לכוון בתפילה, יכול ללכת ולפתוח את הדלת מבלי להפסיק בדיבור, ומיד לאחר מכן לשוב לתפילה (ספר תפילה כהלכתה פרק י"ב סעיף פ"ו והערה קצ"ח בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל).

עוד מוסיף המשנה ברורה שאסור אפילו לרמוז באמצע שמונה עשרה, אלא אם הבוכה הוא תינוק או ילד קטן, שאז מותר לרמוז לו עם ידיו בשביל להשתיק אותו. במידה  וגם פעולה זו אינה עוזרת להפסקת הבכי, יכול להתרחק מהמקום ולהמשיך את תפילתו במקום אחר, תוך כדי שמירה על שתיקה, שאין לו להפסיק בדיבור.

על פי הנכתב בספר 'תפילה כהלכה', אם גם רמיזה או התרחקות אינן מועילות, יהיה מותר לגשת למפריע ולהשתיקו, וגם כאן אין לעשות זאת על ידי דיבור.

 

הרב יגאל כהן – כוחה של תפילה. צפו

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.9 (10 מדרגים)

 

הדרך לישועה שלך בע"ה: קבלת קריאת תהילים יומי ביחד עם עשרות אלפי יהודים - לחצו כאן לפרק במייל וכאן לפרק בווטסאפ

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


האם מותר לפסל חיות לצורך אמנות?

הייתי רוצה להירשם לחוג פיסול ואמנות – לשם כך רציתי לדעת מה נכלל באיסור "לא תעשה לך פסל", והאם מותר לפסל חיות קטנות לצורך קישוט?

סגולות נבחרות


סגולה לפרנסה טובה

מחפשים סגולה לפרנסה טובה? לפניכם תהילים פרק כ"ג, הידוע כסגולה לפרנסה טובה

סגולה לפרנסה ותפילה

מחפשים תפילה לפרנסה? לפניכם תפילה לפרנסה מתוך "שערי דמעה" וסגולות לפרנסה. יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שיהיו מזונותי ופרנסתי ומזונות ופרנסת בני ביתי עם מזונות ופרנסת כל עמך בית ישראל
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |