5 עצות מה"חפץ חיים" לקירוב הגאולה

הרב ישראל מאיר הכהן (ה"חפץ חיים") הרבה לעסוק בביאת המשיח, ושוחח עם שומעיו על הדרכים לקירוב הגאולה

20/11/19 | כ"ב חשון התש"פ

 

ג' בתמוז הוא היום הקדוש של הרבי מלובביץ'. ביום זה ממש, שליחי "מוקד תהילים ארצי" יתפללו עבורכם בציונו. השירות ללא תשלום. ניתן לשלוח שמות בחינם כאן! ​>>

הרב ישראל מאיר הכהן ("החפץ חיים") נולד בשנת 1839 בבלרוס  ונפטר בשנת 1933. הרב היה מחשובי הרבנים לפני השואה, והרבה לעסוק בביאת המשיח, ה"חפץ חיים" נהג לומר לשומעיו שלא להתייאש מלהמתין לבואו: "חלילה וחלילה לנו להתייאש על ידי האיחור, ובפרט שהנביא הגיד לנו מראש על האיחור, כי אף אם יתמהמה חכה לו כי יבוא". 

ה"חפץ חיים" נהג להסביר כי הצרות שיש לעם ישראל הן חלק מן הגלות, ויש להתפלל לביאת המשיח "כשהוא יבוא – יתבטלו ממילא הצרות". מהות מלחמת גוג ומגוג, אמר הרב,  היא מלחמה של האמונה כנגד הכפירה. והסביר כי כל נשמה תעמוד בבחינה על אמונתה, ורק הנשמות שתצלחנה תזכינה "לחזות בנועם ה' ובשובו לציון ברחמים".

הרב שלום שבדרון זצ"ל הביא בשם המשגיח הרב יחזקאל לוינשטיין זצ"ל כי לאחר מלחמת העולם הראשונה, חזה ה"חפץ חיים" את מלחמת העולם השנייה, ובה אובדן האמונה יהיה גדול מכפי שהיה בעת מלחמת העולם הראשונה. הרב דיבר גם על מלחמה שלישית, בה חשיכת האמונה תהיה גדולה אף יותר, והיא המלחמה בה שרוי עם ישראל ועיקרה אינו ברובים.

הרב רביד נגר: ה"חפץ חיים": "עוד מעט תתלקח אש נוראית בעולם"

ה"חפץ חיים" ציין כי לפני הגאולה יתגברו כוחות הטומאה: "כן הוא בטבע. כל דבר בטרם בוא קיצו מתגבר בכוחותיו האחרונים. כן הוא בנר טרם יכבה, וכן החושך קודם עלות השחר". ואף אמר: "בכל המלחמות אי אפשר לידע באמצע המלחמה מי יהיה המנצח, אבל במלחמה זו יודעים אנו בבירור סוף דבר, ככתוב: 'ואת רוח הטומאה אעביר מן הארץ והיה ה' למלך על כל הארץ". (ילקוט מאמרים ומכתבים).

הרב מופוניב'ז הביא את הסברו של ה"חפץ חיים" לנבואת ישעיהו: "והיו מלכים אומנייך ושרותיהם מניקותייך" (ישעיהו מ"ט, כ"ג): "לימות המשיח לא יקבלו גרים, וגויים לא יוכלו להתגייר ולהיכנס תחת כנפי השכינה. אך אלו שיראו את כבוד ישראל ישתוקקו להיות עבדים אצל ישראל, וכל בעל מלאכה ינצל את כישרונותיו כדי לשרת את ישראל. אך מה יעשו גדולי המלכות המפונקים אשר אף פעם לא ניסו את ידיהם בעבודה? הווה אומר: יציעו את עצמם לפחות כאומן וכמינקת"  ('הרב מפוניבז', חלק א', עמ' ס')


אילו עצות נתן ה"חפץ חיים" למי שרוצים לקרב את הגאולה?

1. להתפלל לביאת המשיח - ה"חפץ חיים" ציין כי "רבים מאתנו לא זוכרים עד כמה חשובה ביאת המשיח והגאולה. רבים מאיתנו לא באמת מצפים למשיח, ולכן הגאולה עדיין מתעכבת".

הרב זמיר כהן: מה יקרה באחרית הימים

2. קריאת פרק א' בבראשית - שמשו של ה"חפץ חיים", הרב חיים יצחק פופקא, ציין כי ראה את הרב קורא שוב ושוב את מעשה בראשית, מתחילת הפרשה ועד "ויכולו", כדי להתחזק באמונה.

3. להתחזק באמונה - הרב שכנא זהאן ציין כי ה"חפץ חיים" יעץ לומר בכל יום את י"ג עיקרי האמונה (קונטרס 'כבוד התורה').

הרב זמיר כהן:  אחד הדברים שמעכבים את הגאולה

4. לצפות לישועה - ה"חפץ חיים" הכין קפוטה חגיגית לקבל בה את פני המשיח, ונהג להתעטף ולהמתין בה, ומזוודה ארוזה מוכנה לעליה לארץ ישראל עם ביאת המשיח. הרב נהג לצפות למשיח ומספרים כי בכל פעם ששמע רעש חזק מחוץ לביתו היה שואל: "מה קול הרעש באוזני? אולי בא המשיח!" 

5. תורה וגמילות חסדים - הרב מבריסק סיפר ששמע מה"חפץ חיים": "אנשים באים אלי כדי לבקש עצות להינצל מצרות שונות. והנה נאמר בגמרא: 'שאלו תלמידיו של רבי אליעזר הגדול את רבם מה יעשה אדם וינצל מחבלי משיח? ענה להם: יעסוק בתורה ובגמילות חסדים' אם יאספו את כל האחרונים, ואפילו את כל הראשונים, וכל הגאונים, האמוראים והתנאים, האם יוכלו לתת עצה טובה יותר מרבי אליעזר הגדול? ומה רוצים ממני, ישראל מאיר, שאתן להם עצה?!"

דרגו את המאמר: 

ממוצע 4.4 (31 מדרגים)

יש לנו 2 קבוצות ווטסאפ מרכזיות במוקד תהילים ארצי. הצטרפו לאחת מהן לפחות בלחיצה: קבוצות פרק תהילים יומי + קבוצות הסגולה/התפילה היומית

תכנים שיעניינו אותך (מתחלף מדי יום בחצות)מאת https://www.tehillim-center.co.il/

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך


סגולות נבחרות


סגולת פרשת המן לפרנסה

זקוקים לפרנסה? לפניכם סגולה מיוחדת - פרשת המן לפרנסה. ישנה סגולה מיוחדת לומר את פרשת המן (שניים מקרא ואחד תרגום) ביום שלישי בשבוע שקוראים בו את פרשת בשלח
לכל הסגולות
אומרים תהילים בשבילך 24 שעות: 1-700-700-721   |