מפעים: זה החלום שבזכותו נולד רשב''י

הכי מסוגל לישועות: ביום הקדוש, במקום הקדוש - והשם שלכם יהיה שם!

סגולה עצומה לל"ג בעומר מהבן איש חי

ל"ג שמח! כל הסגולות הקדושות של ל"ג בעומר

בדרך לחלאקה עם הילד? קבלו תפילה חזקה במיוחד

בריאות

אחת ולתמיד: החורף משפיע על מצב הרוח שלנו?

חילופי העונות הגוררים איתם גם שינוי במספר שעות האור והחושך משפיעים על מצב הרח של כולנו


16/02/20 | כ"א שבט התש"פ

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

יום של ישועות וסגולות: בל"ג בעומר נהיה במירון, נתפלל עליכם, נחלק בשמכם ח"י רוטל ונקרא זוהר לזכותכם. אל תפספסו הזדמנות לקחת חלק בסגולה הגדולה. לחצו כאן >> 

רבים מזהים שינוי במצב הרוח שלהם עם הגעת החורף, מזג האוויר הקר, שעות החושך הארוכות והמגבלות שהם מטילים על הפעילות משפיעים עלינו. כמחצית מהאנשים בעולם מושפעים משינוי העונות ונוטים לחוש עייפים יותר, רעבים יותר ומודאגים יותר בחודשי החורף, חלקם אף יבחינו בעליה קלה במשקל.

לתופעה הזו יש שם: דכדוך חורף או בשמה הרשמי: הפרעה רגשית עונתית תת-קלינית והיא נוטה לעבור מעצמה עם חילופי העונות. אחת ההמלצות להתמודדות עם התסמינים שלה היא פעילות גופנית, המעלה את האנרגיה ומשפיעה לטובה על מצב הרוח.

 

כשהסימפטומים חזקים יותר,ולעייפות מתלווים תחושת מחסור באנרגיה, בעיות שינה, מתח וחרדה, התבודדות, נטייה לבכי, קשיי ריכוז ואיבוד עניין בפעילויות שונות, האבחנה הופכת ל"דיכאון חורף". גם מצב זה מתחלף עם הגעתו של האביב, בו חווים מי שלקו ב"דיכאון חורף" פרץ אנרגיה מתחדש אליו נלווים מצב רוח מרומם וחזרה לפעילות החברתית.

 


המנגנון הקושר בין התקצרות שעות היום לדכדוך ודיכאון עונתי עדין אינו ברור דיו, אך מחקרים מצאו כי חשיפה לאור משפיעה על תהליכים שונים בגוף ואלו בתורם משפיעים על מצב הרוח:

היפותלמוס

היפותלמוס הוא אזור במוח המתעורר כתוצאה מחשיפה לאור ואחראי בין היתר על ויסות מצב הרוח, התיאבון והשינה.


מלטונין

מלטונין הינו הורמון המופרש מבלוטת האצטרובל הנמצאת במוח כשאנו נמצאים בחושך ומסייע לנו להירדם. חשיפה לאור מפחיתה את כמות המלטונין ומסייעת להתעוררות. 

 

סרוטונין

סרוטונין הינו מתווך עצבי במוח המעביר מסרים ומשפיע על מצב הרוח, התיאבון והשינה. הוא מושפע מחשיפה לאור השמש וירידה בשעות האור מובילה לירידה בייצורו.

 

ויטמין D

לויטמין  זה נמצא קשר ישיר למצב הרוח, במיוחד אצל נשים. ונשים שלהן רמת ויטמין נמוכה סבלו יותר מתסמונת קדם וסתית, שינוי מצב רוח עונתיים ועוד.

 


טיפול בדיכאון חורף נעשה באמצעות פעילות גופנית המעלה את האנרגיה ומשפיעה לטובה על מצב הרוח. במקרים בהם הפעילות הגופנית אינה עוזרת מוצע לסובלים מדיכאון חורף טיפול באור. טיפול זה מדמה את החשיפה לאור השמש ומגביר את שעות העור אליהן נחשף הגוף.

חוקרים מאמינים כי כלי נוסף המסייע להפחתת דיכאון החורף הוא אומגה 3, חומצת השומן הנמצאת בדגי ים,  נמצאה קשורה להפחתת תסמיני דיכאון וחרדות.

 

מומלץ למי שחווים את התסמינים שצוינו לפנות לרופא, על מנת שזה יערוך בדיקה ויגלה האם מדובר בהפרעה רגשית עונתית או שמא מקור התסמינים אחר, וימליץ על טיפול מתאים.

מחפשים סגולה מיוחדת לרפואה? מה שאתם צריכים נמצא בלחיצה כאן >>>

עוד מאמרי תוכן בנושא בריאות

X
  • © כל הזכויות שמורות