חינוך ילדים

"ספר תורה חי"

הרב משה פינטו בסיפור מרתק על כוחו של החינוך לייקור וכבוד התורה


02/08/20 | י"ב אב התש"פ
הרב משה פינטו

עוד לא מחוברים לכל מה שיש לנו להציע? הצטרפו לכל הטוב שהכנו לכם ותישארו תמיד מחוברים! הקליקו כאן עכשיו >>>

מדברי הרב בסרטון:

 

מסופר על רב אלחנן וסרמן זצוק"ל, השם יקום דמו, שהייתה לו ישיבה בברנוביץ' והוא היה פוקד דלתות נדיבים באמריקה על מנת לאסוף כספים שיחזיקו את הישיבה. באחד החורפים הגשומים הרחוב היה מלא בבוץ ולכלוך והרב היה מהלך מתוך הבוץ ונעליו מלאות בוץ. והנה, הגיע לביתו של גביר גדול ולו משפחה גדולה בביתו. הגביר נהג לתרום ביד נדיבה, כמי שייקר וכיבד תורה, הרב שהבוץ והרפש דבקו בנעליו ובמכנסיו, לא רצה להיכנס לביתו של הגביר מן הדלת הראשית וללכך את רצפת הבית ושטיחיו, ניגש אל הבית מן הדלת האחורית והתדפק על הדלת.

הרב דפק על הדלת האחורית זמן רב, עד שאחת מבנותיו של הגביר נגשה וראתה כי הגאון רבי אלחנן וסרמן, ראש הישיבה, הוא זה שמתדפק על הדלת האחורית של ביתם. קראה מיד לאביה, אשר ראה כי הרב עומד בדלת האחורית של ביתו, בקור ובגשם ושאלו:

"ראש הישיבה, מדוע אתה בא מן הדלת האחורית? למה לא מהדלת הראשית?"
השיב לו הרב: "התבונן בנעלי ובמכנסי, דבקו בהם בוץ ורפש, ואיך אכנס כך מן הדלת הראשית? הלא בסלון ביתך יש שטיחים, לכן הגעתי מן הדלת האחורית של ביתך, כאן אוכל לנקות את רגלי לאחר הכניסה בלי לפגוע ברכושך".
ענה לו הגביר: "ראש הישיבה, במה חטאתי ובמה פשעתי, שעשית לי עוול כזה?"
השיבו הרב: "כיצד גרמתי לך עוול?"
ענה לו הגביר: "אני מחנך את בנותיי לייקר תורה, לייקר תלמידי חכמים. כעת הן ראו שהשטיחים בבית חשובים לי יותר מרבי אלחנן וסרמן, האם חשובים יותר מכבוד התורה? מספר התורה? אני מתחנן בפניך, חזור בחזרה אל הדלת הראשית, וכמו שאתה תכנס אל ביתי, תצעד על השטיחים ותשב כמו שאתה על הספה בסלון. זה כבוד התורה. כך ילדיי בבית יראו מהו כבוד התורה. ספר תורה חי".

אותו גביר זכה, ובנותיו העמידו אורות גדולים, תלמידי חכמים גדולים. כי הן ראו מה זה נקרא לייקר תורה, הן ידעו מה זה כבוד התורה. אשרי מי שזוכה לדעת ליקר תורה ולכבד תורה, ולחנך את ילדיו לכבד תורה. לא לדבר על אף אדם, כולם צדיקים, כל אחד ואחד, כל הנחלים זורמים אל הים. כל גדולי ישראל, כל אחד בדרך שלו, כל אחד בנתיב שלו, כל אחד מכוון. כולם יחד, כתר יתנו לך השם אלוקינו. כל גדול וגדול והיהלום הבוהק שלו, והנתיב שלו איך לכוון את עם ישראל ללכת לים הגדול, לדרך השם, לדרך התורה והמצווה.

 

מי לא רוצה נחת מהילדים? ומי לא ירצה תפילה מיוחדת על כך?
לחצו כאן להשתדלות >>

אם אתם משתוקקים לנחת מהילדים ורוצים בהצלחתם - זה בדיוק מה שאתם צריכים לעשות. כל הפרטים בלחיצה כאן >>>

עוד מאמרי תוכן בנושא חינוך ילדים
X
  • © כל הזכויות שמורות