אמונה וביטחון

הרב עופר ארז: אנחנו זוכים לעבוד על המידות שלנו

עין טובה ולימוד זכות זו עבודה גדולה, להכיל ולהבין את האדם האחר גם כשהוא מתנהג איתי לא בסדר


03/08/21 | כ"ה אב התשפ"א

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

ההזדמנות של פעם בשנה לגמול חסד עם נשמת יקיריך: הירשמו עכשיו לתיקון הנפטרים הגדול ביום הילולת האור החיים הקדוש!  לחצו כאן לשליחת שמות >>>

מדברי הרב בסרטון:


אנחנו זוכים לעבוד על המידות שלנו. צריך לדעת, לשמור את התורה והמצוות זה דבר גדול מאוד. כל מצווה פועלת פעולות רוחניות מאוד גדולות. לתקן את המידות, זה עוד יותר גדול מזה. המידות בן אדם לחברו, לא לכעוס, לא להקפיד, להבין את השני. 


שיחה שהייתה לי אתמול

שוחחתי אתמו עם אדם, היה אדם שהתנהג אליו לא בסדר ובתחילת השיחה הוא אמר לי שהוא לא הולך להרוג אותו. הוא אמר:

"אני רוצה להרוג אותו. באמת אני רוצה להרוג אותו, אבל זו לא דרך ארץ. זה לא מתאים עכשיו לחברה שלנו, למעמד שלי, שאני אלך להרוג אותו. אז אתה יודע מה, אני לא אהרוג אותו, אבל אני יכול להתפלל שימות. אני יכול לרצות בלב שימות".

אחרי שדיברנו קצת, אמרתי לו "תראה, אותו אדם שמצער אותך, בוא תסתכל קצת על המציאות שלו" הוא מכיר אותו טוב, אפילו יש איזו קרבה משפחתית ביניהם. גם אני מכיר את אותו יהודי. אמרתי לו: "תסתכל על אותו יהודי. אני רוצה לשאול אותך, למה הוא עושה לך את זה? אתה חושב שהוא אדם רע?".

הוא השיב לי: "הוא לא אדם רע, אבל הוא מרגיז".

עניתי לו: "נכון, אתה צודק. הוא מרגיז" ובאמת אותו אחד לא מתנהג בסדר. והוספתי ואמרתי לו: "בוא תגיד לי אתה למה הוא מתנהג ככה?"

והוא שאל: "מה זאת אומרת למה?"

הסברתי:" אתה מכיר אותו טוב. למה הוא מתנהג ככה?"

והוא השיב: "תשמע, הבן אדם הזה שרוט".

שאלת: "למה הוא שרוט?"

והוא השיב: :"תשמע, מהילדות שלו, רק עובר ייסורים וסבל וצער. עכשיו הוא כבר התבלבל והוא כבר לא יודע איך להתנהג".

אמרתי לו: "תשמע מה שפיך אומר. אתה בעצמך מלמד עליו את הזכות הכי גדולה על איך שהוא מתנהג, כיה הוא לא יודע בכלל למה הוא מתנהג ככה".


מצוקה פנימית

רוב עם ישראל גם כשמתנהגים לא בסדר, זה בא בעצם מאזו מצוקה פנימית. זה טירוף הדעת. אנשים היום בקושי יודעים בבוקר איזה יום היום בכלל. הם צריכים להסתכל בטלפון שלהם כדי להיזכר מה התאריך ואיזה יום. ומרוב הבלבול שקורה. לכן הרבה מדפוסי ההתנהגות זה מגיע בעצם, אם אנחנו מסתכלים בעומק הדבר, זה בא בגלל מצוקות נפשיות, לא מחלות נפש. מצוקה נפשית זה לא מחלת נפש. מצוקה נפשית זה צער, כשאדם נמצא באיזשהו צער וזה גורם לו להתנהג בצורה מסויימת. באמת, אם אנחנו מסתכלים, אני לא יודע אם לא 99% מעם ישראל, לא נגזים, 97%, מתנהגים היום ככה בגלל מצוקות נפש. רוב עם ישראל זכאי, גם כשהם מנהגים לא בסדר. 


זו עבודה גדולה

איזו עבודה הגדולה יש לנו, ללמוד להסתכל בעין טובה, להכיל, להבין את השני. להבין שהשני דיבר איתי, התנהג איך שהוא התנהג... זה לא בא בגלל שהוא אדם רע. הוא התנהג איתי בגלל שהוא במצוקה עם עצמו. הוא לא מסתדר עם עצמו.

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא אמונה וביטחון

X
  • © כל הזכויות שמורות