אמונה וביטחון

ממד הזמן קיים רק בעולם הזה

הרב יאשיהו פינטו שליט"א מסביר כי ממד הזמן קיים רק בעולם הזה ולכן אין אנו מבינים מדוע השפע לא יורד בעתו, בזמן שאנו מצפים לו


05/11/21 | א' כסלו התשפ"ב

הגדלת טקסט

הקטנת טקסט

זוכים פעמיים: שלחו שמות לתפילה בציון הרבי מלובביץ' בארה"ב (התפילה תיערך בג' בתמוז). לחצו כאן לשליחת השמות בחינם >>

מדברי הרב בסרטון:


התחייבת לעשות?

אדם אומר: "אני אעשה" - השם עוקב אחריך, בראת מלאך. אתה לא עושה? הקדוש ברוך הוא בא ותובע את זה ממך. וגם אם הדברים לא נהיים מהר ואדם אמר ויצא ועכשיו התחמק מזה, "כִּי אֶת כָּל מַעֲשֶׂה הָאֱלֹהִים יָבִא בְמִשְׁפָּט" (קהלת, יב, יד),הקדוש ברוך הוא בסוף הכל מביא במשפט.


מקפיא את הרע 

לפעמים אדם עשה משהו רע אבל הקדוש ברוך הוא שוקל ורואה, יש לו עוד תיקון לעשות, צריך לעשות בעוד כמה שנים משהו, אז הקדוש ברוך הוא מקפיא את הרע. חמש שנים, עשר שנים, כמו רבי שמעון בר יוחאי, אלעזר בן גרי הכניס אותו למערה, 13 שנים המשיך אלעזר בן גרי לטייל, ללכת, הכל היה מצוין אצלו. מתי שרבי שמעון ראה אותו, עשה אותו גל של עצמות. מה זה גל של עצמות? למה לא כתוב: "מת", "הרגו"? גל של עצמות, החזיר אותו 13 שנים אחורה בזמן שהוא היה צריך למות, בזמן שהוא גרם לרבי שמעון את הצער שהוא עשה. 


אין זמן בשמים

לפעמים יש לקדוש ברוך הוא את החשבונות שלו, ואין זמן בשמים. אין זמן. אין מוקדם אין מאוחר בתורה. נכתב על אדם פרנסה - פרנסה יכולה לרדת עוד עשר שנים. אבל נכתב עליך עשירות, לא, עוד עשר שנים. למה? רק מי שיודע לגרור את הטוב ולגרור את הזמן, בעיתה אחישנה - שזה גם יהיה בעיתה וגם להביא את זה לאחישנה, זה משהו אחר. אין זמן בשמים, אין שעון בשמים, זמנים אין בשמים. אתה לא יכול לומר: "עכשיו", "כן עכשיו", "לא עכשיו". זמנים אין בשמים.


להוריד את השפע בזמן

הענין בכוח, מי שיודע להוריד את השפע בזמן. אדם יכול בראש השנה או בפורים להוריד את הזמן של תשעה באב ולהיות עצוב, למה? כי הוא הוריד את הזמן של תשעה באב בפורים, אז אצלו זה תשעה באב. זה פורים - שמחה, והוא עצוב - כמו תשעה באב. ואדם יכול להביא את פסח באמצע השנה, בזמן הכי קשה את הזמן של הישועה.


כמה זמן שהו המלאכים בביתו של אברהם?

כתוב שזבמן בריאת העולם המזלות היו רצים מהר, החודשים היו רצים מהר,  ולכן גם זה הפירוט של הזמן בו היו המלאכים בביתו של אברהם, יש אומרים בחודש אלול, בחודש תשרי, בראש השנה ויש אומרים שזה בפסח - איך זה מסתדר?

חלק מהמפרשים אומרים שהמלאכים היו בביתו של אברהם שישה חודשים, זה קשה, מלאך לא יכול להיות בעולם הזה יותר מ-12 שעות או כמה שעות, זמן של שעות. יותר ממס' שעות, חוץ מהמלאכים הקבועים, לא יכול להיות בעולם הזה. כמו שבן אדם לא יכול להיות מתחת למים יותר מכמה רגעים וצריך לנשום, גם המלאך צריך לצאת מן העולם הזה. גם כשהם פה הם יכולים לחטוא, עוזה ועזאל חטאו. מיכאל, גבריאל ורפאל - כי מחריבים אנחנו, 138 שנים לא עלו לשמים. הקדוש ברוך הוא אמר להם להודיע לאברהם שהוא פוקד את שרה, הלכו אמרו לשרה ולאברהם. מי אמר להם להגיד לשרה? אמרו להם "תגיד לאברהם".

בעולם הזה אדם מתחיל לחשוב שהוא חכם, הוא יודע, אדם עושה את כל הטעויות בעלם הזה. כשבן אדם נמצא בחברה רעה, במקום לא טוב, אֱמוֹר לי מי הם חבריך ואוֹמַר לך מי אתה, חברים משפיעים על האדם השפעה שלילית. השפעה לא טובה.

עדיין לא הצטרפת לווטסאפ שלנו? כולם מוזמנים למשפחת אומרי התהילים הגדולה בעולם! לקבוצת פרק תהילים ביום לחצו כאן >> לקבוצת הסגולה היומית לחצו כאן >>

עוד מאמרי תוכן בנושא אמונה וביטחון

X
  • © כל הזכויות שמורות